Pumeks – czy warto go używać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pumeks jeszcze kilka lat temu należał do głównych elementów w zabiegach pielęgnacji stóp. Dogłębnie złuszczał naskórek, zapewniając gładką powierzchnię skóry. Jak jest obecnie? Czy pumeks ciągle jest dobrą metodą usuwania martwego naskórka?

Pumeks - czy warto go używać?

Czym jest pumeks ?

Pumeks to fragment skały magmowej, posiadający porowatą powierzchnię wulkaniczną. Zwykle przybiera prostokątny kształt, choć występuje również w formie okrągłej lub owalnej. Posiada mocne właściwości złuszczające, z tego też względu znalazł zastosowanie w zabiegach pielęgnacji stóp. Ponadto, doskonale radzi sobie z pękającymi piętami oraz w usuwaniu defektów stóp, do których należą nagniotki czy modzele.

Pumeks – warto stosować czy nie?

W dobie dzisiejszych czasów i rozwoju kosmetologii stosowanie pumeksu jest mało efektywne, niekiedy nawet niebezpieczne. Oznacza to, że jego stosowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem. W toalecie, gdzie zwykle wykonuje się pielęgnację stóp często panuje wilgoć, która negatywnie wpływa na stan pumeksu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Tworzywo, z którego jest wykonany bardzo szybko chłonie opary ze środowiska zewnętrznego. W związku z tym wszystko, co wnika w jego wnętrze, w dalszym etapie przedostaje się na skórę stwarzając zagrożenie w postaci chorób bakteryjnych lub grzybiczych. Należy podkreślić, że samo korzystanie z pumeksu nie jest niebezpieczne, jednak złuszczanie stóp mocno zanieczyszczonym przyborem zwiększa ryzyko rozwoju infekcji skóry.

Warto pamiętać, że stopy można pielęgnować również na wiele innych sposobów. W drogeriach można znaleźć świetne peelingi o różnej ziarnistości (gruboziarniste, drobnoziarniste), skarpetki złuszczające wykorzystujące działanie kwasów chemicznych. Znaleźć można również kremy o działaniu zmiękczającym naskórek zawierające mocznik. Dodatkowo korzystać można z tarek do stóp, które są zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem niż pumeks. Znacznie łatwiej utrzymać ich czystość, dzięki czemu nie narażamy się na działanie czynników chorobotwórczych.

Oprócz domowych metod pielęgnacji stóp można skorzystać także z usług gabinetów kosmetycznych wybierając się na profesjonalny pedicure. W jego zakres wchodzi nie tylko pielęgnacja podeszwy, ale również opracowanie całej płytki paznokciowej.

A może jednak pumeks?

Dla zwolenników złuszczania naskórka pumeksem, zaleca się przede wszystkim ostrożność oraz właściwą jego pielęgnację.

Pamiętaj!

  • regularnie wymieniaj pumeks;
  • po każdym użyciu dokładnie wypłucz go wodą;
  • raz w miesiącu wykonaj mu kąpiel w słonej wodzie;
  • nie pożyczaj nikomu, stosowanie pumeksu przeznaczone jest tylko dla jednej osoby.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. W sumie nigdy z pumeksu nie korzystałam. W ogóle wydaje mi się, że kiedyś był on bardziej popularny, niż teraz.

  2. Ciekawe z tym pumeksem. Biorąc pod uwagę, że jest to naturalna skała, jednak może przynieś szkody. W sumie nie stosuje pumeksu, ale wato wiedzieć 🙂

    Pozdrawiam

  3. Jak słusznie zauważyłaś – kiedyś do pielęgnacji stóp stosowano niemal wyłącznie pumeks. Dziś możliwości jest wiele, więc mamy go pod ręką nieco rzadziej. Jednak nie przypominam sobie żadnego przypadku, by stosowanie pumeksu komuś zaszkodziło. Rzecz w prawidłowym przechowywaniu, czyszczeniu, suszeniu pumeksu. O tym, słusznie, napisałaś. W dobie powrotu do naturalnych kosmetyków i natury w ogóle być może i pumeks wróci do łask.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *