Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? To pytanie od dawna stanowi kontrowersję, mimo iż nie ma badań potwierdzających wpływ tego rodzaju zabiegów na zdrowie kobiety i płodu. Warto jednak uważać w tym wyjątkowym stanie na wszelkie środki chemiczne stosowane zarówno w zabiegach fryzjerskich jak i kosmetycznych.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Ciąża to bardzo wyjątkowy stan dla kobiety. Należy wtedy dokładnie przemyśleć wiele kwestii pod kątem prowadzenia diety, aktywności fizycznej oraz zabiegów pielęgnacyjnych. Zarówno niektóre zabiegi fryzjerskie jak i kosmetyczne w ciąży są tematem bardzo delikatnym oraz wymagają przede wszystkim potwierdzonych informacji na temat ich bezpieczeństwa.

Czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Zdania na temat farbowania włosów w ciąży są mocno podzielone. Niektórzy lekarze sugerują, aby z zabiegami koloryzacji wstrzymać się do końca pierwszego trymestru ciąży. Inni z kolei radzą, aby sprawdzić czy związki zawarte w farbach mogą przeniknąć do krwiobiegu matki, a następnie dostać się do łożyska oraz czy mogą one wpłynąć na jej samopoczucie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Mimo to głównym powodem sporów na temat szkodliwego działania farbowania włosów w ciąży jest obecność w farbach amoniaku i innych związków chemicznych. Znalazł on szerokie zastosowanie w przemyśle, jednak w dużym stężeniu jest toksyczny. Może on podrażniać skórę oraz błony śluzowe.

Zadaniem amoniaku występującego w farbach jest rozpulchnienie włosa oraz otworzenie jego łusek tak, aby pigment farby mógł wniknąć głęboko we włos. Podczas farbowania to właśnie jego zapach jest tak charakterystycznie wyczuwalny. Może on powodować niemiłe odczucia, zarówno u kobiet w ciąży jak i u innych osób. Jednak bardzo małe ilości amoniaku nie powinny wywierać zagrożenia dla przyszłych mam i ich dziecka.

Z kolei farby niezawierające amoniaku posiadają inny związek o nazwie monoetyloaminę (MEA), która stosowana w wyższych stężeniach działa podobnie do amoniaku. Podobnie jest podczas zabiegów trwałej ondulacji. Nie jest ona zabiegiem polecanym kobietom w ciąży, ze względu na silnie działające środki chemiczne, które mogą wywołać podrażnienie oraz spowodować złe samopoczucie u przyszłych mam.

Jakie są bezpieczne sposoby na farbowanie włosów w ciąży?

Jeśli jednak zdecydujesz się na farbowanie włosów w ciąży, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii.

  • O wiele bezpieczniej jest farbować włosy po pierwszym trymestrze ciąży.
  • Najlepiej decydować się na farby bez amoniaku.
  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej może przyczynić się do tego, że farby do włosów mogą wywołać nudności, wymioty. Dlatego ważne jest wcześniejsze uprzedzenie fryzjera o swoim stanie.
  • Nie należy wybierać się do pierwszego lepszego salonu fryzjerskiego. Szczególnie kobiety w ciąży powinny mieć zapewnioną dobrą wentylację w pomieszczeniu oraz wygodne siedzenie.
  • Fryzjer powinien ograniczyć się tylko do pokrycia farbą odrostów. Zmniejszy to wówczas możliwość wystąpienia reakcji alergicznych czy podrażnień.
  • Należy pamiętać, że zmiany hormonalne jakie zachodzą w trakcie ciąży w organizmie kobiety mogą przełożyć się na to jak zareagują włosy na kolor farby.
  • Podczas samodzielnego farbowania włosów należy pamiętać o rękawiczkach ochronnych oraz odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.

Uwaga!

Zrezygnuj z farbowania włosów jeśli skóra głowy zrobiła się nadwrażliwa lub bezpośrednio na skórze zauważalne są podrażnienia w postaci ran. Kontakt takiej skóry z amoniakiem może zaognić zmiany i spowodować jeszcze większy problem. W tego rodzaju sytuacji należy zrezygnować z farbowania, aż do momentu całkowitego wyleczenia skóry głowy.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *