Odwodniona skóra jest to pewien stan, w którym może się znaleźć każdy rodzaj cery, niezależnie czy jest tłusta, sucha, mieszana czy normalna. Jego skutki czasami są bardziej lub mniej widoczne. Często są uzależnione od tego, jak długo dochodzi do nieodpowiedniego nawodnienia skóry. Wiele osób objawy odwodnienia myli z cerą suchą. Jednak te dwa pojęcia nie są ze sobą tożsame. Jakie są 3 objawy skóry odwodnionej? Podpowiadamy.
Czym jest skóra odwodniona?
Często odwodniona skóra jest mylona z typem cery suchej. Jednak nie jest to to samo, ponieważ tej pierwszej brakuje nawilżenia, zaś tej drugiej nawilżenia i natłuszczenia.
Naturalny czynnik nawilżający, który znajduje się w warstwie rogowej naskórka, może powodować nieszczelność i niedobory poszczególnych składników, jeżeli skóra nie będzie miała wystarczającego poziomu fizjologicznego nawilżenia.
Uczucie ściągnięcia i pieczenia jako pierwszy objaw odwodnienia skóry
Skóra odwodniona często objawia się uczuciem ściągnięcia i pieczenia, które jest spowodowane niedostatecznym jej nawilżeniem. Dolegliwości te nasilają się po umyciu twarzy przy pomocy nieodpowiednich kosmetyków, które w swoim składzie zawierają mocne substancje powierzchniowo-czynne, alkohol, czy parabeny.
Osoby, które nie dostarczają swojemu organizmowi wystarczającej ilości wody, która wynosi około 2 l dziennie, poza symptomami, które zauważą na skórze, mogą być również zmęczone, osłabione i odczuwać problemy z koncentracją i ze snem.
Nieestetyczne zaczerwienienia jako drugi objaw odwodnienia skóry
Skóra odwodniona często dodatkowo charakteryzuje się uszkodzoną błoną lipidową, która zapobiega przedostawaniu się do wnętrza naskórka wszelkich zanieczyszczeń i innych czynników zewnętrznych. Cera odwodniona błonę tę ma uszkodzoną, przez co jest bardziej podatna na podrażnienia.
Ta wrażliwość, często na pierwszym etapie ukazuje się w postaci zaczerwienień. Wystarczy niewielki podmuch wiatru, zmiana temperatury lub nieodpowiedni kosmetyk, a odwodniona skóra szybko stanie się nieestetycznie czerwona.
Sucha i szorstka w dotyku skóra jako trzeci objaw jej odwodnienia
Im dłużej skóra jest odwodniona, tym bardziej pogarsza się jej kondycja. Staje się sucha i szorstka w dotyku, do tego wyróżnia się nierównomiernym, poszarzałym kolorytem. Brak odpowiedniej hydroregulacji w dalszej perspektywie będzie powodował kolejne nieprzyjemne objawy odwodnienia skóry.
Skóra odwodniona – odpowiednia pielęgnacja
Każdy typ cery niezależnie od tego czy jest sucha, tłusta, mieszana, czy normalna może dotknąć problem niedostatecznego nawodnienia. W związku z tym skóra odwodniona pielęgnacja powinna być dostosowana jednocześnie do problemu nieodpowiedniej hydroregulacji jak i potrzeb danego typu cery.
Warto zastosować kosmetyki, które cechują się dobrymi właściwościami nawilżającymi. Powinny w swoim składzie zawierać substancje aktywne takie jak kwas hialuronowy, niacynamid czy pantenol. Zaś do oczyszczania należy wybrać środki, które dedykowane są dla cery wrażliwej i pozbawione alkoholu i parabenów.
Artykuł sponsorowany