Dlaczego bolą nogi?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dlaczego bolą nogi? To pytanie zadajemy dopiero wtedy, gdy dopada nas ta przykra dolegliwość. Najczęściej związana jest z odbyciem długiej wędrówki lub korzystania z niewygodnego obuwia. Nie są to jednak jej jedyne przyczyny. Dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych mogą być również sygnałem organizmu o zaburzeniach zachodzących między innymi w układzie krwionośnym czy kręgosłupie.

Dlaczego bolą nogi

Ból nóg – przyczyny

Ból nóg wywołany jest różnego rodzaju czynnikami. Posiada także zróżnicowany charakter. Czasami bywa nagły i silny, innym razem staje się narastający i ćmiący. Najczęściej wynika ze zmęczenia kończyn dolnych, choć jego źródłem są także urazy mechaniczne oraz choroby ogólnoustrojowe.

1. Rwa kulszowa.

Charakteryzuje się pojawianiem się nagłego bólu w krzyżowo-lędźwiowym odcinku kręgosłupa, który promieniuje pod pośladek, przechodzi na tylną część uda, a następnie wchodzi na boczną część podudzia dochodząc nawet do stopy. Przyczyną tego jest między innymi ucisk krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe nerwu kulszowego. Ulgę w przypadku rwy kulszowej najczęściej przynosi odpowiednio dobrana fizjoterapia, która przeprowadzona jest przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

2. Zakrzepica żył głębokich.

Czynnikami predysponującymi są pękające naczynia. Nieleczone i zaniedbane przekształcają się z biegiem czasu w żylaki. Do innych przyczyn można zaliczyć ciążę, połóg, długotrwałe unieruchomienie (zwykle po operacji), zaburzenia krzepnięcia krwi oraz doustną antykoncepcję hormonalna. Zakrzepica żył wynika z tworzenia się skrzeplin w świetle naczyń, które spowalniają w nich przepływ krwi lub całkowicie ją blokują. Najczęstszym jej objawem jest ból oraz obrzęk nóg. Należy zaznaczyć, że choroba może przebiegać w organizmie również bezobjawowo. Leczenie polega na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, których zadaniem jest rozpuszczenie skrzeplin w żyłach. Jako terapię wspomagającą stosuje się również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

3. Dna moczanowa.

Dna moczanowa (inaczej artretyzm) to przewlekła choroba organizmu, związana z zaburzeniami przemiany materii. Polega na odkładaniu się w stawach kryształków kwasu moczowego nazywanymi moczanami. Posiadają one ostre krawędzie, które ranią tkanki, tworząc tym wewnątrz organizmu stany zapalne. Niebezpieczny jest fakt, że choroba ta nie daje żadnych objawów przez wiele lat. Do jej pierwszych symptomów należy wyrazisty ból stawu oraz tkliwość, zaczerwienienie i napięcie skóry znajdującej się w jego obrębie. Zmiany chorobowe mogą lokalizować się w różnych miejscach i objąć np. stawy barku, staw kolanowy czy stawy ręki. Bardzo często ból występuje również w paluchu stopy. Terapia polega na podawaniu środków, które obniżają poziom kwasu moczowego w organizmie oraz preparatów moczopędnych. Zalecana jest również odpowiednia dieta.

Zobacz również: Dna moczanowa (artretyzm, podagra) – dieta.

4. Zaburzenia wodno-elektrolitowe.

Ból nóg może być spowodowany poprzez przyjmowanie leków przeczyszczających, odwadniających organizm lub stosowanie drastycznej diety odchudzającej. Dolegliwości bólowe w obrębie kończyn dolnych związane są bowiem z niedoborem składników mineralnych w codziennej diecie oraz odwodnieniem. Aby zmniejszyć ból należy wykonać krótki spacer, prostować nogi, a także spożywać odpowiednią ilość wody każdego dnia (1,5 – 2 litry). Nie należy zapominać o zbilansowanej diecie, bogatej w produkty zawierające magnez, wapń i potas.

5. Zwyrodnienie kręgosłupa.

Choroba ta następuje w wyniku zachodzących procesów starzenia się organizmu, mechanicznych urazów kręgosłupa czy uszkodzeń krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych i ucisku na korzenie nerwowe powodując ból. Bardzo często choroba dotyczy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, a towarzyszy temu promieniujący do kończyn dolnych dyskomfort bólowy. W leczeniu zalecana jest fizjoterapia, a także aktywność fizyczna np. w formie pływania.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

6. Zmiany miażdżycowe.

Jednym z głównych objawów jest bladość skóry stóp oraz ich oziębienie. Z biegiem czasu mogą pojawić się również bóle podczas chodzenia, które niwelują się przy odpoczynku. Kiedy dochodzi do pogarszania się ukrwienia kończyn dolnych, pojawiają się tzw. bóle spoczynkowe, dotyczące początkowo tylko palców stóp, później całej stopy, a nawet podudzia. Dodatkowo mogą pojawić się trudno gojące się owrzodzenia i zmiany martwicze. Jednym z elementów terapii jest codzienna aktywność fizyczna oraz ochrona stóp przed uszkodzeniami czy skaleczeniami.

Ból nóg – jak go unikać?

W przypadku wystąpienia bólów kończyn dolnych, bardzo ważna jest profilaktyka. Zmiana odżywiania na prawidłowo dobraną dietę, a także aktywny tryb życia to jedne z głównych czynności, które należy wprowadzić co codziennej rutyny, aby zminimalizować pojawianie się tego rodzaju dolegliwości.

1. Odpowiednia dieta.

Na układ krążenia bezpośredni wpływ ma stan układu pokarmowego, zwłaszcza jelit. Jego prawidłową pracę zapewnimy przede wszystkim właściwą dietą, bogatą między innymi w błonnik, który wpływa na regulację procesów trawiennych. Włączając jego odpowiednią ilość w codziennej diecie zapobiegniemy m.in. zaparciom, które obciążają organizm, nie tylko w obrębie układu trawiennego, ale również układu krążenia. Jego zaburzona praca przekłada się na uczucie ciężkości oraz ból kończyn dolnych.

Zobacz również: Jakie produkty zawierają błonnik?

2. Nawadnianie organizmu.

Spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia zapewni nie tylko nawodnienie organizmu, ale również dostarczy niezbędnych składników mineralnych. Wpłynie to na prawidłową regulację gospodarki wodno-elektrolitowej.

3. Odpowiedni odpoczynek.

Osoby, które większość dnia spędzają w pozycji siedzącej lub stojącej, powinny odpoczywać z nogami uniesionymi lekko do góry. Kończyny dolne powinny znajdować się wyżej niż głowa. Wówczas ułatwiony zostanie odpływ z żył, co przełoży się na poprawę krążenia w dolnych częściach ciała.

4. Właściwy ubiór.

Ból nóg zwykle występuje u pań noszących zbyt obcisłe spodnie. Należy zaznaczyć, że zbyt mocno przylegająca odzież utrudnia przepływ krwi w kończynach dolnych. W związku z tym, aby zapobiegać bólom nóg, należy pamiętać o wygodnym i przewiewnym ubraniu.

5. Wygodne obuwie.

Niewygodne buty lub buty na wysokich obcasach również mogą powodować ból kończyn. Aby tego uniknąć, najlepiej wybierać buty o optymalnej wysokości nieprzekraczającej 2 cm. Nie wywołują one tak dużego obciążenia nóg oraz zapewniają równomierne rozłożenie ciężaru ciała na stopie.

6. Aktywność fizyczna.

W celu unikania bólu nóg wskazana jest codzienna aktywność fizyczna. Zaleca się głównie pływanie oraz jazdę na rowerze.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

4 Responses

  1. W życiu nie myślałam że te wszystkie choroby, o których gdzieś tam słyszałam w jakikolwiek sposób mogą być powiązane z nogami.

  2. Przydatne informacje 🙂 Ale chyba z jakiegoś powodu to kobiety częściej cierpią na ból nóg… Czy mi się tylko zdaje?

  3. Niestety cierpię na dyskopatię i często nawracającą rwę kulszową, więc znam ten ból. Bardzo ciekawy artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *