Róża

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Róża to ostry stan zapalny skóry oraz tkanki podskórnej, który charakteryzuje się wyraźnie podwyższoną temperaturą ciała oraz szybkim przebiegiem. Głównym źródłem zakażenia są paciorkowce grupy A – Streptococcus pyogenes.

Róża

Róża – przyczyny

Do zakażenia różą dochodzi poprzez kontakt z drugim człowiekiem. W ludzkim organizmie paciorkowce występują głównie w układzie oddechowym (gardle), przewodzie pokarmowym (odbyt) oraz u kobiet w pochwie. Warto zaznaczyć, że występuje bezobjawowe nosicielstwo, które dotyczy 15-20% populacji. Bardzo często dochodzi do wnikania bakterii przez uszkodzoną skórę (jak wiadomo nieuszkodzony naskórek stanowi naturalną barierę dla chorobotwórczych bakterii). Bakterie mogą również przedostać się do komórek skóry z tzw. zewnątrzustrojowych ognisk zakaźnych.

Do grupy osób predysponowanych należą osoby z:

  • upośledzonym układem odpornościowym (nowotwory, chemioterapia);
  • cukrzycą;
  • nałogami (alkohol);
  • infekcjami grzybiczymi;
  • zaburzonym odpływem limfatycznym (kobiety po mastektomii piersi);
  • owrzodzeniami skóry;
  • nadwagą i otyłością.

Objawy róży

Głównymi objawami różny są zmiany skórne. Wykwitem podstawowym jest rumień. Dodatkowo w miejscu chorobowym występuje obrzęk, dolegliwości bólowe oraz uczucie pieczenia. Cechą charakterystyczną jest wyraźne odgraniczenie stanu zapalnego od skóry zdrowej. Ponadto w miejscu chorobowym naskórek jest cieplejszy oraz gładki, napięty i lśniący. Stan zapalny skóry występuje w towarzystwie obrzęku, ponieważ paciorkowce przedostają się do organizmu naczyniami chłonnymi.

Zobacz również: Naczynia limfatyczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dodatkowo oprócz objawów skórnych występują tzw. symptomy ogólne. Należą do nich:

Warto podkreślić, że objawy najczęściej lokalizują się na twarzy, jednak równie często można je zaobserwować na kończynach dolnych, niekiedy na dłoniach oraz stopach. Dalszy przebieg choroby może objąć okolice pośladków oraz szyję.

Ze względu na szeroki rodzaj zmian skórnych mamy do czynienia z wieloma postaciami róży. W związku z tym występuje róża:

  • pęcherzowa – wśród objawów wyróżnia się pęcherze, które wypełnione są treścią surowiczą, zmiany ustępują bez pozostawienia blizny;
  • krwotoczna – objawom towarzyszy krwotoczny wylew do tkanek;
  • zgorzelinowa – w przebiegu choroby występują obszary martwicze. W przypadku przebycia róży zgorzelinowej dochodzi do powstania blizn;
  • wędrująca – choroba szerzy się naczyniami limfatycznymi;
  • nawrotowa – choroba nawraca w postaci słoniowacizny kończyn dolnych, która wynika z zaburzeń odpływu chłonki.

Rozpoznanie i leczenie

Rozpoznanie choroby ustala się na podstawie wystąpienia stanu zapalnego, który wyraźnie jest odgraniczony od zdrowych tkanek. Pod uwagę bierze się również nagły początek choroby oraz jej szybki przebieg, a także wystąpienie gorączki oraz dreszczy.

Leczenie róży opiera się głównie na antybiotykoterapii. Postać łagodną choroby można leczyć w warunkach domowych, z kolei w postaci ciężkiej niezbędna jest hospitalizacja oraz dożylne podawanie antybiotyku. W terapii najczęściej wykorzystuje się penicyliny lub ich pochodne. Aby poprawić komfort chorego podaje się również środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Jako leczenie wspomagające stosuje się okłady z solą fizjologiczną, maść ichtiolową, z heparyną lub miejscowo maści z glikokortykosteroidami.

Po zakończeniu leczenia

Po zakończonej terapii w warunkach domowych lekarz zleca wizytę kontrolną w celu zbadania jej skuteczności oraz zdiagnozowaniu ewentualnych powikłań, którym może być kłębuszkowe zapalenie nerek lub gorączka reumatyczna, która przyczynia się do rozwoju wad serca.

Bibliografia

  1. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *