Planowanie ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Planowanie ciąży to główny element świadomego macierzyństwa. Jednym z ważniejszych czynników jej jest zdrowe odżywianie, a także dbanie o własne zdrowie. W tym celu konieczne jest więc wykonanie kilku podstawowych badań kontrolnych.

Planowanie ciąży

Planowanie ciąży

Planowanie ciąży warto rozpocząć od konsultacji ginekologicznej. Dobry specjalista przeprowadzi wywiad, w którym zapyta o różnego rodzaju czynniki mające wpływ na płodność, a także zaleci wykonanie podstawowych badań kontrolnych. Zalicza się do nich:

Dodatkowo warto wziąć pod uwagę poziom hormonów tarczycy, USG piersi oraz pochwy, a także odbyć wizytę u stomatologa oraz lekarza rodzinnego. Problemy z zębami mogą być przyczyną komplikacji ciąży i spowodować nawet przedwczesny poród.

Planowanie ciąży wiąże się również z właściwym odżywianiem. W związku z tym bardzo istotne jest odrzucenie w tym czasie różnego rodzaju diet, które ograniczają dostarczanie jakichkolwiek składników odżywczych. Należy podkreślić, że stabilna waga ciała przyszłej mamy wpływa na prawidłowy przebieg ciąży.

Zobacz również: Anoreksja w ciąży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

W codziennej diecie powinno znaleźć się dużo świeżych owoców, warzyw, a także potraw wykonywanych we własnym zakresie. Dzięki temu istnieje pewność spożywania zdrowych i wartościowych posiłków. Ponadto przygotowując się do ciąży warto zwiększyć suplementację witaminą A, D, E,K, a przede wszystkim kwasem foliowym. W diecie istotny jest również cynk, który jest niezbędnym związkiem w budowie białek organizmu oraz hormonów. Źródłem cynku jest m.in. słonecznik, dynia oraz sezam.

Wskazówka

Nadwaga oraz niedowaga może utrudnić proces zajścia w ciążę, w związku z tym warto więc początkowo obliczyć swoje BMI, aby być świadomym własnej masy ciała. Jeśli przed zajściem w ciążę waga kobiety mocno odbiega od normy, warto skonsultować się z dietetykiem, który przygotuje specjalny jadłospis w celu uzyskania odpowiedniej wagi u przyszłej matki.

Na trzy miesiące przed planowaniem ciąży należy zrezygnować z :

  • palenia papierosów – dym tytoniowy może spowodować wady rozwojowe dziecka;
  • tabletek antykoncepcyjnych;
  • stosowania leków dostępnych na receptę;
  • picia alkoholu.

Planując ciążę nie można pominąć również aspektu emocjonalnego. Dla wielu pań fakt jakim jest zostanie matką wiąże się z rewolucją życiową oraz przewartościowaniem pewnych kwestii. Należy zaznaczyć, że kontakt z własnymi myślami i emocjami jest bardzo ważny szczególnie w momencie jakim jest podjęcie decyzji o nowym członku rodziny.

Co pomaga zajść w ciążę?

Ważnym czynnikiem dbania o własne zdrowie, a co za tym idzie łatwiejsze zajście w ciąże jest aktywność fizyczna. Wysiłek fizyczny należy jednak dobierać według własnych upodobań, a także według własnych możliwości. Może to być bieganie, spacer, siłownia, jazda na rowerze czy nordic walking. Warto również znaleźć czas na odpoczynek, a także dobrze wysypiać się.

Podsumowanie

Świadomie podjęta decyzja o powiększeniu rodziny daje możliwość kobiecie odpowiedniego przygotowania się do ciąży, zarówno pod względem zdrowotnym, fizycznym jak i emocjonalnym. Planowana ciąża w dużo większym stopniu daje szansę na urodzenie zdrowego dziecka, a także szybki powrót matki do kondycji po porodzie.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

5 Responses

  1. Ja już wprawdzie kolejnych ciąż nie planuję, ale przyszłe mamy zdecydowanie powinny o tym wszystkim wiedzieć! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *