Patologia wzrostu włosa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Patologia wzrostu włosa obejmuje zniekształcenie włosów występujących w fazie anagenu. Wszystko dlatego, że oddziałują na nie różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Efektem tego mogą być włosy dystroficzne lub dysplastyczne.

Patologia wzrostu włosa

Patologia wzrostu włosa

Każdy z nas posiada około 100-150 tysięcy włosów na głowie, które mają swoje określone cykle życiowe. Należy do nich faza anagenu, katagenu i telogenu. Przebiegają one według indywidualnego czasu, który dla każdego włosa jest inny. Należy zaznaczyć, że gęstość włosów każdego z nas określona jest już w brzuchu matki, jednak może ulec zmianie w przeciągu całego życia.

Jak wiadomo w przebiegu całego cyklu życiowego włosa może dojść do różnego rodzaju zaburzeń. Oznacza to, że np. w fazie anagenu (faza wzrostu włosa) może dojść do ich zniekształcenia, w wyniku czego mamy do czynienia z włosami dystroficznymi lub dysplastycznymi.

Włosy dystroficzne

Są patologiczną formą włosa anagenowego. Charakteryzują się wyraźnie chropowatą powierzchnią i nierówną strukturą. Posiadają także ciemniejszy kolor oraz są znacznie grubsze od pozostałych. Wygląd włosów dystroficznych przypomina drucik lub skręconą żyłkę.

Za ich powstawanie odpowiedzialne jest zjawisko dystrofii, której definicja określa jako:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dystrofia – zaburzenie rozwojowe spowodowane brakiem odżywiania lub niewłaściwym odżywianiem tkanek lub narządów, prowadzące do powstawania w nich zmian zwyrodnieniowych, a w niektórych przypadkach nawet do zaniku (atrofii).

Efektem tego jest pojawianie się włosów, których budowa nie obejmuje cebulek oraz macierzy.

Włosy dysplastyczne

Stanowią drugi rodzaj patologicznego rozwoju włosów anagenowych. Włosy dysplastyczne są pozbawione pochewek (warstwy znajdującej się nieopodal korzenia włosa) oraz macierzy. Charakteryzują się również mniejszą grubością niż właściwy włos anagenowy. Włosy dysplastyczne są włosami cienkimi, pozbawionymi osłonek.

Przyczyny włosów dystroficznych i dysplastycznych

Głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania włosów dystroficznych i dysplastycznych jest m.in. przyjmowanie leków o działaniu przeciwnowotworowym, przebyte choroby autoimmunologiczne i reumatoidalne. Ponadto na wygląd włosów może wpływać działanie promieni rentgenowskich, które w dużym stopniu negatywnie oddziałują na cebulkę włosa. Dodatkowo włosy dysplastyczne i dystroficzne mogą być wynikiem leczenia dny moczanowej, bóli reumatycznych lub zaburzeń hormonalnych (nadczynność, niedoczynność tarczycy).

Na uwagę zasługuje również niedobór miedzi w organizmie. Osoby z niskim poziomem tego pierwiastka częściej mogą znaleźć na głowie grube i skręcone włosy.

Bibliografia

  1.  Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Donejko M., Głażewska K., Kakareko K.,Przylipiak J., Podstawy Medycyny Estetycznej., Kresowa Agencja Wydawnicza KAW, Białystok 2014.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *