
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Róża to ostry stan zapalny skóry oraz tkanki podskórnej, który charakteryzuje się wyraźnie podwyższoną temperaturą ciała oraz szybkim przebiegiem. Głównym źródłem zakażenia są paciorkowce grupy A – Streptococcus pyogenes.
Do zakażenia różą dochodzi poprzez kontakt z drugim człowiekiem. W ludzkim organizmie paciorkowce występują głównie w układzie oddechowym (gardle), przewodzie pokarmowym (odbyt) oraz u kobiet w pochwie. Warto zaznaczyć, że występuje bezobjawowe nosicielstwo, które dotyczy 15-20% populacji. Bardzo często dochodzi do wnikania bakterii przez uszkodzoną skórę (jak wiadomo nieuszkodzony naskórek stanowi naturalną barierę dla chorobotwórczych bakterii). Bakterie mogą również przedostać się do komórek skóry z tzw. zewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych.
Do grupy osób predysponowanych należą osoby z:
Głównymi objawami różny są zmiany skórne. Wykwitem podstawowym jest rumień. Dodatkowo w miejscu chorobowym występuje obrzęk, dolegliwości bólowe oraz uczucie pieczenia. Cechą charakterystyczną jest wyraźne odgraniczenie stanu zapalnego od skóry zdrowej. Ponadto w miejscu chorobowym naskórek jest cieplejszy oraz gładki, napięty i lśniący. Stan zapalny skóry występuje w towarzystwie obrzęku, ponieważ paciorkowce przedostają się do organizmu naczyniami chłonnymi.
Zobacz również: Naczynia limfatyczne.
Dodatkowo oprócz objawów skórnych występują tzw. symptomy ogólne. Należą do nich:
Warto podkreślić, że objawy najczęściej lokalizują się na twarzy, jednak równie często można je zaobserwować na kończynach dolnych, niekiedy na dłoniach oraz stopach. Dalszy przebieg choroby może objąć okolice pośladków oraz szyję.
Ze względu na szeroki rodzaj zmian skórnych mamy do czynienia z wieloma postaciami róży. W związku z tym występuje róża:
Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wystąpienia stanu zapalnego, który wyraźnie jest odgraniczony od zdrowych tkanek. Pod uwagę bierze się również nagły początek choroby oraz jej szybki przebieg, a także wystąpienie gorączki oraz dreszczy.
Leczenie róży opiera się głównie na antybiotykoterapii. Postać łagodną choroby można leczyć w warunkach domowych, z kolei w postaci ciężkiej niezbędna jest hospitalizacja oraz dożylne podawanie antybiotyku. W terapii najczęściej wykorzystuje się penicyliny lub ich pochodne. Aby poprawić komfort chorego podaje się również środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Jako leczenie wspomagające stosuje się okłady z solą fizjologiczną, maść ichtiolową, z heparyną lub miejscowo maści z glikokortykosteroidami.
Po zakończonej terapii w warunkach domowych lekarz zleca wizytę kontrolną w celu zbadania jej skuteczności oraz zdiagnozowaniu ewentualnych powikłań, którym może być kłębuszkowe zapalenie nerek lub gorączka reumatyczna, która przyczynia się do rozwoju wad serca.
![]() |
BIO Acerola - naturalna witamina C
Bio Acerola to 100% naturalna witamina C, pozyskiwana z owoców wiśni Acerola. Rosną one na ekologicznej uprawie, gdzie zachowane są najwyższe standardy jakościowe.Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły