Kosmetyki do włosów to preparaty, których zadaniem jest utrzymywanie ich właściwiej kondycji. Do głównych funkcji należy również pozbywanie się problemów w postaci utraty owłosienia, łupieżu czy nadmiernej produkcji sebum, prowadzącej do przetłuszczania się włosów.
Zdrowe i zadbane włosy to nie tylko właściwe odżywianie organizmu, ale również prawidłowa pielęgnacja pasemek. W związku z tym wiele kobiet sięga po różnego rodzaju kosmetyki do włosów w celu poprawy ich kondycji oraz wyglądu. Regularne stosowanie to jednak nie wszystko, tajemnica tkwi w odpowiednio dobranym składzie.
Kosmetyki do włosów – co powinny zawierać?
- Witamina A – odpowiada za regulację procesów rogowacenia naskórka, przyspiesza jego odnowę. Ponadto reguluje produkcję sebum, a także zapewnia nawilżenie skórze oraz włosom. Jej niedobór przyczynia się przesuszenia i łuszczenia się skóry oraz problemów z łupieżem.
- Witamina E – niweluje stany zapalne skóry, zmniejsza jej suchość oraz redukuje objawy łuszczycy.
- Witaminy z grupy B – zmniejsza łojotok skóry oraz wypadanie włosów.
- Koenzym Q 10 – niweluje wolne rodniki w organizmie oraz odżywia włosy i skórę.
- Biotyna – niezaprzeczalnie posiada bardzo korzystny wpływ na kondycję włosów, wspomaga ich odrost oraz wzmacnia strukturę.
- Witamina C – poprawia kondycję naczyń krwionośnych oraz krążenie krwi. W wyniku tego owłosiona skóra głowy staje się bardziej dotleniona i odżywiona, a włosy szybciej rosną i stają się błyszczące.
- Skrzyp polny – wykazuje właściwości antybakteryjne i regenerujące. Przyspiesza porost włosów oraz opóźnia procesy ich siwienia.
- Pokrzywa – przeznaczona jest w szczególności dla włosów przetłuszczających się. Zmniejsza produkcję sebum oraz wzmacnia osłabione, cienkie włosy.
- Czarna rzepa – wzmacnia cebulki włosów, zmniejsza łojotok skóry oraz zapobiega łupieżowi.
Na kondycję włosów wpływa wiele czynników. Bardzo ważny jest również styl życia oraz codzienna dieta. Aby utrzymać właściwy wygląd włosów, warto dodatkowo dbać o nie od wewnątrz. Należy zdrowo się odżywiać, a także wzmacniać organizm naturalnymi suplementami diety.
Inne składniki odżywcze dla włosów
- Metionina i cysteina – to aminokwasy siarkowe, które wchodzą w skład białek. Oba z nich opóźniają procesy siwienia włosów oraz zwiększają ich wzrost. Znaleźć je można między innymi w roślinach strączkowych, produktach mlecznych, rybach oraz jajach.
- Cynk – wzmacnia strukturę włosów oraz przyspiesza ich wzrost. Jego źródła to siemię lniane, Spirulina, jaja, owoce morza.
- Selen – wspomaga pracę tarczycy, która posiada bezpośredni wpływ na kondycję włosów. Jako przeciwutleniacz chroni mieszki włosowe przed działaniem wolnych rodników. Źródłem selenu są orzechy, głównie brazylijskie oraz ryby.
- Żelazo – odpowiedzialne jest za właściwie ukrwienie cebulek. Niedobór żelaza w organizmie związany jest z wypadaniem włosów. Pierwiastek ten można znaleźć w czerwonym mięsie, orzechach oraz ciemno zielonych liściastych warzywach.
Co może przyczyniać się do pogorszenia kondycji włosów?
Jedną z głównych oraz najczęściej występujących przyczyn wypadania lub osłabienia włosów są niedobory pokarmowe. Należy jednak pamiętać, że czynników wpływających na ich ogólny stan jest wiele. Dlatego też nie powinno się ukierunkowywać na jedną przyczynę. Włosy są dość drobnym wskaźnikiem tego jak się odżywiamy oraz ogólnego stanu naszego zdrowia. Często zatem zaczynają wypadać kiedy niedobory w organizmie już istnieją.
Do innych przyczyn pogorszenia się stanu włosów zalicza się:
- stres;
- niedoczynność tarczycy;
- anemia;
- zaburzenia odżywiania;
- etapy życia kobiety (ciąża, menopauza, karmienie piersią).
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |