
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Maź płodowa to naturalna substancja pokrywająca ciało noworodka. Stanowi warstwę ochronną naskórka dziecka przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Jej głównym zadaniem jest nawilżanie skóry oraz zwalczanie drobnoustrojów znajdujących się na jej powierzchni.
Maź płodowa (mazidło płodowe) to naturalny związek, który pokrywa płód w okresie rozwoju wewnątrzmacicznego, a także noworodki tuż po urodzeniu. Jego produkcja rozpoczyna się już w czasie życia wewnątrzmacicznego, z kolei maź pokrywa skórę płodu od piątego miesiąca ciąży.
W skład mazi płodowej wchodzi wydzielina gruczołów łojowych dziecka, złuszczone komórki naskórka, włoski meszku płodowego oraz wydzieliny nabłonka owodni. Przybiera postać śliskiej o tłustym charakterze substancji, która wykazuje właściwości nawilżające, regenerujące i oczyszczające. Po narodzinach absorbowana jest samodzielnie przez skórę dziecka po upływie kilku dni.
Maź płodowa to niezwykle ważna substancja dla płodu jak i noworodka. Najważniejszym jej zadaniem jest ochrona ciała malucha od otaczających go wód płodowych. To dzięki niej delikatny naskórek chroniony jest przed nadmierną maceracją. Ponadto wraz z płynem owodniowym pełnią rolę immunologicznej bariery nieswoistej, co oznacza, że chronią dziecko przed różnego rodzaju czynnikami chorobotwórczymi.
Należy podkreślić, że maź spełnia ważną funkcję podczas samego porodu, ponieważ dzięki jej śliskiej konsystencji pomaga wykonywać ruchy zwrotne dziecka, a także usprawnia sam proces przejścia noworodka przez kanał rodny.
Maź płodowa nie znika zaraz po urodzeniu. W pierwszych dniach po urodzeniu odpowiada za nawilżenie naskórka oraz utrzymanie jego właściwego poziomu pH. Ponadto wykazuje właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie się ran, podrażnień powiązanych z porodem, a także oczyszcza skórę dziecka.
Ze względu na tak liczne właściwości mazi płodowej Światowa Organizacja Zdrowia zaleca pierwszą kąpiel noworodka po upływie 24 godzin, a jeżeli istnieje taka konieczność, przynajmniej po 6 godzinach od porodu.
Maź płodową wykorzystuje się do oceny wieku płodowego nowo narodzonego dziecka. Jest to szczególnie istotne gdy lekarze mają trudności z ustaleniem wieku dziecka biorąc pod uwagę ostatnią miesiączkę matki. W związku z tym stosuje się tzw. skalę Ballarda, w której parametrem świadczącym o wieku i dojrzałości dziecka jest ilość pokrywającej go mazi płodowej.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły