Dziecko u podologa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dziecko u podologa to rzadkie zjawisko, jednak powód tego rodzaju wizyt może być różny. Obecność w gabinecie podologicznym może być spowodowana różnicą w budowie pomiędzy jedną stopą a drugą, a także wadą w ich prawidłowym funkcjonowaniu. 

Dziecko u podologa

Stopy dziecka

Nie jest tajemnicą fakt, że stopy dziecka różnią się od stóp osób dorosłych. Różnice te wynikają przede wszystkim ze specyficznej ich etapowości naturalnego rozwoju, a także z innego eksploatowania. Delikatne, a także jeszcze nie w pełni wykształcone stopy dziecka wymagają szczególnej profilaktyki mając na uwadze właściwą dietę, prawidłową higienę, pielęgnację, dobór odpowiednich śpioszków, butów oraz ćwiczeń wspomagających prawidłowy rozwój stóp.

Zaniedbanie tego rodzaju czynników może doprowadzić do wielu schorzeń, do których zaliczają się brodawki podeszwowe, grzybica stóp i paznokci, młodzieńcze zapalenie skóry (wyprysk potnicowy), świerzb czy wrastania paznokci. Na dziecięcych stopach może pojawić się również zapalenie kości, AZS, łuszczyca krostkowa stóp, a także otarcia naskórka, rany, stłuczenia, zwichnięcia, skręcenia czy złamania.

Wady stóp – rola podologa

Podologia to specjalizacja, która zajmuje się prawidłowym rozwojem stóp. Podolog – specjalista w tym zakresie jest w stanie rozpoznać klasyczne wady stóp dziecka, a także przewidzieć ich wpływ na całą jego postawę. Należy podkreślić, że wiele wad występujących u dzieci wykazuje charakter wrodzony. Należą do nich głównie odchylenia w prawidłowej budowie ciała dziecka wynikające z działań czynników w życiu płodowym. Przyczynami tych odchyleń mogą być warunkowania genetyczne, dziedziczne lub zaburzenia wydzielania wewnątrzmacicznego. Zdarza się również, że wadą wrodzoną stóp są zatrucia, choroby infekcyjne matki lub uszkodzenia mechaniczne.

Do najczęściej występujących wad wrodzonych zalicza się stopę:

  • końsko-szpotawą;
  • płasko-koślawą;
  • płaską;
  • piętową,

A także:

  • wrodzone przywiedzenie przodostopia;
  • wrodzony ubytek strzałki;
  • dodatkowa kość łódkowata;
  • palec V zachodzący;
  • zespół pasm owodniowych.

Należy zaznaczyć, że wady stóp, które następują wraz z rozwojem dziecka zaliczane są do ogólnych wad postawy i stanowią one aż 50% wszystkich wad.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W tym wszystkim podolog jako specjalista powinien zwrócić rodzicom uwagę na temat powagi tego rodzaju zaburzeń. Przede wszystkim dlatego, że ich występowanie jest powszechnie bagatelizowane. Im wcześniejsze rozpoznanie problemu tym istnieje większa możliwość na szybkie oraz skuteczne wyleczenie występujących schorzeń.

1. Brodawki podeszwowe.

Dzieci do podologa najczęściej trafiają z problemem brodawek podeszwowych, które bardzo często mylone są przez rodziców ze zwykłymi odciskami. Brodawki wywołane przez wirusa brodawczaka HPV1 i HPV2 nie tylko prezentują się nieestetycznie, ale również stanowią przyczynę dolegliwości bólowych u dziecka.

Wyróżnia się kilka głównych metod ułatwiających pozbycie się brodawek podeszwowych. Należy do nich terapia z wykorzystaniem propolisu, krioterapia oraz elektrokoagulacja. Mimo to bazą każdego rodzaju zabiegu jest usunięcie zmutowanych komórek przy użyciu dłuta podologicznego.

2. Wrastanie paznokci.

Wrastanie paznokci polega na nieustannym drażnieniu wału paznokciowego przez ostrą krawędź boczną płytki paznokciowej. Przyczynia się to do powstawania drobnych ran, które nie mogą się wygoić powodując uciążliwy ból oraz obrzęk skóry. W następstwie tego dochodzi do stanu zapalanego, któremu często towarzyszy wysięk płynu ustrojowego w postaci treści ropnej. Zmiany te nie tylko powodują duży dyskomfort, ale również utrudniają dziecku chodzenie i przemieszczanie się.

Do głównych przyczyn wrastania paznokci u dzieci należy:

  • nieprawidłowe obcinanie paznokci;
  • uraz mechaniczny;
  • noszenie zbyt ciasnego obuwia.

W przypadku leczenia wrastających paznokci wykorzystuje się:

  • tamponadę – aplikacja tamponu w przestrzeń wału paznokciowego, którego zadaniem jest odizolowanie go od drażniącej płytki paznokciowej;
  • klamry ortonyksyjne z tworzywa sztucznego;
  • protezy akrylowe;
  • korekta wrastającego paznokcia.

Wybór odpowiedniej metody leży po stronie podologa, jednak za każdym razem jest to zawsze konsultowane również z rodzicami.

Zobacz również: Klamry korygujące do stóp.

Podsumowanie

Dziecko w gabinecie podologicznym to obecnie zjawisko bardzo powszechne. Warto podkreślić, że coraz częściej schorzenia kończyny dolnej oraz stóp występują wśród najmłodszych, których przyczyny mają różne źródła. Podstawą jest jednak szybka i profesjonalna opieka dziecka, wówczas nie dochodzi do rozwoju i pogorszenia wad oraz schorzeń w obrębie skóry i płytki paznokciowej.

Bibliografia

  1. Skalska M., Kosmetologia Estetyczna, Dziecko w gabinecie podologicznym, 4/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *