Maź płodowa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Maź płodowa to naturalna substancja pokrywająca ciało noworodka. Stanowi warstwę ochronną naskórka dziecka przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie skóry oraz zwalczanie drobnoustrojów znajdujących się na jej powierzchni.

Maź płodowa

Maź płodowa

Maź płodowa (mazidło płodowe) to naturalny związek, który pokrywa płód w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, a także noworodki tuż po urodzeniu. Jego produkcja rozpoczyna się już w czasie życia wewnątrzmacicznego, z kolei maź pokrywa skórę płodu od piątego miesiąca ciąży.

W skład mazi płodowej wchodzi wydzielina gruczołów łojowych dziecka, złuszczone komórki naskórka, włoski meszku płodowego oraz wydzieliny nabłonka owodni. Przybiera postać śliskiej o tłustym charakterze substancji, która wykazuje właściwości nawilżające, regenerujące i oczyszczające. Po narodzinach absorbowana jest samodzielnie przez skórę dziecka po upływie kilku dni.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Funkcje mazi płodowej

Maź płodowa to niezwykle ważna substancja dla płodu jak i noworodka. Najważniejszym jej zadaniem jest ochrona ciała malucha od otaczających go wód płodowych. To dzięki niej delikatny naskórek chroniony jest przed nadmierną maceracją. Ponadto wraz z płynem owodniowym pełnią rolę immunologicznej bariery nieswoistej, co oznacza, że chronią dziecko przed różnego rodzaju czynnikami chorobotwórczymi.

Należy podkreślić, że maź spełnia ważną funkcję podczas samego porodu, ponieważ dzięki jej śliskiej konsystencji pomaga wykonywać ruchy zwrotne dziecka, a także usprawnia sam proces przejścia noworodka przez kanał rodny.

Maź płodowa nie znika zaraz po urodzeniu. W pierwszych dniach po urodzeniu odpowiada za nawilżenie naskórka oraz utrzymanie jego właściwego poziomu pH. Ponadto wykazuje właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie się ran, podrażnień powiązanych z porodem, a także oczyszcza skórę dziecka.

Maź płodowa a pierwsza kąpiel noworodka

Ze względu na tak liczne właściwości mazi płodowej Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pierwszą kąpiel noworodka po upływie 24 godzin, a jeżeli istnieje taka konieczność, przynajmniej po 6 godzinach od porodu.

Maź płodowa a wiek dziecka

Maź płodową wykorzystuje się do oceny wieku płodowego nowo narodzonego dziecka. Jest to szczególnie istotne gdy lekarze mają trudności z ustaleniem wieku dziecka biorąc pod uwagę ostatnią miesiączkę matki. W związku z tym stosuje się tzw. skalę Ballarda, w której parametrem świadczącym o wieku i dojrzałości dziecka jest ilość pokrywającej go mazi płodowej.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *