Cienie do powiek to nieodłączny element makijażu, bez względu na jego charakter. Dzięki tego rodzaju kosmetykom można podkreślić kolor oczu oraz nadać im odpowiedni kształt. Mimo że makijaż oka to czynność, która zajmuje tylko chwilę, dla wielu kobiet stanowi nie lada wyzwanie.
Cienie do powiek odgrywają kluczową rolę w makijażu. Jak się okazuje mogą zdziałać cuda. Właściwie dobrane do koloru oka oraz profesjonalnie nałożone zapewniają świetny wygląd i wysoki komfort.
Jak dobrać cienie do powiek?
Cienie do powiek dobiera się przede wszystkim biorąc pod uwagę kolor tęczówki oka, a także okazję i rodzaj wykonywanego makijażu. Powszechnie jednak zostało przyjęte, że do zielonych oczu pasują cienie w odcieniach różu, brązu i fioletu. Do oczu niebieskich zaleca się stosować barwy pastelowe (fiolet, róż, jasny niebieski oraz szary i brązowy), zaś dla oczu brązowych najlepszy wybór to odcienie zieleni, złota, fioletu i granatu. Jednak wbrew panującym zasadom stosowania koloru cieni do konkretnej barwy oczu, warto nieco poeksperymentować z ich kolorystką.
Podsumowując, cienie dobierane są pod względem kolorystki oczu w taki sposób, aby mogły kontrastować z tęczówką oka, jednocześnie podkreślając jej głębię.
Ponadto istotny jest również odpowiedni dobór cieni do danej okazji. Warto skupić się tu bardziej na intensywności makijażu oka niż na samym wyborze koloru cieni do powiek. I tak makijaż dzienny, czyli taki w którym wybieramy się np. do pracy nie powinien być bogaty w kolory. Polecane jest zastosowanie w nim odcieni pastelowych, a więc kolorów neutralnych. Warto wziąć pod uwagę fakt, że zbyt intensywny makijaż może spotkać się z negatywnym odbiorem zarówno w miejscu pracy jak i podczas specjalnych okazji czy spotkań.
Cienie do powiek – rodzaje
- w kamieniu – to bardzo uniwersalny typ cieni, są łatwe w użyciu, dzięki czemu można kontrolować ich stopień nasycenia. Łatwo się je miesza z innymi kolorami;
- kremowe – dzięki nim makijaż oka trwa bardzo krótko, jednak efekt trwałego make-upu nie jest zbyt długi.
- w sztyfcie – mimo że posiadają postać sztyftu, lepiej nakładać je przy użyciu pędzla. Wadą jest fakt, że nadmiar cieni w sztyfcie często „zbiera się” w załamaniach powiek;
- sypkie – warto nanosić je na powiekę powoli, aby zapobiec opruszeniu się cieni na inne okolice oka. W tym celu pomocne będzie również nałożenie grubszej warstwy sypkiego pudru pod oczy;
- ołówek – posiadają nieco tłustą konsystencję, dzięki czemu są łatwe w aplikacji.
Cienie do powiek – jak je nakładać?
W celu lepszego wyglądu oraz efektywności makijażu oczu, warto na początku wykonać krótką ich pielęgnację. Dwa razy dziennie należy stosować krem pod oczy, który również można nakładać na skórę powiek. Przed aplikacją cieni warto użyć bazy pod cienie. Kosmetyk ten ułatwia ich nakładanie, przedłuża trwałość, a niekiedy nawet intensyfikuje ich kolor. Bazę pod cienie można zastąpić podkładem do twarzy, a także korektorem.
Po wykonaniu czynności wstępnych nadszedł czas na nałożenie cieni. Bez względu na rodzaj make-upu, w przypadku makijażu oka stosuje się kilka kolorów. Mogą to być zarówno kolory, które kontrastują ze sobą, bądź wywodzą się z tej samej palety barw.
Istotne jest, aby w makijażu oczu stosować cienie, które będą się ze sobą blendować. Blendowanie to rozcieranie cieni w taki sposób, aby połączyć ze sobą kilka kolorów bez wyrazistych przejść pomiędzy sobą. Cienie zwykle nakłada się przy użyciu pędzla, pacynki, bądź palca. Metoda aplikacji zależna jest od tego z jakim rodzajem cieni mamy obecnie do czynienia.
Cienie do powiek można nakładać zarówno przed wykonaniem pełnego makijażu jak i po nałożeniu podkładu czy innych kosmetyków kolorowych. Pierwsza opcja jest jednak bezpieczniejsza ze względu na uniknięcie sytuacji uszkodzenia makijażu drobinkami cieni, które mogą osypać się w inne miejsca, szczególnie w obrębie oczu.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |