Metody leczenia nowotworów – wpływ na skórę

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Metody leczenia nowotworów obejmują szeroki zakres zabiegów medycznych. Współczesna onkologia dysponuje obszerną ilością leków oraz procedur terapeutycznych. Ich celem jest likwidacja komórek nowotworowych, dając w ten sposób pacjentom nadzieje na pokonanie choroby.

Metody leczenia nowotworów - wpływ na skórę

Metody leczenia nowotworów – wpływ na skórę

Współczesna medycyna oferuje obecnie wiele sposobów leczenia nowotworów. Jego rodzaj uwarunkowany jest typem raka, a w szczególności poziomem zaawansowania choroby. Wybór leczenia zależy również od ogólnego stanu pacjenta oraz ewentualnego występowania tzw. chorób współistniejących.

Do głównych metod leczenia nowotworów należy:

  • chemioterapia;
  • hormonoterapia;
  • sterydoterapia;
  • radioterapia.

1. Chemioterapia.

Chemioterapia jest metodą skuteczną, jednak nie na tyle selektywną, ponieważ destrukcyjnie wpływa również na zdrowe komórki. Zwłaszcza, te które szybko się dzielą (komórki nabłonka, przewodu pokarmowego, szpiku kostnego). Należy podkreślić, że leki cytostatyczne uszkadzają płaszcz hydrolipidowy skóry przyczyniając się do zwiększenia przeznaskórkowej utraty wody, tym samym zwiększając wrażliwość skóry na działanie czynników zewnętrznych, w tym również patogenów. Objawy u pacjentów zauważa się po upływie 2-3 tygodni od podania pierwszej dawki leku w postaci łysienia, z kolei po 6 tygodniach może wystąpić zanokcica, świąd skóry, teleangiektazje, przebarwienia.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Hormonoterapia.

Hormonoterapia, która wdrażana jest w trakcie leczenia onkologicznego powoduje objawy bardzo zbliżone do menopauzy, czasem niekiedy bardziej nasilone. Antyestrogenowe działanie tego rodzaju leków przyczynia się do suchości skóry oraz jej zaczerwienienia. Ponadto zauważa się spadek jej gęstości oraz elastyczności. Wykryto również przypadki wystąpienia objawów rumienia wielopostaciowego.

3. Sterydoterapia.

Podczas terapii sterydami na skórze zauważa się wiele niekorzystnych zmian pod postacią stanów zapalnych, trądziku pospolitego oraz ryzyka wystąpienia keloidów.

4. Radioterapia.

Leczenie w formie radioterapii polega na miejscowym oddziaływaniu promieniowania jonizującego. Podczas terapii niszczone są nie tylko komórki nowotworowe, ale również zdrowe, które występują w obszarze zmian onkologicznych. Na skutek tego następuje zaburzenie równowagi pomiędzy procesem utraty komórek warstwy rogowaciejącej, a różnicowaniem i dojrzewaniem komórek macierzystych warstwy rogowej podstawnej naskórka. W warstwach głębokich skóry dochodzi do naruszenia struktur naczyń krwionośnych, mogą pojawić się blizny, przebarwienia oraz teleangiektazje. Ponadto zauważalne jest przesuszenie skóry, wypadanie włosów oraz rumień. W sytuacji kiedy następuje ciężkie popromienne zapalenie skóry dalsza ekspozycja jej na promieniowanie utrudnia repopulację komórek, a w efekcie gojenie się owrzodzenia.

Zmiany w warstwach skóry wykazują również tzw. odczyn późny. Wówczas zaburzenia w jej strukturach zachodzą na kilka miesięcy po zakończeniu leczenia. Dochodzi więc do zmniejszenia ilości fibroblastów oraz wchłaniania włókien kolagenowych, przyczyniając się do powstawania atrofii. W wyniku zwiększenia produkcji kolagenu o nieregularnym układzie włókien przez zmienione strukturalnie fibroblasty, skóra traci swą jędrność, elastyczność, pojawiają się zwłóknienia i zgrubienia. Efektem tego jest jej pogrubienie i stwardnienie oraz pojawiające się obrzęki.

Podsumowanie

Opisane wyżej wymienione metody leczenia nowotworów wykazują znaczący wpływ na stan i kondycję skóry. Ważnym czynnikiem warunkującym jej wygląd jest również styl życia (palenie papierosów, aktywność fizyczna, pielęgnacja skóry), odporność organizmu, wiek, czynniki genetyczne oraz choroby współistniejące.

Bibliografia

  1. Matuła A., Załęska I., Lizak A., Morawiec M., Drąg J., Wasylewski M., Kosmetologia Estetyczna, Rola kosmetologa w diagnostyce oraz terapii nowotworowej, 4/2018.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *