Żółtaczka u noworodków to stan fizjologiczny, który objawia się żółtym zabarwieniem skóry, błon śluzowych oraz białek oczu dziecka. Zjawisko to wynika z faktu zwiększonego poziomu bilirubiny w organizmie malucha.
Żółtaczka
Pojawienie się żółtaczki u noworodka to stan fizjologiczny, za który odpowiada bilirubina powstająca z czerwonych ciałek krwi. U noworodków stan ten pojawia się na 2-3 dni po urodzeniu. Należy podkreślić, że żółtaczka nie jest chorobą, a jej symptomy wynikają z niedojrzałości wątroby dziecka, która nie radzi sobie z procesem przetwarzania oraz wydalenia bilirubiny. Wówczas dziecko staje się żółte, w szczególności jego skóra, błony śluzowe oraz białka oczu.
Przyczyny żółtaczki u noworodków
W życiu płodowym dziecko posiada znacznie większy poziom czerwonych krwinek (erytrocytów) niż w momencie przyjścia na świat, które ulegają procesowi rozpadu. W tak niewielkim czasie pojawia się podwyższony poziom bilirubiny (związek będący produktem ubocznym rozpadu czerwonych ciałek krwi). Bilirubina powinna być w tym czasie wychwycona przez wątrobę, po czym wydalona przez drogi żółciowe z przewodu pokarmowego. Ze względu na to, że noworodek nie posiada na tyle dobrze rozwiniętej wątroby, narząd ten nie jest w stanie samodzielnie sobie z tym poradzić. W związku z tym nadmiar bilirubiny krąży w ciele niemowlaka nadając charakterystyczną barwę jego skórze, śluzówkom oraz białkom oczu.
Wskazówka
Żółtaczka u noworodków pojawia się na 2-3 dni po porodzie i ustępuje samoistnie po upływie 10 dni. W przypadku wcześniaków żółtaczka pojawia się nieco później i dłużej trwa.
Kiedy żółtaczka wymaga leczenia?
Z reguły żółtaczka ustępuje samoistnie w związku z tym nie wymaga żadnego leczenia. Należy jednak zaznaczyć, że żółte zabarwienie charakterystyczne dla żółtaczki znika w odwrotnej kolejności niż się pojawia. Oznacza to, że kończyny oraz tułów bledną jako pierwsze, twarz jako ostatnia.
Mimo że żółtaczka często ustępuje samodzielnie, dziecko powinno być pod opieką lekarza, który będzie monitorował poziom barwnika w jego organizmie. W przypadku kiedy żółtaczka nie ustępuje, a jej objawy przedłużają się wówczas lekarz stosuje fototerapię, polegającą na naświetlaniu malucha specjalną lampą. Promienie UV emitowane przez urządzenie rozkładają bilirubinę w skórze, co powoduje obniżenie jej stężenia. Dodatkowo dziecku podawana jest dożylnie glukoza. W skrajnych przypadkach zleca się przetoczenie krwi dziecka.
Wskazówka
Jednym ze sposobów na łagodzenie objawów żółtaczki jest częste karmienie piersią dziecka, ponieważ pobudza ono pracę przewodu pokarmowego malucha, dzięki czemu wspiera usuwanie bilirubiny z jego organizmu.
Kiedy żółtaczka wzbudza niepokój?
Niekiedy zdarzają się sytuacje, że żółtaczka może wzbudzić niepokój rodziców oraz lekarzy. Reagować należy wtedy gdy:
- żółtaczka ustąpiła, ale wróciła ponownie;
- żółtaczka pojawiła się w pierwszej dobie życia dziecka;
- objawy żółtaczki utrzymują się dłużej niż 10 dni;
- żółtaczka nasiliła się po upływie tygodnia;
- dziecko oddaje szarobiałe stolce;
- mocz dziecka posiada ciemne zabarwienie.
Przyczyną takiego stanu może być konflikt serologiczny, który wynika z niezgodności grupy krwi matki oraz dziecka, wrodzone zakażenia bakteryjne oraz wirusowe, choroby wątroby oraz zaburzenia genetyczne.
Żółtaczka u noworodków – profilaktyka
W celu zapobiegania pojawienia się żółtaczki u noworodka zaleca się:
- często karmić dziecko piersią 8-12 razy na dobę;
- zaczerpnąć informacje o przebiegu żółtaczki u dziecka oraz dalszym postępowaniu w domu od lekarza prowadzącego.
Uwaga!
Żółtaczka u noworodków nie stanowi zagrożenia dla ich życia. Mimo to w niektórych przypadkach np. zbyt późnego leczenia lub nieustającego podnoszenia się poziomu bilirubiny w organizmie może doprowadzić do uszkodzeń struktury mózgu oraz zaburzeń funkcji nerek.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |