Łożysko przodujące – charakterystyka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Łożysko przodujące należy do jednych z powikłań ciąży, które polega na nieprawidłowym ułożeniu łożyska w macicy. Problem ten pojawia się zwykle po 20 tygodniu ciąży i może stanowić zagrożenie zarówno dla matki jak i jej dziecka.

Łożysko przodujące - charakterystyka

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące można wykryć po 20 tygodniu ciąży (II połowa) podczas badania USG. Jego dokładna obserwacja może nastąpić w momencie kiedy jest całkowicie dojrzałe, a więc w II lub III trymestrze ciąży.

Łożysko przodujące – przyczyny

Jedną z przyczyn wystąpienia łożyska przodującego jest wcześniejsze łyżeczkowanie jamy macicy kobiety, które wykonuje się w momencie poronienia lub usunięcia ciąży. Ponadto ryzyko łożyska przodującego zwiększa się gdy poprzednia ciąża zakończona była cesarskim cięciem. Do obojętnych nie należy informacja, którą ciążę przebywa kobieta oraz czy wcześniej występowały u kobiety ciąże mnogie. Łożysko przodujące mogą spowodować wrodzone wady płodu. Wszystkie wyżej wymienione czynniki przyczyniają się do zmiany w budowie błony śluzowej macicy, co skutkuje zagnieżdżeniem się łożyska w nieodpowiednim miejscu.

Do innych przyczyn łożyska przodującego należy:

W zależności od ułożenia się łożyska względem ujścia szyjki macicy wyróżnia się łożysko przodujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • centralnie – szyjka macicy jest całkowicie pokryta łożyskiem;
  • częściowo – łożysko częściowo pokrywa ujście szyjki macicy;
  • brzeżnie – łożysko przylega brzegiem do szyjki macicy;
  • bocznie – łożysko nie styka się ujściem szyjki macicy.

Objawy łożyska przodującego

Do najczęściej występujących objawów łożyska przodującego należy krwawienie lub krwotok z dróg rodnych. Pojawia się zwykle w II i III trymestrze ciąży. W takiej sytuacji zarówno matka jak i płód stają się zagrożone, dlatego tak ważne jest natychmiastowe rozpoznanie problemu oraz interwencja i opieka lekarska.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest krwawienie przedporodowe, które może wywołać niedotlenienie okołoporodowe, zakażenie septyczne, wcześniactwo, śmierć dziecka oraz zgon kobiety.

Zobacz również: Wcześniak – przyczyny i objawy.

Łożysko przodujące – leczenie

W sytuacji gdy płód nie jest dostatecznie dojrzały, a stan zdrowia kobiety na to pozwala zaleca się tzw. leczenie zachowawcze. W związku z tym ciężarna powinna dużo leżeć i odpoczywać. Ponadto lekarz może przepisać leki, które będą hamować skurcze macicy. Często leczenie uzupełnia się również lekami glikokortykosteroidowymi, w celu szybkiego rozwoju płuc u dziecka.

Jeśli łożysko przodujące zdiagnozowane zostanie u dojrzałego płodu, a więc pod koniec III trymestru wskazane jest rozpoczęcie akcji porodowej metodą cesarskiego cięcia, ze względu na wysokie ryzyko wystąpienia krwotoku.

Powikłania

Diagnoza łożyska przodującego u kobiety w ciąży może przyczynić się do pojawienia się szeregu powikłań. Do głównych należy:

  • łożysko wrośnięte lub przerośnięte;
  • wady rozwojowe płodu;
  • obumarcie płodu;
  • krwotok z dróg rodnych;
  • naczynia przodujące;
  • wycięcie macicy podczas cesarskiego cięcia.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *