Jak zapobiegać skórze odwodnionej? Temat ten ściśle powiązany jest nie tylko z cerą suchą lecz z każdym rodzajem skóry. Warto podkreślić, że w przypadku cery suchej, efekt ten oznacza zbyt niską ilość związków lipidowych, które odpowiedzialne są za wiązanie wody w warstwie rogowej.
Skóra odwodniona
Skóra odwodniona to cecha, która może wystąpić w przypadku każdego rodzaju cery. W suchej temat ten ściśle powiązany jest z występowaniem zbyt niskiej ilości związków tłuszczowych, które odpowiedzialne są za wiązanie wody w warstwie rogowej naskórka, a także na jej powierzchni. Z kolei w przypadku cery tłustej mimo nadmiernej produkcji łoju, skóra traci swoje właściwości hydrofilowe, przez co nie jest w stanie wiązać się z cząsteczkami wody oraz zatrzymywać ich w naskórku.
Warto podkreślić, że istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do powstawania skóry odwodnionej. Należą do nich zaburzenia związane z funkcjonowaniem skóry, negatywne czynniki środowiskowe, a zwłaszcza rodzaj wykonywanej pracy. Objawy suchości skóry powiązane mogą być również ze zmniejszeniem zawartości wody w warstwie rogowej naskórka. Należy podkreślić, że jest ona głównym składnikiem, który warunkuje poziom elastyczności, rozciągliwości, a także odporności skóry na mikrourazy.
W zapobieganiu procesu odwodnienia skóry bardzo istotna jest regularna pielęgnacja cery pod kątem natłuszczania i nawilżania. Celem tego działania jest zatrzymanie wody w naskórku, a także regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej.
Wskazówka
Warto podkreślić, że suchość skóry wynika przede wszystkim z zaburzeń płaszcza hydrolipidowego skóry, który występuje na jej powierzchni. Zaś odwodnienie wynika z zaburzeń w mechanizmie utrzymywania odpowiedniej ilości wody w naskórku.
Skóra odwodniona cechuje się niskim poziomem elastyczności oraz sprężystości, przez co traci swoje napięcie. Na skutek niskiej wilgotności jaka występuje w skórze dochodzi do uszkodzenia struktur kolagenowych i elastynowych, co przekłada się na szybszy proces powstawania zmarszczek. Aby temu skutecznie zapobiec należy korzystać z kosmetyków, które w swoim składzie zawierają związki o takiej samej lub zbliżonej budowie chemicznej. Oprócz tego ważną rolę odgrywa konsystencja kosmetyku. Oznacza to, że lekkie konsystencje są bardziej przydatne w przypadku skóry odwodnionej, jednak skłonnej do przetłuszczania się. Z kolei do cery suchej zdecydowanie lepsze są produkty zawierające składniki tłuste.
Składniki aktywne w pielęgnacji skóry odwodnionej
W pielęgnacji skóry odwodnionej dobrze sprawdza się:
- mocznik;
- piroglutaminian sodu;
- kwas mlekowy.
1. Mocznik.
Mocznik należy do NMF (naturalny czynnik nawilżający skóry), który warunkuje nawilżenie oraz gładkość skóry. Posiada on postać białego proszku, który łatwo rozpuszcza się w wodzie i alkoholu. W kosmetykach zwykle wykorzystywany jest w stężeniu 2-5%, w emulsjach typu O/W lub W/O. Z kolei w stężeniu powyżej 10% wykazuje właściwości zmiękczające skórę dzięki czemu ułatwia wiązanie wody. Dodatkowo prowadzi do rozrywania mostków dwusiarczkowych i wiązań wodorowych w keratynie.
Warto podkreślić, że im więcej występuje wolnych wiązań, tym większa liczba cząsteczek wody może przyłączyć się do struktury keratyny. Tego rodzaju działanie pozwala na łatwiejsze wiązanie wody przez keratynę oraz zmiękczanie naskórka.
Wyższe stężenie mocznika działa keratolitycznie, ułatwiając w ten sposób przedostanie się przez warstwy naskórka fizjologiczne aktywnych związków np. leków.
2. Piroglutaminian sodu.
Związek ten przybiera bezbarwną i bezwonną formę, która jest stabilna zarówno przy niskich jak i wysokich temperaturach. Warto podkreślić, że nie działa wyłącznie powierzchownie. Jak się okazuje posiada zdolności przenikania do głębokich warstw skóry. Jego stosowanie zwiększa miękkość oraz elastyczność skóry.
Największe efekty stosowania zauważa się w momencie stosowania piroglutaminianu w postaci liposomowej. Uwalnia się wówczas w sposób powolny, dzięki czemu umożliwia utrzymanie stałego poziomu w skórze przez cały czas.
3. Kwas mlekowy.
Kwas mlekowy należy do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA). Jest związkiem, który może tworzyć tzw. formy izometryczne czyli kwas D-mlekowy, L-mlekowy oraz postać kwasu DL-mlekowego. Znaleźć go można m.in. w jogurcie naturalnym, mleku, jabłkach, kwaśnym mleku. Mechanizm jego działania polega na obniżeniu pH skóry, regulacji procesu rogowacenia naskórka, a także poprawy struktury kolagenu. W kosmetologii, w produktach kosmetycznych wykorzystuje się kwas mlekowy w stężeniu około 4%. Związek ten warunkuje odpowiedni poziom pH preparatów kosmetycznych, a także wykazuje aktywność antymikrobiologiczną, spełniając jednocześnie rolę konserwanta i środka przeciwtrądzikowego.
Bibliografia
- Szmigiel-Pieczewska M., Momot A., Kosmetologia Estetyczna, Czynniki zapobiegające utracie wody w pielęgnacji skóry odwodnionej, 2/2016.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
4 Responses
Z pewnością warto znać swój typ skóry i podejmować odpowiednie działania 🙂
Zaskoczył mnie mocznik, zupełnie nie utożsamiałam go ze składnikiem o takim działaniu.
Problemy z suchością skóry czy też jej odwodnieniem, to mam wrażenie problem bardzo wielu osób…Dobrze wiedzieć, jak dbac o skóra, by nie mieć tych trudności:)
Myślę, że mam normalną skórę, choć okresowo faktycznie sprawia wrażenie odwodnionej. Przyznam, że próbuję wtedy różnych metod, mocznik też znalazł się na liście. Jednak niezawodny okazał się stary, dobry znajomy z dzieciństwa – krem nivea 😉