Punkty rubinowe – czym są?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Punkty rubinowe (naczyniaki rubinowe, naczyniaki gwieździste, naczyniaki starcze) to zmiany skórne o charakterze niezłośliwym. Przyczyną ich powstawania są przede wszystkim czynniki genetyczne, a także hormonalne. Zmiany w postaci czerwonych grudek lokalizują się szczególnie na ramionach oraz tułowiu.

Punkty rubinowe - czym są?

Punkty rubinowe – czym są i jak powstają?

Punkty rubinowe to niewielkich rozmiarów grudki skórne, barwy czerwonej. Za ich pojawianie się odpowiedzialne są czynniki genetyczne, fizjologiczne oraz hormonalne (ciąża, karmienie piersią oraz menopauza). Punkty rubinowe nie należą do zmian złośliwych, co oznacza, że nie wykazują tendencji do przeobrażania się w nowotwory skóry. Dodatkowo nie powodują żadnego dyskomfortu oraz żadnych dolegliwości bólowych. Poza efektem wizualnym, zmiany te nie wpływają na stan zdrowia człowieka.

Uwaga!

Jeśli punkt rubinowy swędzi, piecze, zmienia barwę lub krwawi, wówczas szybko należy zasięgnąć pomocy dermatologa.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Występowanie naczyniaków uwarunkowane jest rozrastaniem się naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Proces ich powstawania jest dość dynamiczny, w związku z tym na skórze mogą pojawić się w przebiegu kilku dni. Występują zarówno u kobiet jak i mężczyzn, zwykle po 30 roku życia.

Należy zaznaczyć, że naczyniaki mogą mieć różną barwę (od fioletowej, przez ciemnoczerwoną, do jasnych odcieni czerwonego). Istotny jest fakt, że zmiany tego rodzaju nie powinny się rozrastać. Optymalna wielkość naczyniaków wynosi kilka milimetrów i co ważne, zmiany mogą lekko wychodzić ponad powierzchnię skóry.

Punkty rubinowe – leczenie

Jeśli punkty rubinowe występują w miejscach szczególnie narażonych na urazy mechaniczne np. w obrębie szyi, twarz lub rejonie noszonej bielizny można podjąć decyzję o ich usunięciu. Obecnie najlepszą oraz najbezpieczniejszą metodą jest laseroterapia. Coraz rzadziej jednak stosuje się kriochirurgię i elektrochirurgię. Mimo to one również gwarantują trwały efekt, a także należą do skutecznych metod ich redukcji.

Wskazówka

Usuwanie punktów rubinowych zwykle podyktowane jest względem estetycznym. Ich przeciwniczkami są szczególnie kobiety.

Z czym można pomylić punkty rubinowe?

Zmiany tj. naczyniaki gwieździste można pomylić z:Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *