Body painting – czym jest?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Body painting to technika malowania ciała przy użyciu farb, która uznawana jest przez niektórych, za jedną z najstarszych form sztuki. Na czym dokładnie polega oraz jakimi produktami wykonuje się tego rodzaju zdobienie ciała?

Body painting - czym jest?

Czym jest Body painting?

Body painting to sztuka malowania ciała, którą wykonuje się przy użyciu specjalnych farb. W ostatnich czasach staje się ona coraz bardziej znana. Okazuje się bowiem, że pokazy body paintingu stały się nieodzownym elementem festiwali artystycznych.

Historia

Warto podkreślić, że malowanie ciała było jedną z pierwszych metod wyrażania sztuki, która występuje od początku istnienia ludzkiej cywilizacji. Wgłębiając się w ten temat, człowiek zanim nauczył komunikować się językiem, stawiał na malowanie ciała, w celu wyrażenia własnej tożsamości, a także stosunku do swojego najbliższego otoczenia.

Jak się okazuje pomalowane ciało już dawno posiadało swoje znaczenie. Stanowiło ważny symbol, szczególnie w trakcie odbywających się rytuałów, które oznaczały istotne wydarzenie w życiu danej społeczności. Ponadto osoby pomalowane określały malunkiem swoją przynależność plemienną, z kolei w swoim plemieniu stopień społeczny.

W dzisiejszych czasach malunki na ciele rozwijają się w szybkim tempie jako całkowicie nowa i oryginalna forma sztuki, która z języka angielskiego nazywana jest „body painting”.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Produkty do malowania

Preparaty, które wykorzystuje się do malowania ciała nie powinny posiadać tłustej konsystencji, zaś ich skład powinien tak być opatentowany, aby miały możliwość mieszania się ze sobą, w celu uzyskania różnych rodzajów barw.

Farby do body paintingu nie mogą po zastygnięciu na skórze pękać ani ulegać zmatowieniu. Z kolei muszą wykazywać dobre krycie. Preparaty koloryzujące nakłada się na skórę przy pomocy gąbki, dłoni lub pędzelków. Metoda aplikacji zależy od miejsca na ciele, które należy pokryć.

Jednym z ważniejszych preparatów do malowania ciała jest płyn, który posiada konsystencje śmietanki. Jest produktem typu emulsja olej w wodzie, która wzbogacona jest w dużą ilość pigmentu. Produkt ten nakłada się na wcześniej zastosowany podkład. Na rynku dostępnych jest około 60 kolorów, w tym również rozświetlających. Z kolei, aby uzyskać efekt połyskujący stosuje się brokat. Są one najlepiej tolerowane przez skórę i występują w postaci żelu lub pudru.

Warto wiedzieć, że w odróżnieniu od tatuaży sztuka body paintingu jest metodą nie trwałą. W związku z tym łatwo ulega zmyciu. Do demakijażu skóry wykorzystuje się czystą wodę bez dodatku mleczka czy śmietanki.

Wskazówka

Jeśli ciało malowane było na podkładzie tradycyjnym wówczas skóra wymaga dwuetapowego demakijażu. Farby zmywa się używając czystej wody, natomiast makijaż klasyczny usuwa się mleczkiem.

Bibliografia

  1. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *