Czym jest pH skóry?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Czym jest pH skóry? To pytanie, które często zadajemy biorąc pod uwagę temat pielęgnacji twarzy. Jak wiadomo prawidłowa dbałość o skórę warunkuje jej właściwą kondycję, z kolei wykonywana w sposób nieprawidłowy może wywołać jej pogorszony stan. Zbyt gorąca woda lub drażniące kosmetyki myjące mogą zaburzyć barierę ochronną skóry, a także zakłócić jej poziom pH.

Czym jest pH skóry?

Czym jest pH?

Pojęcie pH zostało wprowadzone w 1909 roku przez duńskiego biochemika Sorena Sorensena. pH to nic innego jak pomiar stopnia kwasowości roztworów wodnych, który definiowany jest w 14 stopniowej skali. Określa się, że pH, które wynosi:

  • 0-7 jest odczynem kwaśnym;
  • 7-14 jest odczynem zasadowym;
  • 7- jest odczynem neutralnym bądź obojętnym.

Skala pH opiera się na stężeniu jonów wodorowych w danej cieczy, które mierzone są za pomocą moli przypadających na 1 dm3. Oznacza to, że im niższe pH, tym wzrasta kwasowość cieczy, z kolei im wyższe, tym ciecz staje się bardziej zasadowa.

Należy podkreślić, że dawniej uważano iż ludzka skóra posiada współczynnik pH 5,5. Dziś jednak wiadomo, że wartość ta zbliżona jest do 4,7. Mimo wszystko, mieści się w tzw. przedziale kwasowym.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo pH skóry zmienia się w zależności od danej osoby, a także części ciała. Wzrasta jednak wraz z wiekiem. Jest nieco bardziej zasadowe u kobiet, a jego regulacja odbywa się w wyniku procesu produkcji potu.

Czy pH skóry może się zmienić?

Naturalne jest, iż pH skóry może ulec zmianie. Zjawisko to warunkuje m.in. stosowanie zróżnicowanych kosmetyków w codziennej pielęgnacji. Należy wiedzieć, że każdy produkt np. żel, mleczko czy maseczka ma określony poziom kwasowości lub zasadowości.

Jeśli dochodzi do zmiany odczynu na zasadowy wówczas skóra może zareagować podrażnieniem. Automatycznie cera narażona jest na przesuszenie, uszkodzenie i staje się mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych (promienie UV, grzyby, bakterie).

Warto podkreślić, że skóra, która posiada zaburzone pH wykazuje trudności z absorpcją składników aktywnych kosmetyków tj. kremy czy serum.

Jak utrzymać prawidłowy poziom pH skóry?

Do prawidłowego utrzymania pH skóry niezbędne jest:

  • stosowanie kosmetyków zgodnie z ich przeznaczeniem (np. nie warto korzystać z nich częściej niż zaleca to jego producent);
  • unikanie kosmetyków z zawartością SLS-ów, a także innych środków powierzchniowo czynnych. To właśnie tego rodzaju substancje w znacznym stopniu warunkują uszkodzenie warstwy rogowej naskórka, a co za tym idzie obniżenie poziomu pH. Permanentne stosowanie mydeł, szamponów czy żeli do mycia może całkowicie zaburzyć równowagę poziomu pH skóry;
  • stosowanie toników bez zawartości alkoholu. Jak wiadomo odpowiednio przeprowadzony demakijaż nie może obejść się bez zastosowania mleczka lub żelu do mycia twarzy. Kosmetyki tego typu bardzo dobrze rozpuszczają podkład, puder, róż, bronzer, a także zanieczyszczenia, które osadziły się na powierzchni skóry w ciągu całego dnia. Bardzo istotne jest jednak zastosowanie po demakijażu toniku o poziomie pH 4,5-5, który zagwarantuje odpowiednią kwasowość naskórka.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Martini M., Kosmetologia i Farmakologia Skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

 

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *