Masło kakaowe znane jest również jako olej kakaowy lub tłuszcz kakaowy. To nic innego jak tłuszcz roślinny, który pozyskiwany jest z ziaren kakaowca. Samo w sobie masło kakaowe posiada bardzo przyjemny zapach oraz delikatną barwę. Stanowi formę naturalnego kosmetyku o działaniu nawilżającym i regenerującym.
Masło kakaowe – czym dokładnie jest?
Masło kakaowe to olej lub tłuszcz kakaowy, który pozyskiwany jest z nasion kakaowca. Największe uprawy tej rośliny występują w Afryce Zachodniej. Pochodzi jednak z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej.
Owoce drzewa kakaowego swoim wyglądem przypominają nieco piłkę futbolową. Do najcenniejszych ich elementów zaliczają się nasiona, z których produkuje się kakao. Jednak nie jest jedyna rzecz, którą się z nich pozyskuje. Z owoców drzewa kakaowego wytwarza się również masło kakaowe – tłuszcz, który stanowi aż 50% ich całkowitej masy.
Właściwości
Ogólnie masło kakaowe w temperaturze pokojowej posiada stałą, zbitą konsystencję. Swoją postać zmienia dopiero w wyniku kontaktu ze skórą, która posiada wyższą temperaturę. Ze względu na to, że masło kakaowe jest naturalnym produktem mogą je stosować osoby posiadające alergie, cerę naczynkową, cerę wrażliwą, a nawet tzw. atopicy. Masło kakaowe można stosować na całe ciało. Oprócz tego wykorzystywane może być również na włosy, dzięki czemu dogłębnie je nawilży, a także pomoże uniknąć problemu rozdwajania się końcówek.
Masło kakaowe stanowi bardzo dobre źródło antyoksydantów. Związków tych jest aż 3 razy więcej niż popularnej zielonej herbacie. Poprzez ich zawartość niweluje wolne rodniki, a także hamuje procesy starzenia się skóry jak i całego organizmu. Dodatkowo stymuluje produkcję kolagenu. Dlatego wskazane jest jego stosowanie przez kobiety w ciąży. Może odbudować naskórek i zniwelować świeże rozstępy oraz blizny. Ponadto masło kakaowe dostarcza i uzupełnia niedobory składników odżywczych w skórze (m.in. potasu, magnezu, żelaza czy wapnia). Jest ono również źródłem kwasu oleinowego, który wykazuje działanie nawilżające i regenerujące.
Masło kakaowe jest naturalnym faktorem chroniącym przed promieniowaniem UV, będąc jednocześnie naturalnym bronzerem. Regularnie stosowany znacznie wyrównuje i poprawia koloryt skóry. Kosmetyk ten mocno polecany jest również w przypadku suchych spierzchniętych ust, a także popękanych kącików. Masło kakaowe wykorzystywane jest w przypadku zmian dermatologicznych np. łuszczycy, egzemie czy obecnym stanom zapalnym. Stosowany w tego rodzaju przypadkach przynosi efekt ukojenia i dużej ulgi.
Masło kakaowe – właściwości fizyczne
W odróżnieniu od innych tłuszczów roślinnych masło kakaowe posiada stabilność fizyczną. Ponadto wykazuje ono olbrzymią trwałość, która wynosi około 2-5 lat. Oprócz tego, że długo utrzymuje świeżość i swoje cenne właściwości, także nie jełczeje.
Cechy masła kakaowego
- posiada czekoladowy aromat;
- jest odporne na jełczenie;
- posiada wysoką stabilność fizyczną;
- można zastąpić nim żelatynę;
- jest bardzo dobrym źródłem przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych.
Masło kakaowe – jak stosować?
Masło kakaowe można stosować bezpośrednio na skórę głowy, jako odżywcza i nawilżająca maska. Można je również dodawać do własnych kosmetyków, które wzbogacą się o dodatkowe składniki odżywcze oraz zyskają przyjemny, czekoladowy aromat.
Masło kakaowe – zastosowanie
1. Kosmetyka.
Masło kakaowe ze względu na swoje właściwości znalazło szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej. Jego stężenie w kosmetykach jest dość wysokie i wynosi od 5 do 100%. Produkt ten polecany jest w przypadku pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się, a także podrażnionej. Z powodzeniem wykorzystywane może być również np. do masażu ciała w celu poprawy elastyczności skóry oraz niwelacji rozstępów.
2. Kuchnia.
Masło kakaowe śmiało może być wykorzystywane również w kuchni. Bardzo dobrze nadaje się do smażenia mięsa oraz wypieków – różnych ciast i ciasteczek. Obecność masła kakaowego w deserach nadaje delikatny smak i aromat.
Polecane produkty:
BIO Olej kokosowy - naturalny, nierafinowany
Olej kokosowy posiada bardzo przyjemny zapach. Można stosować go bezpośrednio na skórę co wpływa na jej odpowiednie nawilżenie. Idealnie nadaje się również do jedzenia dostarczając niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
4 Responses
o nie znałam ich właściwości
Nie przepadam za zapachem kakaowym 🙂 Ale bardzo ciekawy post, na pewno wielu osobom się przyda 🙂
Znam doskonale masełko kakaowe. Cuudownie pachnie. Stosuję je do pielęgnacji dłoni i stóp bo do twarzy to nic nie przebije mojego ulubieńca a mianowicie masełko shea 😉 pozdrawiam
Masło kakaowe to moja ulubiona baza maseł do ciała własnoręcznie robionych.