Pielęgnacja dłoni jest niezwykle ważna, aby zachować skórę i paznokcie w dobrej kondycji. Mówi się, że dłonie są wizytówką każdego z nas i nie bez powodu. Świadczą o tym, jak ich właściciel dba o całe swoje ciało. Na dłonie spogląda się podczas wykonywania wielu czynności, np. przy jedzeniu, płaceniu pieniędzmi czy podawaniu komuś różnych rzeczy. Warto więc o nie odpowiednio zadbać.
Pielęgnacja dłoni w domu
Zastosowanie się do drobnych rad z pewnością wpłynie na kondycję dłoni. Pamiętaj, aby:
- myć ręce delikatnymi preparatami – np. mydłem dla dzieci lub środkami wzbogaconymi i witaminy i olejki. To szczególnie ważne z tego względu, że ręce myjemy nawet kilkanaście razy dziennie, w zależności od wykonywanej pracy i aktywności;
- nie rozstawać się z kremem do rąk – ważne, aby był on wysokiej jakości. Nie powinien mieć sztucznych, szkodliwych substancji. Dobrze, aby w swoim składzie posiadał składniki takie jak masło shea, olejki roślinne, cynk, kompleks witamin B, witamina E czy gliceryna;
- zimą nosić rękawiczki – ochronią one skórę dłoni przed czynnikami atmosferycznymi, mogącymi ją uszkadzać;
- zadbać o dietę – witaminy, minerały i antyoksydanty wpłyną korzystnie na stan skóry. W szczególności związki takie jak witamina E, biotyna, koenzym Q10 czy kolagen.
Jeśli Twoje dłonie są suche, odczuwasz dyskomfort lub po prostu chcesz o nie bardziej zadbać, podczas wykonywania domowych czynności, przy których masz kontakt z chemikaliami – noś gumowe rękawiczki. Przydadzą się np. przy myciu okien, naczyń i podłóg.
Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie domowych kosmetyków, przygotowanych od podstaw z samych naturalnych składników. Można do nich wykorzystać miód, rozgniecione awokado, kilka kropel soku z cytryny, aloes czy żółtko jaj. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć przy użyciu takich kosmetyków, składniki można dowolnie łączyć. Jeśli chcemy wykonać domowy peeling wystarczy dodać nasiona chia.
Pielęgnacja dłoni u kosmetyczki
Zadbać o dłonie można również w profesjonalny sposób. W salonie kosmetycznym często wybieranymi zabiegami na dłonie są:
- masaż dłoni oliwką lub odżywczymi olejkami;
- kąpiel parafinowa;
- aplikacja preparatu ze składnikami aktywnymi, np. w postaci maski do dłoni;
- peeling skóry;
- manicure hybrydowy, manicure żelowy lub manicure tradycyjny.
To świetne uzupełnienie domowej pielęgnacji. Przed wizytą kosmetolog przeprowadzi krótki wywiad i oceni brak przeciwwskazań do czynności pielęgnacyjnych (np. uczulenie na którykolwiek składnik kosmetyków, uszkodzenia skóry dłoni, grzybica paznokci itd.). Następnie po konsultacji z klientką, dobierze najbardziej optymalne zabiegi dla danego rodzaju skóry.
Jakie kosmetyki do pielęgnacji dłoni?
Kosmetyki stosowane do pielęgnacji dłoni powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb użytkownika, a także do wykonywanej pracy zawodowej czy pory roku. Ważny jest również wiek i stan zdrowia. Przykładowo, zimą lepiej sięgać po natłuszczające, nieco gęstsze kremy, które odżywią skórę podczas silnych mrozów czy wiatru. Latem skóra jest przesuszona i opalona, wówczas lepiej sięgać po preparaty wysoce nawilżające, o lekkiej konsystencji. Osoby na co dzień mające kontakt z chemikaliami czy środkami czyszczącymi powinny zaopatrzyć się w krem na bazie witamin i olejków, wymagają one bowiem silniejszego odżywienia.
Dlaczego warto dbać o dłonie?
Dłonie mają bardzo mało gruczołów łojowych i tkanki tłuszczowej. Nie posiadają również owłosienia. To dzięki nim sięgamy po różne rzeczy i je podnosimy, mają więc ciągłą styczność z różnymi powierzchniami, bakteriami i substancjami. Sprawia to, że są szczególnie narażone na uszkodzenia, przesuszenia i szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Warto poświecić kilka minut dziennie, aby zadbać o dłonie. Nie tylko ze względów estetycznych, ale i zdrowotnych.
W przypadku różnego rodzaju chorób skóry, np. łuszczycy, grzybicy paznokci, najpierw należy wyleczyć chorobę podstawową, a dopiero później wybierać się do salonu kosmetycznego. Podobna zasada obowiązuje przy ranach i przerwaniach ciągłości skóry dłoni. O ile manicure przy takich urazach jest przeciwwskazaniem względnym (kosmetolog decyduje o wykonaniu zabiegu), o tyle zabiegi pielęgnacyjne na dłonie nie zostaną wykonane.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- Sobolewska E., Godlewska R., Michalski J., Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Kołodziejczak A., Kosmetologia, tom 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
- Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp.