Składniki kosmetyczne pochodzenia morskiego cieszą się dużym zainteresowaniem. Szerokie zastosowanie znajdują w kierunku jakim jest kosmetologia, ze względu na właściwości odżywcze, łagodzące oraz typowo relaksacyjne.
Składniki kosmetyczne pochodzenia morskiego
Obecnie wiele gabinetów kosmetologicznych oraz salonów SPA korzysta z dobroczynnych właściwości surowców morskich. Jednak pełny zakres tego rodzaju usług można zaobserwować w miejscach takich jak ośrodki odnowy biologicznej, które znajdują się w największych kurortach wypoczynkowych blisko morza. Zjawisko to jest ściśle powiązane z pozytywnym klimatem nadmorskim, który wykazuje korzystny wpływ zarówno na zdrowie jaki i urodę.
Talasoterapia czyli forma terapii wykorzystująca leczenie morskim klimatem obejmuje specjalistyczne zabiegi, które bazują wyłącznie na naturalnych komponentach pochodzenia morskiego. Cechują się one wysoką skutecznością m.in. w redukcji stresu, pielęgnacji oraz detoksykacji skóry. Ponadto wykazuje pozytywne działanie w leczeniu dermatoz skórnych, ale również innych stanów chorobowych tj. reumatyzm, bóle pleców, choroby układu oddechowego i krwionośnego.
Główne składniki kosmetyczne wykorzystywane w talasoterapii to:
- woda morska;
- algi;
- jedwab morski;
- perły;
- sól morska;
- piasek morski;
- błoto.
1. Woda morska.
Woda morska stanowi źródło wielu minerałów oraz pierwiastków (75% wody, 25% składniki stałe). Oznacza to, że woda morska wykazuje bardzo zbliżony skład do ludzkiego osocza, płynu owodniowego oraz płynu tkankowego. Dzięki niej możliwe jest przywrócenie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu. Wykazuje właściwości bakteriobójcze, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
2. Algi.
Algi morskie nazywane powszechnie glonami lub wodorostami to roślinne organizmy wodne, które częściowo stanowią składnik fitoplanktonu (mikroalgi). Spotkać je można zarówno w morzach jak i oceanach. Należy podkreślić, że algi to bardzo wartościowe rośliny. W ich skład wchodzą m.in. witaminy A, C, E witaminy z grupy B, aminokwasy, które wchodzą w skład naturalnego czynnika nawilżającego (NMF) (alanina, aspargina, lizyna, seryna, glicyna), proteiny, związki mineralne (żelazo, wapń, magnez, cynk, jod), polifenole, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT, sorbitol, mannitol, kwas hialuronowy, siarczan chondroityny. Proporcje składników uwarunkowane są występowaniem oraz gatunkiem alg.
Algi wykorzystywane są także w produktach odżywczych przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz ich stylizacji. Ponadto korzystne efekty przynoszą w redukcji tkanki tłuszczowej, rozstępów oraz cellulitu. Należy podkreślić, że skład chemiczny plazmy mocno zbliżony jest do składu plazmy komórkowej człowieka, dlatego bardzo dobrze przyswajane są przez organizm.
3. Jedwab morski.
Jedwab morski to szybko krzepnąca wydzielina niektórych małż. Wykorzystywany jest jako składnik kosmetyków do pielęgnacji włosów nadając im naturalny połysk oraz ułatwiając rozczesywanie. Ponadto stanowi komponent produktów nawilżających, filmotwórczych zarówno do twarzy jak i ciała. Wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
4. Perły.
Perły stanowią źródło 18 aminokwasów z czego 8 nie jest syntezowanych w organizmie człowieka. Ponadto w ich składzie występują związki mineralne tj. wapń, magnez, żelazo, miedź, cynk. Powszechnie znany jest proszek z pereł, który powstaje w procesie mikronizacji pereł. Produkt ten zwiększa poziom nawilżenia skóry, a także wzmacnia jej ochronę przeciwsłoneczną. Warto nadmienić, że związki aktywne pereł zabsorbowane przez skórę wpływają na fizjologię keratynocytów, co przyczynia się do jej gładkości oraz zwiększenia elastyczności. W preparatach kosmetycznych znaleźć można m.in. sproszkowane perły, hydrolizat z pereł, mikronizowany proszek z macicy perłowej. Produkty na bazie tych składników wykorzystuje się w pielęgnacji anti-aging, kosmetykach kolorowych oraz w produktach do codziennej pielęgnacji.
5. Sól morska.
Sól morską otrzymuje się na skutek odparowania wody morskiej. Jednym z najbardziej popularnych źródeł pozyskiwania jej jest Morze Martwe, gdzie zasolenie wynosi 36% oraz nie ma dopływu wód słodkich, które mogły przyczyniać się do zmniejszenia jej składników. Sól morska to źródło aż 80 związków mineralnych, z czego szczególne znaczenie wykazuje magnez, cynk, potas, azot, fosfor, wapń oraz jod. Dzięki temu sól morska charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem. Wpływa na regulację produkcji sebum skóry, działa antybakteryjnie, oczyszczająco, przyspiesza przemianę materii w tkance podskórnej, przyspiesza regenerację włókien kolagenowych oraz elastynowych. Dodatkowo stymuluje krążenie krwi prowadząc do lepszego dotlenienia i odżywienia skóry. Jej stosowanie zaleca się w leczeniu trądziku pospolitego oraz redukcji cellulitu. Kosmetyki zawierające sól morską to: peelingi gruboziarniste czy sole do kąpieli.
6. Piasek morski.
Piasek morski należy do środków złuszczających wykazując działanie zbliżone do pumeksu. Drobinki piasku delikatnie wygładzają powierzchnię skóry, łagodzą objawy nadpotliwości, wzmagają krążenie żylne, a także powodują efekty zbliżone refleksoterapii.
7. Błoto.
Błoto również zalicza się do popularnych składników preparatów kosmetycznych. Dzięki wielu składnikom odżywczym tj. magnez, potas, wapń, miedź, kwarc, cynk, kaolin, glinka bentonitowa wykazuje działanie mocno oczyszczające, pobudzające krążenie. Dodatkowo warunkuje lepszą wymianę tlenową, a także działa przeciwstarzeniowo. Okłady tworzone z błota wykorzystywane są w celu leczenia łuszczycy, atopowego zapalenia skóry oraz bielactwa. Jego składniki aktywne wykazują właściwości złuszczające oraz zmiękczające naskórek.
Bibliografia
- Kucis M., Kosmetologia Estetyczna, Surowce kosmetyczne pochodzenia morskiego w talasoterapii, 6/2017.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |