Woda utleniona – właściwości zdrowotne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Woda utleniona posiada szerokie właściwości zdrowotne, dlatego chętnie wykorzystuje się ją w lecznictwie oraz kosmetologii. Jakie korzyści przynosi jej stosowanie w życiu codziennym?

Woda utleniona - właściwości zdrowotne

Woda utleniona

Woda utleniona to 3-procentowy wodny roztwór nadtlenku wodoru. Należy do produktów, z których najczęściej korzystamy przy drobnych skaleczeniach bądź innych urazach naskórka. Służy więc przede wszystkim jako środek do dezynfekcji ran. Należy zaznaczyć, że nie jest to jedyne zastosowanie wody utlenionej. Charakteryzuje się również silnym działaniem wybielającym i bakteriobójczym. Dlatego też wykorzystuje się ją w wielu rodzajach dysfunkcji całego organizmu. Zastosowanie znalazła także w kosmetyce w zabiegach przeznaczonych na włosy, paznokcie czy skórę.

Jakie właściwości wykazuje woda utleniona?

Warto wiedzieć, że preparat ten można stosować zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. Do jej głównych zadań należy:

  • dezynfekcja i oczyszczanie ran;
  • leczenie trądziku;
  • niwelowanie nieświeżego oddechu;
  • leczenie kataru i zatok;
  • zmniejszenie bólu mięśni i kręgosłupa;
  • wybielanie zębów;
  • zapobieganie ukąszeniom przez owady.

1. Dezynfekuje i oczyszcza rany.

Bez wątpienia należy to do najpopularniejszych właściwości wody utlenionej. Wodny roztwór nadtlenku wodoru hamuje krwawienie z ran oraz oczyszcza tkanki z bakterii, które stanowią przyczynę późniejszych infekcji. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować wody utlenionej kilka razy na tę samą ranę. W przeciwnym razie może spowodować zahamowanie jej regeneracji z powodu usuwania bakterii, które wspomagają proces gojenia.

2. Leczy trądzik.

Działanie wody utlenionej na trądzik pospolity jest bardzo podobne jak w przypadku ran i otarć. Oczyszcza więc skórę oraz przyspiesza jej procesy gojenia. Należy zaznaczyć, że tak jak na ranę, również i na skórę objętą trądzikiem, wodę utlenioną powinno stosować się tylko raz.

3. Niweluje nieświeży oddech.

Woda utleniona podobnie jak soda oczyszczona usuwa nieświeży oddech, również ten wynikający ze spożycia czosnku lub cebuli. Aby przygotować taką płukankę należy rozcieńczyć około 5 ml wody utlenionej w 250 ml zwykłej wody, a następnie wypłukać nią usta. W tym przypadku, również nie zaleca się wykonywać tego zabiegu zbyt często, ponieważ spowoduje to usunięcie potrzebnych bakterii w jamie ustnej. Płukankę zaleca stosować się raz w tygodniu.

4. Leczy katar i zatoki.

Woda utleniona pomocna jest w również w przypadku kataru oraz chorych zatok. Należy jednak wiedzieć, że czystego roztworu nie powinno się wlewać do nosa, jedynie jego rozcieńczoną wersję. W tym celu należy zmieszać 5 ml wody utlenionej z 5 ml soli fizjologicznej i zakroplić nos.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W celu pozbycia się kataru lub chorych zatok równie dobrym rozwiązaniem są inhalacje na bazie wody utlenionej. Do 150 ml gorącej wody należy dodać około 15-20 kropel wody utlenionej i około 5-8 kropel soli fizjologicznej. Tak przygotowany napar należy wdychać nosem. W celu zwiększenia efektu inhalacji, można stosować ją kilka razy dziennie.

5. Zmniejsza ból mięśni i kręgosłupa.

Wykonywane kąpiele z wody utlenionej pomagają redukować bóle kręgosłupa, mięśni oraz stawów. W tym celu należy wlać do wcześniej przygotowanej kąpieli sporą ilość wody utlenionej, a następnie zanurzyć się w niej na około 30 minut.

6. Wybiela zęby.

Wiele osób twierdzi, że woda utleniona w sposób skuteczny wybiela zęby. W celu poprawy ich wyglądu należy jedynie połączyć wodę utlenioną z sodą oczyszczoną, tak aby powstawała gęsta pasta. Następnie należy regularnie myć nią zęby.

7. Zapobiega ukąszeniom przez owady.

Dzięki stosowaniu wody utlenionej skutecznie można pozbyć się owadów. Należy 200 g cukru zmieszać z 200 ml wody utlenionej oraz 3,5 litra wody. Tak wykonany płyn można stosować jako spray odstraszający owady. Podczas jego stosowania należy uważać na oczy oraz nie wdychać rozpylonej substancji.

Zastosowanie wody utlenionej w kosmetyce

Wodę utlenioną powszechnie wykorzystuje się w celu rozjaśniania włosów. Ponadto preparatem tym można także poprawić wygląd płytki paznokciowej i usunąć z niej nieestetyczne przebarwienia.

Wskazówki

W celach kosmetycznych wody utlenionej nie powinno się stosować przez długi czas, ponieważ może to doprowadzić do wysuszenia skóry, co z kolei wywoła jej reakcję obronną w postaci wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Ponadto częste stosowanie roztworu nadtlenku wodoru może prowadzić do przebarwień skóry oraz wywołać jej reakcje alergiczne.

Podsumowanie

Woda utleniona to wszechstronny preparat do użytku zewnętrznego jak i wewnętrznego. Pomaga pozbyć się wielu dolegliwości, które doskwierają w życiu codziennym. Jej zaletą jest możliwość łączenia się z innymi związkami jak np. soda oczyszczona, wzmacniając przez to swoje działanie.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *