Kolczyk w nosie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kolczyk w nosie w czasach starożytnych był wyznacznikiem odwagi, a także sygnałem dla wroga o gotowości do walki. Obecnie kolczykowanie ciała nie jest już w żaden sposób powiązane z dawną tradycją. Tak zwany piercing ciała stanowi dziś sposób na wyrażenie własnej osobowości, pasji, a niekiedy nawet i uzależnień.

Kolczyk w nosie

Piercing

Jak się okazuje kolczykowanie ciała miało swoje początki już w czasach starożytnych, kiedy to kolczyki w uszach czy nosie świadczyły o przynależności do danego społeczeństwa. Im więcej konkretna osoba ich posiadała tym cieszyła się większym autorytetem i spełniała bardziej odpowiedzialne funkcje. Warto podkreślić, że do tej pory istnieją tradycje w kulturach plemion afrykańskich, a także środkowo i południowoamerykańskich. W środowisku tym przekłucie nosa lub też innych części ciała jest powinnością każdego dorosłego członka swojego klanu.

Z kolei w kulturze europejskiej kolczyk w nosie postrzegany jest jako próba zwrócenia na siebie uwagi oraz ewidentne wyróżnienie się ze środowiska.

Kolczyk w nosie – przebieg zabiegu

Przekłuwanie nosa nieco różni się od tradycyjnego przekłuwania uszu, ponieważ w tym przypadku nie wykorzystuje się specjalnego pistoletu. Miejsce przekłuwa się igłą wenflonową lub iniekcyjną po wcześniejszym zdezynfekowaniu skóry.

Sama procedura przekłuwania trwa bardzo szybko, bo od kilka sekund do kilku minut. Bolesność zabiegu uwarunkowana jest od konkretnego miejsca na nosie oraz od rodzaju kolczyka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W trakcie zabiegu bardzo ważna jest kwestia z jakiego materiału wykonano biżuterię. Ma to bowiem znaczący wpływ na późniejsze gojenie się rany i możliwość wystąpienia ewentualnych powikłań.

Wskazówka

W piercingu nie stosuje się złotej, ani srebrnej biżuterii, ponieważ nie korzystnie wpływa na proces gojenia się rany.

Metody przekłuwania nosa

Kolczyk można umieścić w różnych miejscach na nosie. Do głównych jednak należy:

  • płatek nosa – zwykle przekłuwa się jeden, jest najmniej bolesnym rodzajem zabiegu;
  • chrząstka przegrody nosowej – to bolesna metoda, przez co w trakcie wykonywania stosuje się znieczulenie miejscowe;
  • skóra tuż nad nosem (pomiędzy oczami) – należy do najbardziej niebezpiecznych, ponieważ wolno zachodzi tu proces gojenia, a także często dochodzi do infekcji tego miejsca, a nawet odrzucenia kolczyka przez ciało. Stosowane jest znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu przekłuwania nosa

Tuż po zabiegu okolica nosa staje się opuchnięta, tkliwa i bolesna. W pierwszych dniach może być również widoczne lekkie krwawienie, pieczenie co jest sprawą naturalną. Ze względu na to, że przekłucie nosa to świeża rana, która narażona jest na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, warto o nią odpowiednio dbać.

W tym celu należy:

  • przed dotknięciem przekutego miejsca umyć dokładnie ręce;
  • miejsce zabiegowe przemywać dwa razy dziennie solą fizjologiczną;
  • delikatnie osuszyć skórę przy użyciu jednorazowego ręcznika lub chusteczki (ręczniki z bawełny nie są wskazane ze względu na bytowanie w nich szczepów bakterii oraz możliwość zahaczenia nim o kolczyk i uszkodzenie rany).

Przeciwwskazania

  • alergia;
  • ciąża;
  • nowotwory;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • AIDS, WZW;
  • choroby skóry w miejscu zabiegowym;


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *