Proces powstawania barwnika w skórze

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Proces powstawania barwnika w skórze jest zjawiskiem, które występuje w każdym organizmie ludzkim. To dzięki niemu skóra posiada swoisty kolor, a w kontakcie ze słońcem staje się ciemniejsza.

Proces powstawania barwnika w skórze

Proces powstawania barwnika w skórze

Głównym produktem, który niezbędny jest do syntezy barwnika w skórze jest aminokwas zwany tyrozynazą. W wyniku reakcji enzymatycznych związek ten przekształca się w tzw. produkty pośrednie czego efektem jest melanina.

Proces przekształcenia się tyrozynazy w melaninę odbywa się w specjalnych organellach komórkowych melanocytów, czyli melanosomach. Struktury te transportowane są wewnątrz komórki do wypustek, które zlokalizowane są w wyższych częściach naskórka.

Jak powstaje opalenizna?

W wyniku zadziałania bodźca (np. promieniowania UV) melanosomy uwalniają melaninę, która z kolei przekazywana jest do keratynocytów, które otaczają wypustki melanocytów powodując zabarwienie naskórka.

Należy zaznaczyć, że opalenizna powstaje w sposób dwuetapowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  1. Pierwszy z nich obejmuje delikatne zaciemnienie skóry, które powstaje na skutek działania promieni UV. To właśnie dzięki niemu melanina uwalniana jest do komórek naskórka. Należy zaznaczyć, że efekt zaciemnienia skóry nie u każdego jest tak wyraźny. Najbardziej zauważalny jest u osób z ciemnym fototypem.
  2. Opalenizna pod wpływem działania promieni UVB następuje z opóźnieniem, bo dopiero po upływie 3 dni od ekspozycji skóry na słońce. Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie UVB wpływa na produkcję nowych komórek skóry produkujących melaninę – melanocytów oraz pobudza te istniejące. Dodatkowo warunkuje syntezę kolejnych cząsteczek melaniny. Nowo wyprodukowana melanina następnie przekazywana jest do komórek naskórka dając efekt opalonej skóry.

Jeśli proces melanogenezy w danym obszarze skóry zostanie nasilony, wówczas nagromadzony barwnik w tym miejscu będzie zdecydowanie większy niż w innych, otaczających go tkankach. Zjawisko to nazywane jest hiperpigmentacją (przebarwieniami).

Czynniki nasilające proces melanogenezy

Do głównych czynników powodujących nasilenie procesów powstawania barwnika w skórze należą czynniki:

  • mechaniczne;
  • chemiczne;
  • cieplne;
  • świetlne;
  • zapalne.

1. Mechaniczne.

Nieustanne drażnienie skóry może powodować jej uraz. Przekłada się to na pobudzenie procesu melanogenezy, a w efekcie powstawanie przebarwień. Przykładem może być permanentne drapanie skóry w przebiegu danej choroby, która powoduje świąd. Efektem końcowym jest uszkodzenie tkanki.

2. Chemiczne.

Stosowanie niektórych środków chemicznych może uszkadzać skórę wywołując stan zapalny, a co za tym idzie również zwiększenie procesu melanogenezy.

3. Cieplne.

Długie ogrzewanie skóry to kolejny czynnik, który może przyczynić się do pojawiania się przebarwień. Mimo to może ustąpić samoistnie.

4. Świetlne.

Promienie słoneczne pobudzają proces melanogenezy, czego efektem jest opalenizna.

5. Zapalne.

W wyniku stanu zapalnego, jaki występuje w skórze, nasileniu może ulec produkcja melaniny. Stan zapalny skóry może również doprowadzić do zniszczenia melanocytów oraz uwolnienia z nich barwnika – melaniny.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *