Składniki aktywne w pielęgnacji stóp

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Składniki aktywne w pielęgnacji stóp odgrywają znaczącą rolę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich komponentów pielęgnacyjnych w preparatach do stóp można poprawić nie tylko kondycję skóry w ich obrębie, ale również zmniejszać lub zapobiegać jej schorzeniom jak np. nadmierna suchość lub potliwość.

Składniki aktywne w pielęgnacji stóp

Skóra stóp

Skóra w obrębie stóp, a szczególnie jej warstwa rogowa nie posiada stałej grubości. Jej ilość zwiększa się wraz z wiekiem, na skutek nacisku masy ciała na stopy podczas chodzenia, a także tarcia o powierzchnię butów. W związku z tym skóra stóp wymaga szczególnej pielęgnacji. Istotną kwestią jest właściwe dobranie kosmetyków z odpowiednimi związkami aktywnymi.

Składniki aktywne w pielęgnacji stóp

Preparaty kosmetyczne do pielęgnacji stóp ukierunkowane muszą być na wiele schorzeń występujących w ich obrębie, do których należą objawy stopy cukrzycowej, nadmierna potliwość stóp, suchość skóry stóp czy pęknięcia i rozpadliny.

Do głównych składników aktywnych kosmetyków do pielęgnacji stóp należy:

1. Mocznik.

Mocznik należy do grupy humektantów czyli związków o dużych możliwościach pochłaniania wody. Jako naturalna postać związek ten odpowiedzialny jest za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. 2% mocznik aktywuje regenerację naskórka, dzięki przyspieszaniu procesu podziałów komórkowych w jego warstwie ziarnistej. W takim stężeniu najczęściej występuje w kremach o działaniu nawilżającym i regenerującym. Stężenie 3-10% działa nawilżająco i zmiękczająco, a 10% mocznik charakteryzuje się działaniem przeciwbakteryjnym, który wykorzystywany jest w kosmetykach do pielęgnacji cery trądzikowej (toniki). 10-30% mocznik powoduje rozrywanie wiązań wodorowych keratyny, przez co zmiękcza skórę zwiększając jej przepuszczalność oraz ułatwiając przenikanie związków aktywnych z kosmetyków lub leków. 30-40% mocznik powoduje złuszczanie warstw skóry. Znajduje zastosowanie w produktach tj. peelingi, kuracje złuszczające. Mocznik o stężeniu 50% i więcej wykazuje silne działanie złuszczające, a jego dostępność możliwa jest wyłącznie na receptę. Preparaty tego rodzaju znajdują zastosowanie w leczeniu chorób dermatologicznych tj. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry AZS.

2. Alantoina.

Alantoina cechuje się działaniem regenerującym, a także antyseptycznym zapobiegając wniknięciu drobnoustrojów w otwarte rany i wystąpieniu stanu zapalnego. Regularne stosowanie alantoiny przyczynia się do zmniejszenia widoczności blizn.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Panthenol.

Panthenol (witamina B5) wnikając w głębokie warstwy skóry, włosów oraz paznokci zapewnia wzmocnienie oraz odbudowę ich struktury.

4. Mikrosrebro.

Mikrosrebro wykazuje właściwości wzmacniające oraz ochronne. Kosmetyki z jego zawartością przeznaczone są do pielęgnacji każdego typu cery. Warto podkreślić, że związek ten skutecznie zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Zobacz również: Nieświeży oddech – z czego wynika i jak leczyć?

5. Ceramidy.

Głównym celem ceramidów jest odbudowa osłabionego naskórka, który powstaje w wyniku działania szkodliwych czynników zewnętrznych. W związku z tym przywraca funkcje naturalnej bariery ochronnej skóry, zapewnia właściwy poziom jej nawilżenia oraz elastyczności warstwy rogowej naskórka.

6. Gliceryna.

Gliceryna znana jest przede wszystkim dzięki swoim właściwościom nawilżającym. W związku z tym znaleźć ją można zarówno w produktach do pielęgnacji twarzy jak i ciała (szczególnie dłoni oraz stóp). Wato podkreślić, że nawilżenie skóry produktami z zawartością gliceryny utrzymuje się nawet do 24 godzin.

7. Bisabolol.

Bisabolol to związek wykazujący silne działanie przeciwzapalne, kojące, łagodzące oraz przeciwdrobnoustrojowe. Wspomaga proces absorpcji w głębokie warstwy skóry, a także przyspiesza proces gojenia się ran.

Składniki aktywne w pielęgnacji stóp

Podsumowanie

Mocznik, alantoina, panthenol, mikrosrebro, ceramidy, gliceryna i bisabolol to jedne z najważniejszych składników w preparatach do pielęgnacji stóp, ponieważ wykazują wszechstronne właściwości niezbędne w zabiegach, w których mamy do czynienia ze stopą cukrzycową czy nadmierną suchością skóry stóp.

Bibliografia

  1. Pauter D., Beauty Forum, Składniki aktywne w produktach do pielęgnacji stóp, 5/2020.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *