Siniak pod paznokciem jest wbrew pozorom bardzo częstym zjawiskiem. To nic innego niż krwiak, który powstaje zwykle wskutek zadziałania czynników zewnętrznych. Na ogół nie jest niebezpieczny i znika samoistnie, choć może się zdarzyć, że jego rozległość doprowadzi do schodzenia paznokcia. Wówczas wskazana jest konsultacja z lekarzem.
Siniak pod paznokciem – co oznacza?
Siniak to nic innego jak wynaczynienie krwi. Jeśli lokalizuje się pod paznokciem zwykle wskazuje na przebyty nieco wcześniej uraz. Być może coś spadło na stopę, przytrzasnęliśmy rękę drzwiami lub uderzyliśmy się mocno o twardy przedmiot? Taka zmiana może pojawić się zarówno pod paznokciem palców ręki, jak i stopy. Im silniejszy uraz czy uderzenie, tym większy krwiak. Często towarzyszą mu objawy takie jak:
- opuchnięcie;
- ból podczas dotykania palca lub trzymania czegoś w dłoni;
- zaczerwienienie;
- ciemno-sine zabarwienie paznokcia.
Wskutek urazu następuje uszkodzenie naczyń krwionośnych, a więc wylanie się krwi poza ich łożysko. Siniak pod paznokciem to nic innego jak właśnie krew.
Czerniak
Ciemniejsze zabarwienie pod paznokciem nie zawsze jest skutkiem uderzenia czy urazy. Na ogół czerniak lokalizuje się na skórze pod postacią plamek lub pieprzyków, sporadycznie jednak może zająć płytkę paznokcia. Najprościej podejrzewać czerniaka po jego samym wyglądzie, przyjmuje on postać ciemniejszej pręgi pod paznokciem. Poza tym nie daje praktycznie żadnych innych objawów. Wraz z upływem czasu objawy się nasilają, typowe jest odkształcanie, pękanie i deformacja paznokcia. Objawem, który najczęściej pozwala na właściwą diagnostykę jest tzw. objaw micro-Hutchinsona. Jest to ciemniejsze zabarwienie skóry wokół zajętego chorobą paznokcia. W przeciwieństwie do czerniaka skóry, tutaj przyczyną nie jest nadmierna ekspozycja na słońce, lecz przebyte dawniej urazy mechaniczne lub infekcje. Znaczenie mają predyspozycje genetyczne oraz kondycja układu odpornościowego.
Mam siniak pod paznokciem – co dalej?
Jeśli siniak (krwiak) nie jest rozległy i ogranicza się jedynie do plamki na paznokciu nie należy robić nic specjalnego. Wskazany jest czas. Siniak sam w pewnym momencie zniknie, a dokładniej wówczas, gdy paznokieć odrośnie. Jeśli krwiak lokalizuje się blisko obłączka może to potrwać nawet do pół roku. Jest to wyłącznie zmiana estetyczna. Kobiety mogą zdecydować się na regularne malowanie paznokci, przez co siniak nie będzie widoczny.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy siniak obejmuje większą część paznokcia. Niekiedy konieczne jest usunięcie krwi bądź całego paznokcia. W pierwszym przypadku wystarczy przebić płytkę paznokcia i delikatnie usunąć nadmiar krwi (choć nie poleca się wykonywania tego samodzielnie, bez nadzoru lekarza). Z kolei w drugim przypadku należy udać się do chirurga, który w znieczuleniu miejscowym zdejmie uszkodzoną płytkę paznokciową. Jeśli nie jesteśmy pewni przyczyn siniaka, np. nie doświadczyliśmy żadnego urazu, najlepiej skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Może się bowiem okazać, że nie jest to krwiak, lecz czerniak. Obydwie zmiany bardzo łatwo pomylić, z czego ta druga, jako zmiana nowotworowa jest groźna dla zdrowia.
Kiedy udać się do lekarza?
Do lekarza rodzinnego lub podologa najlepiej udać się wówczas, gdy uraz był poważniejszy, a więc krwiak zajmuje znaczną część paznokcia. To konieczna wizyta, gdy:
- występuje bardzo duży ból, obrzęk i zaczerwienienie;
- płytka paznokcia zaczyna schodzić;
- płytka paznokcia zniekształciła się;
- mamy jakiekolwiek wątpliwości, które chcielibyśmy skonsultować ze specjalistą.
Podolog lub lekarz w razie konieczności przebiją płytkę i usuną nadmiar krwi. Dodatkowo mogą przepisać leki, które uśmierzą ból, przyspieszą gojenie tkanek i zmniejszą stan zapalny. Niektóre leki są dostępne jedynie na receptę, dlatego taka wizyta z pewnością nie zaszkodzi.
Zobacz również: Problemy z paznokciami, które musisz znać.
Jak długo wchłania się krwiak pod paznokciem?
Długość samoistnej resorpcji, czyli wchłaniania się krwiaka, zależy od wielkości i rozległości urazu. Zazwyczaj proces ten trwa do kilku tygodni. W tym czasie krwiak zmienia swoją barwę od ciemnoczerwonej (czasem czarnej), do sinej i żółtej. Ponadto w tym czasie krwiak będzie przesuwał się wraz z wzrostem paznokcia. Średnio paznokcie u rąk rosną 0,5-1,2 mm w ciągu tygodnia, a u stóp nawet 3 razy dłużej. Dlatego nie można jednoznacznie określić, w którym momencie siniak zniknie.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
Żywucka-Kozłowska E., Paznokcie człowieka w perspektywie badań kryminalistycznych, Warszawa 2020.
Kamińska-Winciorek G., Śpiewak R., Diagnostyka dermoskopowa czerniaka podpaznokciowego, Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 67/2013.
Sokołowska-Wojdyło M., Dermatologia dla stylistów paznokci, Gdańsk 2010.