
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kosmetyki naturalne nazywane powszechnie również kosmetykami ekologicznymi zdobywają coraz większe zaufanie wśród kobiet. Ich cena jest jednak wyższa od tych znajdujących się w popularnych drogeriach. Nie bez powodu. Zdecydowanie można uznać, że wartość kosmetyków naturalnych jest adekwatna do tego z jakich składników zostały wykonane. Przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo czym dokładnie są oraz jakie działanie wykazują.
Kosmetyki naturalne to te, które w 100% wykonane są z organicznych (naturalnych) składników. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie produkty pochodzenia organicznego nadają się do tego, aby wykonywać z nich preparaty kosmetyczne.
Kosmetyki naturalne to preparaty zawierające w swoim składzie wyłącznie komponenty pochodzenia naturalnego. Mogą być one izolowane ze środowiska roślinnego lub mineralnego. Ponadto tego rodzaju kosmetyki przygotowywane są również poprzez naturalne procesy, które są bardziej kosztowne i czasochłonne. Oznacza to, że są preparatami droższymi od tych dostępnych w tradycyjnych drogeriach. Tak jak inne kosmetyki, również te naturalne mogą posiadać szerokie właściwości pielęgnacyjne. Mimo wszystko, należy wiedzieć, że są to preparaty dużo zdrowsze dla nas, nie obciążają skóry konserwantami, parabenami, sztucznymi barwnikami oraz innymi związkami chemicznymi. Kosmetyki naturalne nie są w żaden sposób szkodliwe dla środowiska, ponieważ ulegają całkowitej biodegradacji.
Naturalne kosmetyki to bogactwo wielu cennych składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Do najczęstszych ich komponentów zalicza się:
Ze względu na dużą zawartość flawonoidów oraz pektyn, kaktus wykorzystywany jest głównie w preparatach do skór problematycznych ze skłonnością do powstawania zaskórników, krost oraz egzem.
To jeden z najczęściej wykorzystywanych składników kosmetycznych. Nic w tym dziwnego, ponieważ posiada szeroki wachlarz cennych dla skóry właściwości. Aloes przede wszystkim nawilża, łagodzi podrażnienia wywołane np. trądzikiem pospolitym, a także regeneruje i odżywia skórę.
Ich zadaniem jest przede wszystkim mocne odżywienie skóry, a wszystko ze względu na fakt, że stanowią źródło wielu składników odżywczych. Zawierają m.in. witaminę A, witaminę C, witaminy z grupy B, związki mineralne, biotynę, wodę, kwasy tłuszczowe. Maseczki do twarzy na bazie alg (takich jak np. Spirulina) wpływają na poprawę jędrności skóry, wyrównują jej koloryt oraz zapewniają dłuższe utrzymywanie się makijażu w ciągu dnia.
Stanowi źródło przeciwutleniaczy. W związku jest nie tylko cenna jako napój, ale również jako składnik kosmetyków naturalnych. Najczęściej do produkcji kosmetyków wykorzystywana jest zielona herbata.
W jej składzie znaleźć można bardzo dużą ilość związków mineralnych m.in. potas, miedź, mangan, fosfor, wapń, selen i krzem. Zielona glinka wykazuje mocne działanie oczyszczające skórę i właściwości przeciwzapalne. Przeznaczona jest szczególnie dla skór tłustych i trądzikowych.
Jest bardzo cennym produktem, a zarazem wartościowym składnikiem kosmetyków ekologicznych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, regeneracyjne oraz oczyszczające. W związku z tym kosmetyki z jego obecnością przeznaczone są głównie dla skór trądzikowych oraz skłonnych do podrażnień.
Zalet korzystania z kosmetyków naturalnych jest wiele. Z tego powodu coraz częściej zastępowane są na rzecz tych syntetycznych.
Bardzo ważnym aspektem w produkcji kosmetyków naturalnych jest całkowity brak szkodliwości ich dla ludzkiej skóry. Jest to istotne, ponieważ tradycyjnie stosuje się komponenty, które mogą zatykać pory, przesuszać skórę, powodować jej zaczerwienienie oraz naruszać barierę hydrolipidową. Do substancji szkodliwych zalicza się m.in: SLS, PEG, oleje mineralne.
W kosmetykach pochodzenia naturalnego takich substancji nie ma. W związku z tym podczas ich stosowania unikniesz szkodliwego działania na skórę różnego rodzaju związków chemicznych.
Mimo iż kosmetyki naturalne nie zawsze są kosmetykami hypoalergicznymi, to i tak w mniejszym stopniu wywołują podrażnienia niż typowe preparaty drogeryjne. Oczywiście związane jest to z faktem, że te naturalne nie zawierają w swoim składzie związków chemicznych o często szkodliwym wpływie na naszą skórę.
Podsumowując kosmetyki naturalne są przyjazne dla skóry ze względu na obecność przede wszystkim naturalnych i łagodnych komponentów.
Rzadko można spotkać się z sytuacją gdzie kosmetyki dzielą się na te do użytku wyłącznie dla kobiety lub tylko dla mężczyzn. Bardzo często są to preparaty polecane dla całej rodziny. Kosmetyki ekologiczne dobrze nawilżają skórę, mogą być stosowane podczas kąpieli oraz być składnikiem domowych kosmetyków. Tego rodzaju pielęgnacja może być zastosowana również u dzieci oraz niemowląt.
Związki aktywne zawarte w składzie kosmetyków naturalnych charakteryzują się wysoką skutecznością działania poprzez wspieranie naturalnych procesów zachodzących w skórze. Nie blokują ujść gruczołów łojowych, a udrażniają je. Dodatkowo nie podrażniają naturalnej bariery ochronnej skóry, a wzmacniają ją. Zamiast wytwarzania na powierzchni włosa warstwy nadającej im połysk odbudowują ich strukturę od środka wydobywając z nich naturalne piękno.
Bardzo ważnym założeniem w produkcji kosmetyków naturalnych jest szacunek dla środowiska. Oznacza to, że opakowania kosmetyków naturalnych wytwarzane są z surowców wtórnych i w pełni nadają się do recyklingu. Ponadto składniki, z których produkowane są te kosmetyki pozyskiwane są w sposób przyjazny dla środowiska, a więc w naturalnych warunkach bez ingerencji człowieka oraz maszyn. Ważną kwestią jest również fakt, że kosmetyki naturalne są również przyjazne zwierzętom. Nie są na nich testowane.
Rynek kosmetyków naturalnych stale się rozwija. Dzięki temu mamy możliwość korzystania z coraz szerszego asortymentu preparatów kosmetycznych, które są bezpieczne dla naszej skóry oraz mogą spełnić zamierzone oczekiwania. W tym wszystkim wato jednak pamiętać, że podczas zakupu naturalnych kosmetyków należy dokładnie sprawdzać ich etykiety. Ma to duże znaczenie przede wszystkim dla bezpieczeństwa i zdrowia naszej skóry.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły