Pielęgnacja skóry kwasami. Co warto o niej wiedzieć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Co zrobić, aby zachować na długo piękną i dobrze prezentującą się skórę? Zwłaszcza w przypadku twarzy bardzo pomocne mogą być kwasy kosmetyczne. Okazuje się, że dzięki nim można pożegnać zmarszczki, zmiany trądzikowe lub zadbać o cerę przed sezonem jesiennym. Co warto wiedzieć jeśli chodzi o kwasy na skórę?

Pielęgnacja skóry kwasami. Co warto o niej wiedzieć?

Jak działają kwasy na skórę? Okazuje się, że takie substancje mogą być bardzo przydatne wtedy, gdy trzeba kompleksowo zadbać o tę ważną część ludzkiego ciała. Dzięki nim problemy z trądzikiem, zmarszczkami lub przebarwieniami mogą okazać się o wiele mniejszymi niż dotychczas. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kwasy na skórę, czyli co?

Czym są kwasy na skórę? Okazuje się, że to jedne z potencjalnie bardzo pożytecznych substancji kosmetycznych (jeśli chcesz wiedzieć o tym więcej, to odwiedź koniecznie Superpharm – blog kosmetyczny). Mowa tu o tzw. hydroksykwasach. Posiadają one grupy hydroksylową i karboksylową. Można je izolować z produktów naturalnych, ale także syntezować na ich wzór. Kwasy na skórę o różnych właściwościach można stosować pod postacią peelingu do twarzy, serum, kremu czy toniku.

Rodzaje kwasów na skórę

Jakie rodzaje kwasów na skórę możemy wymienić? Niekiedy wymieniana jest tu choćby witamina C (jakie ma zastosowanie na skórę? Kliknij tutaj). Warto jednak zacząć od bardziej ogólnego podziału i wyróżnić:

  • Kwasy AHA. Alfa-hydroksykwasy są rozpuszczalne w wodzie i działają na wierzchnią warstwę naskórka. Mogą działać nawilżająco, ale też regenerująco lub złuszczająco. Decydujące jest tu stężenie substancji.
  • Kwasy BHA. Beta-hydroksykwasy rozpuszczają się w tłuszczach. Mogą przenikać do głębszych warstw skóry. Odgrywają ważną rolę w produkcji sebum.
  • Kwasy PHA. Polihydrokwasy to kwasy na skórę o dość delikatnym działaniu. Jest to spowodowane faktem, że jego cząsteczki są dość duże. Rozpuszcza się w wodzie i delikatnie złuszcza naskórek. Kwasy tego typu mogą być stosowane także latem.

Jak działają kwasy na skórę?

Jak działają poszczególne kwasy na skórę? Warto wziąć pod uwagę najważniejsze z nich i wiedzieć o tym, że:

  • Kwas glikolowy normalizująco wpływa na złuszczanie się naskórka. W szczególności poprawia jego grubość, nadaje odpowiedni koloryt, nawilża i wygładza. Poleca się go osobom, które mają problemy z trądzikiem, skórą łojotokową, skórą skłonną do zmarszczek, wiotką i naznaczoną bliznami po trądziku.
  • Kwas mlekowy złuszcza, nawilża i działa przeciwstarzeniowo. Posiada właściwości antybakteryjne. Dzięki niemu można leczyć uszkodzenia skóry i redukować ilość przebarwień.
  • Kwas migdałowy wolno wnika w głąb skóry i może być stosowany przez cały rok. Nawilża skórę, reguluje pracę gruczołów łojowych i redukuje przebarwienia.
  • Kwas jabłkowy poprawia teksturę skóry. Poza tym wykazuje właściwości złuszczające i nawilżające.
  • Kwas laktobionowy posiada zdolności nawilżające i antyoksydacyjne. Może być stosowany w przypadku skóry wrażliwej.
  • Kwas salicylowy ma łagodne działanie i nie powoduje uczuleń. Bardzo często wykorzystuje się go w kosmetykach do skóry trądzikowej.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *