
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Demodekoza stanowi zespół dermatoz zapalnych skóry o charakterze przewlekłym, które przyczyniają się do osłabienia bariery skórno-naskórkowej. Wywołują ją głównie czynniki toksyczne i alergiczne spowodowane metabolitami roztoczy, które bytują u człowieka.
Demodekoza uwarunkowana jest metabolitami roztoczy bytującymi u człowieka – nużeńca ludzkiego oraz nużeńca krótkiego. Mechanizm zapalny jaki powstaje na skutek wysokiego stężenia guaniny oraz proteaz, czyli metabolitów obecnych w odchodach roztoczy.
Nużeńce to pajęczaki z grupy roztoczy, które są wyspecjalizowane i powiązane ze swoimi gospodarzami. Ich głównym pożywieniem są komórki naskórka oraz składniki łoju skórnego. Lokalizują się w okolicach skóry twarzy, szczególnie w rejonach nosa, policzków, czoła czy brody. Warto podkreślić, że nużeńce ludzkie w każdym okresie swojego rozwoju unikają obecności światła słonecznego. Z mieszków włosowych przemieszczają się po skórze w poszukiwaniu partnera do rozmnażania się.
Na skórze człowieka mogą występować dwa rodzaje nużeńców. D. folliculorum może sięgać 0,3-0,4 mm długości, posiada wydłużony kształt i występuje w ujściach mieszków włosowych. Drugi gatunek D. brevis jest nieco mniejszy 0,2-0,3 mm, wykazuje wrzecionowaty kształt, a także posiada krótsze odnóża i zwykle bytuje samotnie. Lokalizuje się w gruczołach łojowych skóry czoła oraz powiek. Gatunek D. brevis odżywia się komórkami gruczołowymi przyczyniając się do ich niszczenia.
Przyczyna demodekozy jest stosunkowo złożona, a także nie jest dokładnie potwierdzona. Przypuszcza się jednak, że zmiany zapalne, które występują w demodekozie zbliżone są do mechanizmu powstawania atopowego zapalenia skóry, wywołanego przez kontakt z odchodami roztoczy kurzu domowego.
Guanina, która obecna jest w odchodach nużeńców należy do związków toksycznych, jest silnym alergenem, który odpowiedzialny jest za reakcje immunologiczne. Proteazy warstwy rogowej zaobserwowano również w odchodach roztoczy tj. świerzb, nużeńce czy roztocza kurzu domowego.
Jedną z możliwości pielęgnacji skóry zainfekowanej jest zastosowanie złuszczania wykorzystującego kwas migdałowy. Związek ten charakteryzuje się działaniem bakteriostatycznym i bakteriobójczym zaś swoją cząsteczką zbliża się do antybiotyków (tetracyklin). Kwas migdałowy wykazuje działanie przeciwzaskórnikowe, rozpuszcza sebum skórne udrażniając w ten sposób zaczopowane ujścia mieszków włosowych z zalegających mas łojowo-rogowych. Podczas zabiegu oczyszczania kwas migdałowy przyczynia się do ewakuacji zawartości gruczołu łojowego zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju infekcji. Jego właściwości keratolityczne zapobiegają gromadzeniu i rozprzestrzenianiu się roztoczy na skórze oraz gruczołów łojowych. Kwas migdałowy jest cennym surowcem kosmetycznym, ponieważ wykazuje szerokie spektrum pielęgnacyjne.
Leczenie oraz pielęgnacja skóry zainfekowanej demodekozą powinno obejmować współpracę kosmetologa i dermatologa. Terapia dermatologiczna obejmuje lekarską konsultację oraz wskazówki lecznicze do stosowania w domu. Kosmetolog z kolei może skorygować ewentualne zalecenia lekarza. Ważna jest również edukacja klienta, który bardzo często na własną rękę poszukuje różnego rodzaju metod leczenia, często mniej skutecznych.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły