Jak usunąć zaskórniki – 3 sprawdzone sposoby

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zaskórniki to problem, który dotyka osoby w każdym wieku, choć najczęściej zmagają się z nimi nastolatkowie w okresie dojrzewania. Zmiany te pojawiają się zarówno u kobiet jak i mężczyzn, u których dochodzi do nadmiernej produkcji sebum. Z tego powodu najczęściej dotyczą cery tłustej i mieszanej. Nieestetyczne, czarne kropki można jednak usunąć. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Jak usunąć zaskórniki - 3 sprawdzone sposoby

Czym są zaskórniki?

Zaskórniki nazywane są też wągrami. Najczęściej powstają w strefie T, czyli na nosie, czole i brodzie, jednak mogą pojawiać się również w innych miejscach, na przykład na ramionach i plecach. Są wynikiem nadmiernej produkcji sebum, niewłaściwego złuszczania naskórka i zatykania ujść mieszków włosowych przez tę wydzielinę.

Wyróżnia się zaskórniki otwarte i zamknięte. Te pierwsze mają czarny lub ciemnobrązowy kolor, który jest wynikiem utleniania się zawartej w czopie keratyny. Zamknięte z kolei są białe, ze względu na to, że powietrze nie ma dostępu do czopa i nie powoduje ciemnienia zawartej w nim keratyny. Objawiają się one zazwyczaj w postaci jasnych grudek i znajdują się głębiej w warstwach skóry.

Zaskórniki a właściwe oczyszczanie twarzy

Wiele osób zastanawia się jak usunąć zaskórniki? Wągry mogą być spowodowane wieloma czynnikami, w tym zmianami hormonalnymi, nieprawidłową dietą czy pielęgnacją. Z tego powodu rozpoczynając walkę z tymi niedoskonałościami, warto zadbać o właściwe oczyszczanie skóry twarzy.

Najlepiej wykonywać taki zabieg dwuetapowo. Najpierw, używając płynu micelarnego lub mleczka do demakijażu, które usuną nie tylko o makijaż, ale również niektóre zanieczyszczenia. Następnie pianki lub żelu do mycia twarzy. Ważne jest również, aby osuszać skórę przy pomocy jednorazowych ręczników.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zaskórniki a właściwa pielęgnacja twarzy

Właściwa pielęgnacja twarzy ma kluczowe znaczenie w walce z zaskórnikami. Dlatego poza dogłębnym jej oczyszczaniem warto przynajmniej raz w tygodniu wykonać peeling, który usunie martwy naskórek i nadmiar sebum powodujące powstawanie wągrów. Dobór tego preparatu należy uzależnić od stanu cery. Jeżeli znajdują się na niej stany zapalne, najlepiej sięgnąć po peeling enzymatyczny.

Warto do swojej pielęgnacji włączyć także krem do twarzy z ceramidami, który zapewnia skórze właściwe nawilżenie, dzięki czemu normalizuje się praca gruczołów łojowych i zmniejsza produkcja sebum. Podczas wyboru takiego kosmetyku trzeba jednak zwrócić uwagę na jego skład, aby był niekomedogenny.

Domowe sposoby na zaskórniki

W walce z zaskórnikami mogą nam pomóc również domowe sposoby. Jednym z najpopularniejszych jest tzw. parówka. Zabieg taki rozpulchnia pory, dzięki czemu łatwiej jest usunąć z nich wszelkie zanieczyszczenie. Aby go przeprowadzić, wystarczy gorąca woda, olejek i kilkanaście minut wolnego czasu.

Warto przygotować również domowe maseczki na zaskórniki. Dużą popularnością cieszy się ta wykonana z ubitych białek jaj, która przeciwdziała powstawaniu nowych wągrów. Posiadaczki cery normalnej mogą spróbować również maski peel-off z żelatyny, nie jest ona polecana jednak w przypadku cery wrażliwej.

Profesjonalne zabiegi na zaskórniki

Jeżeli właściwie dobrana pielęgnacja i domowe sposoby nie pomagają nam w walce z zaskórnikami, wówczas warto udać się do specjalisty, który oceni stan naszej skóry i dobierze leczenie. Pomocy można szukać u lekarza dermatologa lub w gabinetach kosmetycznych.

Dużą skutecznością w walce z zaskórnikami cieszy się zabieg, jakim jest mikrodermabrazja, w którym specjalną diamentową głowicą złuszcza się martwy naskórek. Kosmetolog może zaproponować nam również peeling kawitacyjny – w takim przypadku za pomocą specjalnej głowicy ultradźwiękowej oczyści nasze pory.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *