Anemia u niemowlaka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Anemia u niemowlaka to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Jej leczenie jest niezwykle istotne, ze względu na powikłania, które mogą zaburzyć przyszły rozwój dziecka, szczególnie wcześniaków oraz maluchów urodzonych z niską masą ciała.

Anemia u niemowlaka

Przyczyny anemii u niemowlaka

Jedną z głównych przyczyn anemii u niemowlaków jest niski poziom żelaza we krwi. Spowodowany jest on niewłaściwym funkcjonowaniem czerwonych krwinek, a dokładniej mówiąc ich barwnika czyli hemoglobiny. Związek ten jest odpowiedzialny za transport tlenu po całym organizmie. Kiedy jednak zmniejsza się stężenie żelaza, stopniowo zmniejsza się również poziom hemoglobiny, a co za tym idzie pogarsza się funkcjonowanie organizmu.

Należy podkreślić, że nowo narodzone dziecko posiada wysoki poziom żelaza we krwi, które otrzymuje w ostatnim trymestrze ciąży od matki. Z tego też względu na pojawienie się anemii szczególnie narażone są wcześniaki, ponieważ ich organizm nie był w stanie zgromadzić dużych ilości tego pierwiastka. Dodatkowym czynnikiem powodującym niedokrwistość u dziecka jest niski poziom żelaza w organizmie matki.

Zjawisku temu można oczywiście zapobiegać poprzez uzupełnianie diety produktami bogatymi w żelazo. Należy do nich m.in. chude mięso, kakao, wołowina, orzechy, burak, sezam, pestki dyni, brukselka, brokuł, natka pietruszki, ciecierzyca, soczewica, tofu.

Szczególnej uwagi, a także profilaktycznego podawania żelaza wymagają dzieci, które:

  • urodziły się przed 32 tygodniem ciąży;
  • posiadają małą masę urodzeniową;
  • utraciły krew w okresie okołoporodowym;
  • matka wykazywała niedokrwistość w czasie ciąży.

W wyżej wymienionych przypadkach należy podawać dzieciom żelazo do momentu ukończenia 12 miesiąca życia. Podawanie go powinno być wcześniej dokładnie przeliczone biorąc pod uwagę kg masy ciała dziecka na dobę.

Dodatkowo na anemię mogą cierpieć również dzieci po ukończeniu 6 miesiąca życia, których dieta nie ulega rozszerzeniu o produkty tj. warzywa, mięso.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Inną przyczyną anemii u niemowlaka może być sytuacja, w której na skutek różnego rodzaju dolegliwości lub biegunki maluch mógł stracić dużo krwi. Ponadto rozwojowi anemii sprzyja szybki rozwój dziecka w pierwszym roku życia (dochodzi aż do potrojenia wagi dziecka, zaś jego wzrost zwiększa się dwukrotnie). Oprócz tego przyczyną niedostatecznej ilości żelaza we krwi u malucha jest niewłaściwe wchłanianie się pierwiastków do przewodu pokarmowego. Bardzo często odpowiedzialna jest za to alergia (np. na krowie mleko, gluten), a także częste infekcje. Dzieje się tak, ponieważ gdy dziecko często choruje, układ odpornościowy dziecka zużywa większe ilości żelaza.

Anemia u niemowlaka – objawy

Podejrzenie o anemii u niemowląt można wysnuć na podstawie, gdy dziecko zaczyna mniej jeść, wolniej rosnąć lub tracić na wadze. Objawem świadczącym o rozwijającej się anemii są również blade śluzówki. Dodatkowo dziecko staje się apatyczne, podatny na różnego rodzaju infekcje.

Zwrócić uwagę powinny także:

  • kłopoty ze snem;
  • bladość skóry.

W celu potwierdzenia choroby lekarz może zalecić badanie krwi (morfologię) w celu wykonania oceny poziomu hemoglobiny, erytrocytów oraz poziomu żelaza.

Leczenie anemii u niemowlaka

Gdy zostanie stwierdzona anemia u niemowlaka wówczas lekarz zleca do stosowania preparaty z żelazem.  Ze względu na dużą różnorodność tego rodzaju związków niekiedy konieczne jest jednoczesne stosowanie z nimi witaminy C. Powoduje ona lepsze wchłanianie żelaza. W niektórych sytuacjach lekarz może wskazać stosowanie kwasu foliowego oraz witaminy B6, które warunkują procesy krwiotwórcze.

Istotna w leczeniu jest również dieta, szczególnie u dzieci starszych. W codziennym menu malucha powinna znaleźć się wieprzowina, wołowina, mięso drobiowe, tłuste ryby, żółtka jaj, pietruszka, brokuł, szpinak, sałata, fasola, groch, kasza jęczmienna, płatki owsiane.

W przypadku dzieci, które nie przyjmują produktów stałych leczenie opiera się na środkach zawierających żelazo w postaci kropel bądź syropu.

Wskazówka

W czasie leczenia dziecku mogą nieznacznie ściemnieć zęby lub maluch może zacząć oddawać ciemne stolce.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *