Kosmetyki na nadpotliwość

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki na nadpotliwość to preparaty, które znalazły zastosowanie w problemie nadmiernego pocenia się, który dotyczy głównie okolic pach, dłoni oraz stóp. Występują one w różnej formie np. żelu, kremu, sztyftu czy sprayu, dzięki czemu z łatwością można wybrać preparat najwygodniejszy dla siebie.

Kosmetyki na nadpotliwość

Pocenie się jest procesem fizjologicznym, który jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Proces oprócz tego, że pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała, dodatkowo oczyszcza organizm z zalegających toksyn. Chroni także przed rozwijaniem i rozprzestrzenianiem się bakterii. W warunkach dla nas komfortowych proces pocenia się utrzymuje się na niskim poziomie. Aktywuje się dopiero w sytuacjach stresowych lub intensywnego wysiłku fizycznego czego efektem jest nadmierne pocenie, co również jest zjawiskiem naturalnym.

Należy zaznaczyć, że kiedy nadmierne pocenie się nie jest spowodowane działaniem żadnych czynników zewnętrznych wówczas mamy do czynienia ze zjawiskiem nadmiernej potliwości.

Kosmetyki na nadpotliwość

Nie od dziś wiadomo, że najbardziej dokuczliwym elementem pocenia się jest oczywiście przykry zapach potu, który powstaje na skutek rozwoju w nim bakterii. Pocąc się bakterie ulegają rozkładowi, a wydzielina (pot) zyskuje wówczas nieprzyjemną woń. To właśnie z tego powodu w preparatach na pocenie się stosowane są związki o działaniu antyseptycznym. Przykry zapach potu niweluje się również poprzez stosowanie w preparatach na pocenie się związków absorbujących (pochłaniających) nieprzyjemną woń, do których należą m.in. związki cynku lub talk.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Blokery (antyperspiranty) to jedne z najpopularniejszych preparatów stosowane w przypadku nadmiernego pocenia się. Produkty te zapobiegają wydzielaniu się potu, co równocześnie wpływa na ochronę przed powstawaniem jego przykrych skutków. W skład antyperspirantów wchodzą sole glinu, których celem jest blokowanie kanalików wyprowadzających pot z gruczołów potowych. Tym samym uniemożliwiają jego wydostawanie się na powierzchnię skóry. Produkcję potu blokują również niektóre wyciągi ziołowe jak np. kora dębu, ziele szałwii, tymianku czy rozmarynu. W związku z tym znajdują one również zastosowanie w kosmetykach antypotowych.

Wskazówka

Kosmetyki na nadpotliwość dzielą się na preparaty usuwające skutki nadmiernego pocenia się, a także te blokujące wydzielanie potu (blokery, antyperspiranty).

Inne rozwiązania

W przypadku kiedy tradycyjne blokery lub kosmetyki antypotowe nie przynoszą oczekiwanych efektów rozwiązanie problemu mogą przynieść m.in:

  • ziołowe tabletki na bazie szałwii, pokrzywy oraz melisy dostępne bez recepty;
  • ziołowe kąpiele, szczególnie jeśli nadpotliwość dotyczy dłoni lub stóp;
  • doustne środki farmakologiczne dostępne na receptę;
  • podanie toksyny botulinowej w miejsca problematyczne (dłonie, stopy);
  • laserowe usuwanie gruczołów potowych.

Podsumowanie

Chcąc pozbyć się problemu nadmiernej potliwość ważna jest również kwestia dbania o własną higienę osobistą. Pot, który wydostaje się na powierzchnię skóry jest substancją bezwonną. Jego przykry zapach pojawia się dopiero w kontakcie z bakteriami, które znajdują się na powierzchni naskórka. W związku z tym bardzo ważne jest korzystanie z prysznica 2 razy dziennie (lub częściej jeśli zachodzi taka konieczność). Warto unikać zbyt ciepłych kąpieli, aby nie zwiększać temperatury ciała i tym samym aktywować gruczoły potowe do większej pracy. Należy również pamiętać o depilacji pach, ponieważ na okolicach owłosionych znacznie częściej lokalizują się drobnoustroje oraz częściej się pocimy. Istotny jest również sposób ubierania się. W przypadku nadmiernej potliwości warto korzystać z bawełnianych, przewiewnych koszulek lub skarpetek, a także nosić wkładki do butów, które pochłaniają wilgoć.Polecane produkty:

Bibliografia

1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *