Pedicure w domu nie należy do czynności skomplikowanych. Warto wykonywać go w sposób regularny, aby zapewnić stopom doskonałą formę. Zabieg pedicure to nie tylko dobrze pomalowane paznokcie, ale również zadbane stopy i gładkie pięty. Jak więc wykonać samodzielnie tego rodzaju pielęgnację?
Pedicure w domu – jak go wykonać?
Regularnie wykonywany pedicure w domu pozwala cieszyć się pięknymi stopami przez cały rok. Wystarczy jedynie raz w tygodniu zadbać o stopy, aby poczuć się w pełni komfortowo.
1. Relaksująca kąpiel.
Moczenie stóp w ciepłej wodzie pozwala dogłębnie się zrelaksować. Jednak przede wszystkim ma na celu zmiękczyć naskórek oraz paznokcie. Do wanienki z wodą warto dodać ulubiony olejek eteryczny, miód, sól lub specjalną tabletkę musującą. Składniki te sprawią, że kąpiel będzie przyjemniejsza i jeszcze bardziej wartościowa dla skóry.
2. Usuwanie martwego naskórka.
Usuwanie martwego naskórka to jedna z najważniejszych czynności podczas pedicure. Warto skupić się wówczas na piętach, gdzie naskórek jest suchy, szorstki i popękany. Złuszczanie podeszwy stóp rozpoczyna się od szorstkiej strony tarki, a następnie wykorzystuje się jej drugą, delikatniejszą powierzchnię w celu wygładzenia skóry. Podczas domowego pedicure’u najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie tarki. Używane wcześniej przyrządy takie jak pumeks stają się obecnie coraz mniej popularne, a źle pielęgnowane mogą stanowić źródło infekcji grzybiczych.
3. Peeling.
Najlepszym wyborem jest peeling gruboziarnisty. Używając tego rodzaju kosmetyków należy wykonać masaż stosując koliste ruchy. Peeling dodatkowo wygładzi skórę stóp oraz przygotuje ją na dalszą pielęgnację.
4. Skórki i paznokcie.
Po opracowaniu podeszwy należy nadać kształt płytce paznokciowej. Należy więc skrócić i opiłować paznokcie, aby zapobiec problemowi jakim jest wrastający paznokieć. Zmiękczone wcześniej skórki powinny bez problemu dać się odsunąć drewnianym patyczkiem. Jeśli skórki zadzierają się tworząc rankę lub ból najlepiej usunąć je cążkami.
5. Lakier.
Aby zapobiec przebarwieniom płytki paznokciowej, warto na początku nałożyć na nią bezbarwny lakier lub odżywkę. Dodatkowo na pomalowane paznokcie nakłada się nabłyszczacz lub specjalny utwardzacz.
6. Maska i krem.
Gdy paznokcie wyschną, na całą powierzchnię stóp nakłada się odżywczą lub nawilżającą maskę. Następnie należy owinąć stopy folią w celu lepszej penetracji składników odżywczych w głąb skóry. Po tych czynnościach na stopy nakłada się bawełniane skarpetki i pozostawia na czas 20 minut. Po zdjęciu maski stopy wato zastosować krem nawilżający.
Pedicure – niezbędna akcesoria
- zmywacz do paznokci;
- cążki do paznokci;
- pilnik;
- oliwka do skórek;
- tarka;
- peeling;
- drewniany patyczek do skórek;
- separator;
- waciki kosmetyczne;
- ręcznik papierowy;
- woda;
- sól do kąpieli;
- lakier do paznokci;
- lakier bezbarwny lub odżywka jako baza.
Zobacz również: Akcesoria do pedicure – charakterystyka.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |