Szczoteczka soniczna – czym jest i jak działa?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Szczoteczka soniczna stanowi obecnie jedną z najnowocześniejszych i najbardziej skutecznych metod zarówno pielęgnacji zębów jak i samej jamy ustnej. Na czym polega jej działanie i czy faktycznie jest najlepszym rozwiązaniem? Przedstawiamy czym jest szczoteczka soniczna oraz sposób w jaki funkcjonuje.

Szczoteczka soniczna - czym jest i jak działa?

Szczoteczka soniczna tak naprawdę nie jest produktem nowym. Tego rodzaju produkt wynalazł w 1987 roku amerykański naukowiec Roberta Bocka, a już z początkiem lat 90 był masowo sprzedawany. Warto zaznaczyć, że ruchoma szczoteczka była początkowo dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, dopiero później trafiła również na rynek innych krajów. Ludziom bardzo spodobała się idea tego produktu, dzięki szybkości i komfortowi jaki niósł za sobą podczas mycia zębów.

Szczoteczka soniczna – czym jest?

Szczoteczka soniczna należy do rodzaju szczoteczek elektrycznych, które wykonują aż 30 tysięcy obrotów na minutę. Dla porównania klasyczna szczoteczka wykonuje je tylko 8 tysięcy. To właśnie ta funkcja gwarantuje precyzyjne oczyszczenie powierzchni zębów bez narażenia tkanek okołozębowych.

Na czym polega działanie szczoteczki sonicznej?

System działania szczoteczek sonicznych wykorzystuje emitowanie drgań i fal dźwiękowych. Każda taka szczoteczka wyposażona jest w głowicę ze specjalnym generatorem. Jego zadaniem jest emisja fal dźwiękowych, które wprawiają w ruch włosie szczoteczki. Następnie drgania te rozchodzą się w jamie ustnej tworząc z pasty, wody oraz śliny pęcherzyki, które w szybki i dokładny sposób usuwają z zębów zanieczyszczenia i nagromadzony osad. Warto zaznaczyć, że szczoteczka soniczna wykonuje wskazany przez stomatologów ruch wymiatający, który uznaje się za jeden z najbardziej efektywnych ruchów mycia zębów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Szczoteczka soniczna jest urządzeniem bardzo łatwym w użyciu przez co może być stosowana przez każdego, nawet dzieci czy osoby starsze. Tego rodzaju produkt szybko i precyzyjnie usuwa zanieczyszczenia i osad nazębny. Wykazuje także doskonałe właściwości w dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W dużo większym stopniu od tradycyjnej szczoteczki zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego oraz pojawianiu się próchnicy. Mimo szybkości wykonywanych ruchów, szczoteczka soniczna nie wywołuje podrażnień przez co może być stosowana również przez osoby z paradontozą oraz ze skłonnością do krwawienia dziąseł.

Dodatkowo szczoteczka soniczna często wyposażona jest w różne tryby czyszczenia. Jej użytkownicy mają kilka opcji do wyboru:

  • tryb tradycyjny, który trwa dwie minuty i wykorzystuje dużą siłę nacisku na zęby,
  • tryb delikatny, gdzie siła nacisku jest delikatniejsza
  • tryb pulsacyjny, dzięki któremu głowicą szczoteczki można też wykonywać masaż dziąseł

Szczoteczki soniczne podobnie jak elektryczne wyposażone są w baterię, którą wystarczy naładować raz na kilka lub kilkanaście dni.

Szczoteczka soniczna – jak jej używać?

Ważne jest, że w odróżnieniu od szczoteczek manualnych szczoteczki sonicznej nie musimy intensywnie używać. Szczotkowanie zębów tego rodzaju szczoteczką polega na przesuwaniu jej wzdłuż linii uzębienia tak aby, dokładnie oczyściła ona wszystkie zęby. Wskazanym ruchem jest także chwilowe przytrzymywanie głowicy szczoteczki nad powierzchnią zębów oraz przy ich bocznych krawędziach. Nie ma z kolei konieczności wykonywania ruchów okrężnych oraz ruchów typowego szczotkowania.

Dla kogo przeznaczona jest szczoteczka soniczna?

Ze szczoteczki sonicznej tak naprawdę może korzystać każdy zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze. Przede wszystkim jest ona łatwa w użyciu oraz wyposażona w ruchy wymiatające, zalecane przez stomatologów. Dodatkowo szczoteczki soniczne mimo szybkości wykonywania swych ruchów nie wywołują uszkodzeń. Dlatego mogą z nich korzystać osoby nawet z paradontozą oraz ze skłonnością do krwawienia dziąseł.

Jaka jest cena szczoteczki sonicznej?

Najprostszy, a zarazem najtańszy model szczoteczki sonicznej waha się w granicach około 100 zł.  Z kolei urządzenie z wyższej półki wyposażone w Bluethoot i inne aplikacje to koszt około 1600 zł.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

6 Responses

  1. Po użyciu szczoteczki elektrycznej nigdy nie wróciłbym do tradycyjnej. Aktualnie korzystam z sonicznej i dla mnie jest jeszcze lepsza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *