Nietrzymanie moczu w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nietrzymanie moczu w ciąży dotyka wielu kobiet, szczególnie w ostatnim trymestrze. Dzieje się tak, ponieważ macica przybiera coraz większe rozmiary oddziałując bezpośrednio na pęcherz moczowy wywołując chęć oddania moczu.

Nietzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży nie należy do żadnych przyjemności. Wiąże się przede wszystkim ze wstydem oraz dyskomfortem. Pocieszający jest jednak fakt, że zwykle dolegliwość ta mija po urodzeniu dziecka.

Przyczyny nietrzymania moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze. W tym czasie dochodzi do wzrostu częstotliwości mikcji oraz dobowej objętości moczu. W trzecim trymestrze ilość moczu jest mniejsza choć nie oznacza to, że wizyty w toalecie stają się rzadsze. Czynniki te przyczyniają się również do stopniowego zmniejszania się objętości pęcherza. W związku z tym kobiety, które już wcześniej zauważyły osłabienie mięśni dna miednicy mogą odczuwać problemy z nietrzymaniem moczu już we wczesnym etapie ciąży.

Popuszczanie moczu jest jednak mocno charakterystyczne w trzecim trymestrze ciąży. Macica posiada już duże rozmiary i mocno naciska na pęcherz. Ponadto rozciągnięte mięśnie dna miednicy stają się bardziej luźne, aby w jak największym stopniu przygotować ciało kobiety do porodu. W związku z tym trudno im jest spełnić swoje zadanie, a więc zaciskać cewkę moczową i kontrolować oddawanie moczu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Proces utrzymywania moczu utrudniony jest również przez samo dziecko, które rozpychając się niejednokrotnie naciska na pęcherz wywołując chęć oddania moczu.

Mimo to, po porodzie stabilizuje się gospodarka hormonalna, a także wracają do pierwotnego stanu mięśnie dna miednicy przyczyniając się do ustąpienia objawów nietrzymania moczu w ciąży.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Aby zapobiegać przykremu zjawisku nietrzymania moczu w ciąży, warto kierować się kilkoma ważnymi zasadami:

  • natychmiast reagować na parcie pęcherza – szczególnie w trzecim trymestrze ciąży kiedy parcie pojawia się nagle;
  • nieograniczanie spożywania płynów – spożywanie płynów w ciąży, tym bardziej w większych ilościach nie przyczynia się do problemu jakim jest nietrzymanie moczu w ciąży. W związku z tym ograniczanie picia może spowodować infekcję intymną;
  • prowadzenie zdrowej diety – stolec, który zalega w jelitach również wpływa na uciskanie pęcherza, w związku z tym zaleca się prowadzenie lekkostrawnej oraz bogatej w błonnik diety;
  • dbanie o higienę intymną – schorzenie jakim jest nietrzymanie moczu może powodować również podrażnienie skóry oraz infekcje. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja specjalnie przeznaczonymi do tego środkami bazującymi na kwasie mlekowym. Na co dzień warto nosić ze sobą chusteczki do higieny intymnej, dzięki którym istnieje możliwość odświeżenia miejsc intymnych poza miejscem zamieszkania;
  • ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla) – polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających cewkę moczową, pochwę oraz odbyt. Ćwiczenia te mogą być wykonywane nawet przez kobiety w zaawansowanej ciąży. Warto nadmienić, że ćwiczenia te ułatwiają również poród.

Uwaga!

Jeśli problem nietrzymania moczu po urodzeniu dziecka nie mija, a wręcz nasilił się należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem ginekologiem lub urologiem.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *