Jak kawa wpływa na skórę?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kawa to jeden z najbardziej znanych napojów na całym świecie. Od wielu lat z tego powodu istnieją spory na temat tego czy bardziej szkodzi, czy jednak bardziej pomaga. Jak jest naprawdę? Przyjrzymy się bliżej temu jak kawa wpływa na naszą skórę.

Jak kawa wpływa na skórę?

Kawa

Nasiona kawy stanowią źródło cennych dla skóry związków. Najważniejszymi z nich są m.in. polifenole, kwasy tłuszczowe oraz kofeina. Te pierwsze to roślinne antyoksydanty – związki, które usuwają ze skóry jak i całego organizmu szkodliwe wolne rodniki. To właśnie one osłaniają wszystkie komórki przed degradacją i starzeniem się. Kwasy tłuszczowe wykazują typowe działanie pielęgnujące i odżywcze. Zapewniają skórze właściwy poziom nawilżenia zapobiegając jej przesuszaniu się. Z kolei kofeina obecna w kawie działa mocno ujędrniająco i stymulująco. Wszystkie wymienione wyżej związki pozwalają zachować na dłużej młodą i gładką cerę.

Zobacz również: Kofeina w kosmetologii.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak kawa wpływa na skórę?

Ze względu na szerokie właściwości odżywcze kawa to jeden z podstawowych i przede wszystkim naturalnych kosmetyków stosowanych w pielęgnacji całego ciała. Jej działanie opiera się na:

  • redukcji cieni pod oczami – jej składniki aktywne wpływają na odświeżenie spojrzenia, a także przyczyniają się do poprawy wyglądu skóry wokół oczu;
  • spłyceniu drobnych zmarszczek – działanie to wywodzi się z właściwości napinających oraz pobudzających krążenie. Skóra staje się bardziej gładka, a zmarszczki mniej widoczne;
  • poprawie elastyczności skóry – dzięki obecności kofeiny kawa aktywuje włókna kolagenowe i elastynowe, co przekłada się na zwiększenie napięcia skóry;
  • złuszczaniu martwych komórek naskórka – zmielone ziarna kawy to doskonały produkt ścierający służący jako peeling w pielęgnacji ciała. Taki naturalny kosmetyk bardzo dogłębnie usuwa martwe komórki zalegające na powierzchni skóry, bardzo dobrze ją wygładza. Stosowany regularnie wpływa na poprawę jędrności naskórka;
  • pobudzaniu zmysłów – aromat jaki unosi się podczas stosowania kawy wykazuje działanie pobudzające w związku z tym idealnie nadaje się do domowych zabiegów aromaterapeutycznych.

Jak kawa wpływa na skórę?

Negatywne działanie kawy

Tak jak zdecydowana większość kosmetyków lub artykułów spożywczych posiadają one drugą stronę medalu. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku kawy, ponieważ pita w nadmiernych ilościach podnosi ciśnienie krwi i tym samym reakcję skóry na działanie czynników stresujących. To z kolei może przyczynić się do powstawania zmian trądzikowych oraz wysuszenia skóry, a co za tym idzie pogorszenia jej ogólnej kondycji.

Podsumowanie

Jak się okazuje kawa może mieć zarówno pozytywny jak i negatywnym wpływ na wygląd naszej skóry. Mimo to warto pamiętać o tzw. złotym środku, który sprawi, że kawa na pewno nie zaszkodzi, a zdecydowanie bardziej pomoże w utrzymaniu zdrowej i gładkiej skóry.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *