Kamień nazębny to problem, który dotyczy wielu osób. Stanowi on zmineralizowaną formę płytki nazębnej osadzającą się na zębach już po kilku godzinach od ich umycia. Obecność kamienia nazębnego przyczynia się do powstawania przebarwień szkliwa, zapalenia dziąseł, a w niektórych przypadkach do rozwoju paradontozy.
Czym jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to mieszanina resztek pokarmu pozostających w jamie ustnej, związków mineralnych oraz bakterii. Osadza się najczęściej po wewnętrznej stronie przestrzeni międzyzębowych, wzdłuż linii dziąseł w postaci twardego żółto-brunatnego nalotu. Im dłużej utrzymuje się na powierzchni zębów, tym w większym stopniu atakuje je i przyczynia się do powstania wielu schorzeń.
Głównym powikłaniem kamienia nazębnego jest powstawanie nieświeżego oddechu, a także stanu zapalnego jamy ustnej. Ponadto, odkładający się kamień nazębny niekorzystnie wpływa na estetykę samej jamy ustnej, a także stanowi doskonałe środowisko do bytowania bakterii oraz innych, chorobotwórczych drobnoustrojów.
Kamień nazębny – metody usuwania
Kamień nazębny często kojarzony jest z wizytą u stomatologa, jednak nie zawsze musi stanowić taką konieczność. Obecnie istnieją bezinwazyjne metody usuwania kamienia nazębnego, które można zastosować bez konieczności wychodzenia z domu. Jedną z nich stanowi preparat Bioscaling, czyli antybakteryjny żel do zębów o właściwościach dezynfekujących marki Dr. Martin Schwarz.
Antybakteryjny żel do zębów Bioscaling jest produktem przeznaczonym do samodzielnego usuwania kamienia nazębnego w sposób bezpieczny i co najważniejsze bezinwazyjny dla szkliwa. Jego właściwości antyseptyczne opóźniają niekorzystne procesy biochemiczne, którą powstają w jamie ustnej i stanowią jeden z kluczowych powodów rozwoju kamienia na skutek adhezji bakteryjnej (proces łączenia się ze sobą ciał fizycznych lub faz).
Inne metody usuwania kamienia nazębnego:
- ocet jabłkowy – zapobiega odkładaniu się resztek pokarmowych, wykazuje właściwości przeciwpróchnicze i odkażające;
- drożdże – zapobiegają osadzaniu się i namnażaniu bakterii bakterii w jamie ustnej;
- soda oczyszczona i olej kokosowy – razem wykazują właściwości antybakteryjne oraz wybielające;
- węgiel aktywny – posiada właściwości antyseptyczne, usuwa pozostałości po jedzeniu, a także bakterie bytujące w jamie ustnej.
Żel antybakteryjny do zębów Bioscaling – zasada działania
Głównym celem żelu antybakteryjnego Bioscaling jest usuwanie bakterii oraz innych mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie nieestetycznego nalotu na powierzchni zębów. Już jedno zastosowanie pozwala zmniejszyć ilość bytujących bakterii w jamie ustnej, co przekłada się na zmniejszenie ryzyka rozwoju paradontozy oraz chorób przyzębia. Zastosowanie żelu antybakteryjnego odświeża oddech, a także utrzymuje właściwą florę bakteryjną, co zapewnia prawidłowe funkcjonowanie zębów oraz dziąseł. Ze względu na działanie antyseptyczne skutecznie zapobiega również infekcjom bakteryjnym jamy ustnej.
Zabieg polega na aplikacji żelu antybakteryjnego Bioscaling na specjalne nakładki termokurczliwe Flexi Trays, które następnie nakłada się na oba łuki zębowe (dolny i górny) na czas 30 minut. Przeprowadzenie jednego zabiegu z wykorzystaniem tego specjalnego żelu redukuje płytkę nazębną zapewniając jednocześnie uczucie gładkości oraz świeżości jamy ustnej.
Wskazówka
Należy podkreślić, że regularne stosowanie żelu antybakteryjnego Bioscaling dodatkowo wzmacnia efekty stosowania produktów przeznaczonych do wybielania zębów m.in. żelu Expert 38%, past wybielających czy produktów wykorzystywanych w gabinetach stomatologicznych.
Zalety usuwania kamienia nazębnego metodą żelu Bioscaling
Główne zalety stosowania żelu Bioscaling to:
- szybkość stosowania;
- bezinwazyjność;
- wysoka skuteczność;
- wspomaganie efektu wybielania zębów;
- samodzielna aplikacja, bez konieczności wychodzenia z domu.
Jak zapobiegać powstaniu kamienia nazębnego?
Odkładania się kamienia nazębnego nie da się całkowicie uniknąć. W walce z nim najważniejsza jest jednak profilaktyka, w której należy uwzględnić:
- mycie zębów, co najmniej dwa razy dziennie;
- korzystanie z nici dentystycznych;
- płukanie jamy ustnej płynami o właściwościach antybakteryjnych;
- stosowanie specjalnie do tego przystosowanych preparatów jak np. żel Bioscaling.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |