Czy odpowiednia higiena powiek może wesprzeć profilaktykę i leczenie schorzeń oczu?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Częsta i regularna higiena w XXI wieku wydaje się być kwestią dosyć oczywistą. Niestety zdarza się, że nie przywiązujemy do niej szczególnej wagi i codzienne zabiegi pielęgnacyjne wykonujemy w pośpiechu. A jak przekonują specjaliści ochrony wzroku, właściwa higiena powiek może uchronić nas przed poważnymi zaburzeniami wzroku! Dlaczego należy dbać o dokładne czyszczenie powiek? Jak właściwie to robić? Poznaj porady ekspertów!

Czy odpowiednia higiena powiek może wesprzeć profilaktykę i leczenie schorzeń oczu?

Dlaczego właściwa higiena powiek jest tak ważna?

Wszyscy wiemy, że o okolicę oczu należy dbać. Jednakże czy wiemy, dlaczego jest to tak istotne? W dolnej i górnej powiece znajdują się szczególne struktury, zwane gruczołami Meiboma. Są one zlokalizowane na wewnętrznej krawędzi powieki dolnej i górnej. Z kolei ujście tych gruczołów znajduje się u brzegu powiek, nad linią rzęs powieki dolnej i pod linią rzęs powieki górnej.

Wydzielina gruczołów Meiboma ma charakter hydrofobowy i stanowi jeden z elementów filmu łzowego. Jest to substancja zbudowana ze związków tłuszczowych i stanowi warstwę lipidową filmu łzowego. Przeznaczeniem tej warstwy jest nawilżanie powierzchni oka i ograniczanie parowania wody. Warto podkreślić, że ma ona szczególne znaczenie dla zdrowia naszych oczu, ponieważ chroni gałki oczne przed wysychaniem. Odpowiednie nawilżenie oczu zapewnia ich wydajną pracę, a także opóźnia wystąpienie zmęczenia oczu.

Poza częścią lipidową film łzowy składa się jeszcze z warstwy wodnej i mucynowej. Wszystkie elementy składowe filmu łzowego są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. I tu właśnie należy podkreślić rolę odpowiedniej higieny pracy wzrokowej i okolicy oczu. Regularne jej przemywanie zapewnia drożność przewodów wyprowadzających substancje lipidowe z gruczołów Meiboma. Z kolei brak odpowiedniej higieny może przyczynić się do zaburzeń w ciagłości filmu łzowego, powstawania stanów zapalnych powiek, a także nadmiernego przesuszenia powierzchni gałki ocznej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak wygląda prawidłowa higiena powiek?

Chcąc zadbać o prawidłową higienę powiek, warto stosować się do kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim zalecane jest regularne mycie okolic oczu delikatnymi środkami oczyszczającymi do tego przeznaczonymi. W najbardziej podstawowej wersji wystarczy letnia woda z mydłem. Dla kobiet, które stosują makijaż, niezbędne mogą być także specjalne płyny do demakijażu, które pomogą oczyścić oczy i powieki z wodoodpornych kosmetyków.

To, co należy podkreślić, to fakt, że przed rozpoczęciem higieny twarzy, a zwłaszcza oczu, należy najpierw oczyścić ręce. Ich dokładne umycie to podstawa! Następnie do oczyszczania okolic oczu pomocne mogą być także płatki kosmetyczne czy gaziki. Warto pamiętać, że skóra powiek jest niezwykle cienka i delikatna. Myjąc brzegi powiek, warto zadbać o właściwy kierunek ruchu. Jak wskazują specjaliści ochrony wzroku, oczy oczyszczamy od zewnątrz do wewnątrz.

Niestety, odpowiednia higiena jest czasami niewystarczająca. Jeśli w przeszłości zaniedbaliśmy okolicę powiek, pojawiają się stany zapalne związane z zakażeniem nużeńcem lub mamy skłonności do występowania zaburzeń powiek, konieczne mogą okazać się dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne. Aby dowiedzieć się, co robić, w przypadku problemów z okolicą powiek, zajrzyj tutaj: https://mamwzrokok.pl/higiena-brzegow-powiek-jak-dbac-o-oczy.

Odpowiednia higiena pracy wzrokowej, czyli stosowanie często przerw podczas patrzenia na bliskie odległości, patrzenie na dalekie odległości, pamiętanie o mruganiu, dodatkowo wspomaga dobrostan oczu i niweluje oznaki przesuszającego się filmu łzowego. Jest to szczególnie ważne podczas długotrwałej pracy przy komputerze czy innych urządzeniach elektronicznych, gdyż wtedy rzadziej mrugamy i mamy tendencję zbytniego przeciążania oczu. Pojawiająca się wówczas suchość oczu prowadzi nie tylko do dyskomfortu, ale też do pogorszenia widzenia. Z kolei długotrwałe problemy z suchością oczu, mogą spowodować pojawienie się Zespołu suchego Oka, który wymaga leczenia okulistycznego.

Co zrobić, gdy wzrok płata nam figle?

Podsumowując, odpowiednia higiena oczu zapewnia nie tylko świeży i młody wygląd, ale także wpływa na jakość widzenia. Jej brak może przyczynić się do występowania stanu zapalnego powiek. Dlatego tak ważne jest regularne oczyszczanie i pielęgnowanie powiek.

Warto podkreślić, że niezależnie od higieny oczu, z uwagi na predyspozycję genetyczną, a także prowadzony styl życia, może dojść do rozwoju wad wzroku i chorób oczu. W przypadku chorób oczu zawsze niezbędna jest konsultacja ze specjalistą – okulistą. Z kolei w przypadku wad wzroku po konsultacji z okulistą, należy udać się do optyka, który pomoże nam wybrać odpowiednie oprawki, a także dopasuje właściwe szkła korekcyjne. Jeśli poszukujesz sprawdzonych specjalistów, listę polecanych optyków znajdziesz tutaj: https://mamwzrokok.pl/ok-szukam-optyka/.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *