Sposoby diagnostyki stóp podlegają nieustannemu rozwojowi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych aparatur specjalista podolog jest w stanie precyzyjnie oraz w jak najkrótszym czasie sprawdzić kondycję stóp, a także określić stadium istniejącej w ich obrębie choroby.
Podologia
Podologia to dziedzina, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem stóp (wad wrodzonych, zniekształceń, zaburzeń funkcjonalnych oraz chorób dotyczących skóry jak i paznokci).
Dziedzina podologii obejmuje zakres nauki pod kątem:
- osteologii (nauka o układzie kostnym);
- miologii (opisuje układ mięśniowy);
- flebologii (nauka o układzie żylnym);
- angiologii (dotyczy układu naczyniowego);
- neurologii (opisuje funkcjonowanie nerwów obwodowych w kończynach);
- dermatologii (dotyczy chorób skóry oraz paznokci);
- limfologii (obejmuje opis układu limfatycznego);
- biomechaniki (nauka mówiąca o ruchomości połączeń kostnych);
- biotribologii (opisuje procesy tarcia i zużycia stawów).
Sposoby diagnostyki stóp
Metody diagnostyczne kondycji stóp dzieli się na:
- chirurgiczno-ortopedyczne – metody subiektywne;
- antropometryczne – obiektywne sposoby, które pozwalają ocenić bierny aparat stopy. Należy do nich: antropometria, plantokonturografia, planimetria, podometria;
- elektromiografia – opisuje czynny aparat stopy;
- goniometria – pozwala zmierzyć zakres ruchów w wybranym stawie stopy;
- radiografia – dzięki zdjęciom RTG pozwala zbadać bierny aparat stopy;
- tensometria – określa siłę nacisku danych części stopy na podłoże;
- próby czynnościowe – łączą w sobie kilka sposobów, w celu wykonania dokładnej analizy sprawności stopy;
- wywiad z pacjentem – powinien uwzględniać dane pacjenta (imię i nazwisko oraz wiek), typ wykonywanej pracy, stopień aktywności fizycznej, występujące choroby, przebyte urazy oraz operacje kończyn dolnych, masę ciała, stosowanie używek (palenie papierosów).
Pomiary antropometryczne dzieli się na:
- bezpośrednie – wykonywane są bezpośrednio na badanym pacjencie. Charakteryzują się prostą konstrukcją przyrządów pomiarowych np. taśma miernicza, suwak antropologiczny. Ponadto wykazują dużą łatwość stosowania oraz szybkość zbierania danych;
- pośrednie – informacje na temat badanego zbiera się w sposób dwufazowy. Początkowo stosuje się metody szczegółowe, gdzie pobiera się najbardziej rzeczywisty kształt stopy (odbitka, fotografia, skanowanie). Drugim etapem jest z kolei wykonanie na powyższych odwzorowaniach właściwych pomiarów stopy. Służy do tego linijka lub kątomierz.
Zobacz również: Goniometr.
Urządzenia w diagnostyce stóp
Do głównych urządzeń podologicznych wykorzystywanych w celu diagnostyki stóp należy:
- podoskop;
- skaner 2D;
- komputerowa platforma (podobaroskop).
1. Podoskop.
To specjalna podświetlana płyta lustrzana, dzięki której widoczne są miejsca, w których stopa styka się z jej powierzchnią. Ponadto pozwala określić jaki kształt posiada stopa będąc w obciążeniu, prawidłowość ustawienia stawu skokowego i kolan, a także pozwala określić dysfunkcje w funkcjonowaniu stóp, a także pracę ścięgna Achillesa, stawu kolanowego, miednicy oraz kręgosłupa.
2. Skaner 2D.
Jest to forma nowoczesnego podoskopu, a więc skanowanie prawdziwego obrazu stopy od strony podeszwowej. Dzięki tej metodzie możliwe jest wykonanie szybkich pomiarów antropometrycznych.
3. Komputerowa platforma (podobaroskop).
Pozwala zbadać rozkład nacisku na podeszwową stronę stopy. Możliwe jest wykonanie analizy statycznej i dynamicznej, którą można wzmocnić analizą chodu oraz biegu. Dzięki takim badaniom możliwe jest dobranie odpowiednich butów oraz wkładek indywidualnie do potrzeb pacjenta.
Podsumowanie
Odpowiednie dostosowanie metod pomiarowych stóp gwarantuje postawienie trafnej diagnozy przez podologa, a co za tym idzie dobranie właściwego leczenia. Profesjonalna diagnostyka stóp może być przeprowadzona jedynie przez specjalistę, który w dalszym etapie dobiera właściwie zabiegi oraz pielęgnację stóp, w celu zmniejszenia dolegliwości lub patologicznych zmian w obrębie kończyn dolnych.
Bibliografia
- Świderska K., Kosmetologia Estetyczna, Diagnostyka stóp w podologii – wybrane metody, 3/2012.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |