Nowotwory złośliwe pochwy stanowią niewielki odsetek chorób nowotworowych narządów rodnych kobiety. Na nowotwory złośliwe pochwy chorują zwykle osoby starsze, w przedziale wiekowym 45-70 lat.
Nowotwory złośliwe pochwy
Wśród nowotworów złośliwych pochwy wyróżnia się:
- rak płaskonabłonkowy pochwy;
- mięsak groniasty;
- mięsak pochwy;
- inne.
1. Rak płaskonabłonkowy pochwy.
To najczęściej występujący nowotwór złośliwy pochwy. Jego etiologia powiązana jest z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego HPV 16 i 18. Większość przypadków raka płaskonabłonkowego (60%) rozwija się w 1/3 górnego odcinka pochwy, zwłaszcza w rejonach tylnego sklepienia. Obraz kliniczny raka płaskonabłonkowego to kruchy, krwawiący guz. Osoby chore odczuwają ból, krwawienie z pochwy, krwawienie kontaktowe, upławy często występujące z krwią, ból podczas oddawania moczu, trudności w oddawaniu moczu, ból przy oddawaniu stolca, przykry zapach z pochwy.
Rozpoznanie choroby wykonuje się za pomocą wyników pobranych bezpośrednio ze zmiany. Warto podkreślić, że rak pochwy różnicuje się z nowotworami złośliwymi pochwy, a także z rakiem sromu oraz rakiem szyjki macicy. Leczenie raka płaskonabłonkowego pochwy obejmuje usunięcie zmiany wraz z pochwą oraz macicą, a także zastosowaniu radioterapii.
2. Mięsak groniasty.
Należy do rzadkich nowotworów pochwy występujących u dziewczynek przed 6 rokiem życia. Choroba wywodzi się z zarodkowej tkanki mezenchymalnej dolnego odcinka przewodu śródnerczowego. Obraz kliniczny to kruchy, krwawiący guz, który występuje na tylnej ścianie pochwy. Nowotwór mięsak groniasty daje szybko przerzuty drogą naczyń krwionośnych. Leczenie obejmuje usunięcie guza, niekiedy również usunięcie macicy wraz z szyjką oraz mankietem pochwy. Po wykonaniu operacji ważną rolę odgrywa napromieniowanie uzupełniające.
3. Mięsak pochwy.
Mięsak pochwy to rzadko występujący nowotwór złośliwy pochwy, który dotyczy głównie kobiet dojrzałych. Charakteryzuje się wolnym wzrostem i rozwojem. Dolegliwości pacjentek chorujących na mięsaka pochwy dotyczą uciskania pęcherza, cewki moczowej oraz odbytu przez powiększający się guz. Terapia polega na chirurgicznym wycięciu guza. Warto podkreślić, że mięsaki pochwy słabo reagują na radio i chemioterapię.
4. Inne.
Do grupy innych, rzadkich nowotworów pochwy należy endodermal sinus tumor. Etiologia jego powstawania nie jest do końca wyjaśniona. Najczęściej dotyczy on jajnika. Terapia obejmuje chirurgiczne pozbycie się guza oraz chemioterapię. Innym, rzadkim nowotworem jest czerniak, który tworzy ciemno zabarwione owrzodzenie znajdujące się w 1/3 dolnej pochwy, bardzo blisko przedsionka. Czerniak dotyczy najczęściej kobiet po 50 roku życia. Najczęściej występującym objawem jest krwawienie z pochwy, ból oraz upławy. Najważniejszą terapią jest leczenie chirurgiczne.
Bibliografia
- Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |