Kwas laktobionowy to związek coraz częściej wykorzystywany w zakresie kosmetologii zarówno w produktach do pielęgnacji domowej jak i profesjonalnych kosmetykach gabinetowych. Warto podkreślić, że temat jego właściwości pielęgnacyjnych wciąż poddawany jest szczegółowym badaniom.
Kwas laktobionowy
Kwas laktobionowy zaliczany jest do grupy kwasów PHA czyli organicznych kwasów karboksylowych zawierających dwie lub więcej grup hydroksylowych w cząsteczce. Warto podkreślić, że wszystkie grupy hydroksylowe w PHA są neutralne, zaś tylko grupa karboksylowa gwarantuje jego kwasowość.
Cząsteczka kwasu laktobionowego zbudowana jest z galaktozy, która łączy się z cząsteczką kwasu glukonowego. Jest więc związkiem higroskopijnym, charakteryzuje się silnym działaniem absorpcyjnym i retencyjnym. Otrzymywany jest z laktozy.
Kwas laktobionowy produkowany jest metodą syntezy chemicznej, metodami elektrochemicznymi oraz w większym stopniu metodami biotechnologicznymi.
Właściwości kwasu laktobionowego
Kwas laktobionowy podobnie jak pozostałe hydroksykwasy posiada przede wszystkim działanie złuszczające, jednak w znacznie łagodniejszym stopniu. Do jego funkcji należy również aktywacja fibroblastów do syntezy nowego kolagenu oraz elastyny zwiększając elastyczność i jędrność skóry. Dodatkowo wpływa na przyspieszenie procesu gojenia się ran oraz wzmocnienie bariery naskórkowej. W wyniku regularnego stosowania kwas laktobionowy aktywuje produkcję glikozaminoglikanów, przez co wykazuje również działanie nawilżające.
Przedstawione właściwości w tym również działanie regeneracyjne sprawiają, że związek ten wykorzystywany jest w preparatach przyspieszających proces gojenia się ran, po zabiegach laserowych, peelingach chemicznych oraz mezoterapii igłowej.
Warto podkreślić, że podczas stosowania kosmetyków z zawartością kwasu laktobionowego nie pojawiają się typowe dla innych hydroksykwasów skutki uboczne w postaci świądu, pieczenia lub zaczerwieniania skóry.
Kwas laktobionowy wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, co ściśle wiąże się z działaniem antyoksydacyjnym, a także hamowaniem procesu metaloproteinaz. W wyniku tego kwas laktobionowy zapobiega powstawaniu zmarszczek, teleangiektazji oraz szybkiemu wiotczeniu skóry.
Zabiegi z zastosowaniem kwasu laktobionowego charakteryzują się działaniem nawilżającym w wyniku wiązania wody w naskórku oraz tworzeniu powłoki okluzyjnej.
Wskazania
- powierzchowne zmarszczki;
- skóra sucha i odwodniona;
- cera wrażliwa;
- trądzik pospolity;
- rozszerzone pory;
- łojotokowe zapalenie skóry;
- trądzik różowaty;
- teleangiektazje;
- łojotok skóry;
- skóra szara, ziemista.
Przeciwwskazania
- przerwanie ciągłości skóry;
- świeże blizny;
- otarcia skóry;
- trądzik pospolity (ciężkie stadium);
- ciąża;
- karmienie piersią;
- nowotwory (czerniak skóry);
- infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze skóry.
Kwas laktobionowy w chorobach skóry
1. Cera naczyniowa.
Kwas laktobionowy wykorzystywany jest przede wszystkim w zmniejszeniu widoczności rumienia skóry oraz wzmocnienia naczyń krwionośnych. Rumień bardzo często lokalizuje się w okolicach policzków, brody, a także na szyi oraz dekolcie. W większości przypadków towarzyszy mu również uczucie ciepła oraz pieczenia. Warto podkreślić, że cera naczyniowa może być cerą suchą odwodnioną oraz wrażliwą.
2. Trądzik różowaty.
Terapia trądziku różowatego obejmuje łagodzenie objawów przy pomocy stosowania odpowiedniej diety, pielęgnacji oraz w niektórych przypadkach kuracji antybiotykowej. Leczenie polega również na zamykaniu popękanych naczyń krwionośnych przy użyciu elektrokoagulacji, elektrolizy, termolizy oraz laseroterapii.
Do zabiegów wyciszających zalicza się galwanizacja, jonoforeza z witaminą C , sonoforeza, mezoterapia igłowa, lampa Solux ze światłem niebieskim oraz maski algowe. W pielęgnacji domowej zaleca się stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i regeneracyjnym bazujących na kwasie laktobionowym, witaminie K, C, panthenolu, alantoinie, wyciągu z kasztanowca, arniki górskiej oraz nagietka.
Bibliografia
- Warowna M., Kręcisz B., Sobolewska-Samorek A., Hordyjewska A., Kosmetologia Estetyczna, Rola i działanie kwasu laktobionowego w przebiegu wybranych chorób skórnych, 6/2018.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |