Naturalny kolagen przedostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, gdzie następnie wykorzystywany jest przez fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych. Oznacza to, że stanowi doskonały związek wpływający na wyraźną poprawę kondycji skóry.
Skóra
Skóra tworzy barierę, która uczestniczy w wydalaniu produktów przemiany materii, regulacji temperatury, a także w ochronie przed zewnętrznymi czynnikami fizycznymi, chemicznymi oraz biologicznymi. Jako zewnętrza forma ochrony nieustannie narażona jest na działanie promieniowania UV, wolnych rodników, a także reaktywnych form tlenu (RFT). Źródłem RFT mogą być również czynniki wewnętrzne m.in. łańcuch oddechowy w mitochondriach, a także enzymy uczestniczące w procesie utleniania. Reaktywne formy tlenu w niskich stężeniach są bardzo ważne dla funkcjonowania komórek. Stanowią bowiem formę neuroprzekaźników, które przekazują informacje wewnątrz struktury komórek, uczestniczą w proliferacji oraz zaprogramowanej śmierci (apoptozie).
Nadmierna ilość oraz produkcja reaktywnych form tlenu wywołuje stres oksydacyjny. Na skutek tego dochodzi do zaburzenia przemiany materii, następuje uszkodzenie lipidów, białek oraz kwasów nukleinowych. Warto podkreślić, że zaburzenia związane ze stresem oksydacyjnym wiążą się z tworzeniem się przewlekłych stanów zapalnych, zaburzeń struktury włókien kolagenowych, starzenia się skóry oraz kancerogenezy.
Naturalny kolagen – właściwości antyoksydacyjne
Jedną z najważniejszych struktur w budowie skóry jest kolagen. Syntezowany jest przez fibroblasty w obszarach siateczki endoplazmatycznej z aminokwasów hydroksylizyny i hydroksyproliny. Należy podkreślić, że kolagen zapewnia skórze wytrzymałość na rozciąganie oraz sprężystość. Dodatkowo sieć włókien kolagenowych tworzy miejsce stabilizacji cząsteczek melaniny oraz kwasu hialuronowego.
Naturalny kolagen może w łatwy sposób docierać do przestrzeni międzykomórkowej przez mieszki włosowe, gruczoły łojowe oraz gruczoły potowe. Jedną z najważniejszych dróg wchłaniania transdermalnego kolagenu są pory skórne. Ponadto naturalny kolagen przekłada na siebie działanie reaktywnych form tlenu, jednocześnie chroniąc fibroblasty.
Zbyt niski poziom kolagenu w skórze może przyczyniać się do zwiększonego narażenia fibroblastów na działanie RFT, a także zaburzenia równowagi pomiędzy składnikami układu antyoksydacyjnego skóry.
Podsumowanie
W ochronie antyoksydacyjnej skóry biorą udział antyoksydanty nieenzymatyczne i niskocząsteczkowe, które wykazują możliwość przenikania z melanocytów, fibroblastów i komórek Langerhansa znajdujących się w skórze właściwej na powierzchnię naskórka. W strukturze skóry stwierdzono również obecność enzymów antyoksydacyjnych, które potęgują działanie przeciwrodnikowe.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Pietrzycka A., Załęska-Żyłka I., Kosmetologia Estetyczna, Wpływ naturalnego kolagenu na stan antyoksydacyjny i profil lipidowy skóry wrażliwej, 3/2014.
Jedna odpowiedź
Bardzo ciekawy artykuł, masz dar opowiadania w lekki sposób o dość skomplikowanych — jakby nie patrzeć — rzeczach 🙂