Róg skórny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Róg skórny to odmiana rogowacenia słonecznego. Mimo to może pojawić się na skórze chronionej przed działaniem promieni UV oraz posiadać inne podłoże. Zwykle posiada charakter łagodny, jednak w jego podstawie może rozwinąć się nowotwór złośliwy.

Róg skórny

Róg skórny

Róg skórny ze względu na ścisłe powiązanie z rogowaceniem słonecznym częściej występuje u osób rasy białej, posiadających jasny fototyp skóry. Zwykle występuje między 60 a 70 rokiem życia. Należy podkreślić, że 20% przypadków rogów skóry charakteryzuje się utkaniem komórkowym, które świadczy o przemianie w zmiany o podłożu nowotworowym – rak kolczystokomórkowy.

Róg skórny może wystąpić również u dzieci jako podłoże stanu zapalnego lub permanentnego drażnienia, jednak w takiej sytuacji nie jest kwalifikowany jako stan przedrakowy. Może występować jako obfite nawarstwienie masy rogowej tworząc w ten sposób zmiany o stożkowej strukturze. Nie posiadają one dużych rozmiarów.

Ich barwa może się wahać od żółtej do brunatnej. Podstawa rogu skórnego bardzo często wykazuje charakter zapalny.

Wskazówka

Rogi skórne to zmiany bezobjawowe. Jeśli posiadają znaczne rozmiary mogą ulec uszkodzeniu powodując stan zapalny wokół całej zmiany. Dodatkowo może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk oraz dolegliwości bólowe.

Róg skórny lokalizuje się w dolnych częściach ciała. Może jednak być widoczny na:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • twarzy;
  • rękach;
  • uszach;
  • klatce piersiowej;
  • ramionach.

Róg skórny – przyczyny

Dokładna przyczyna powstawania rogu skórnego nie jest znana. Jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko jego rozwoju jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce lub brodawki wywołane przez brodawczaka ludzkiego.

Okazuje się, że połowa przypadków tego schorzenia pojawia się na skutek raka skóry lub zmian przednowotworowych.

W grupie ryzyka wystąpienia rogu skóry znajdują się osoby:

  • z jasnym fototypem skóry;
  • z wirusem brodawczaka ludzkiego;
  • starsze;
  • z dużą ilością uszkodzeń słonecznych skóry.

Diagnoza i leczenie

Diagnoza obejmuje stwierdzenie obecności charakterystycznej zmiany w kształcie tworu rogowego. W przypadku osób starszych zaleca się również wykonanie biopsji. Ponadto w diagnostyce należy uwzględnić również raka kolczystokomórkowego. Jeśli natomiast nie stwierdza się u jego podstawy zmian o charakterze nowotworowym wówczas usuwa się go chirurgicznie lub przy użyciu elektrokoagulacji.

Jeśli biopsja wykryje komórki nowotworowe róg skórny wycina się wówczas z właściwym marginesem tkankowym. Następnie lekarz zaleca odpowiednią terapię przeciwnowotworową (radioterapia, chemioterapia).

Wskazówka

Osoba ze wskazanym nowotworem musi przejść szereg innych badań pod kątem przerzutów. Rak kolczystokomórkowy daje przerzuty do węzłów chłonnych.

Kriochirurgia stanowi najlepszą metodę jeśli w diagnostyce nie wykryto zmian nowotworowych, a jedynie komórki świadczące o brodawce lub rogowaceniu słonecznym.

Bibliografia

  1. Padlewska K., Medycyna Estetyczna i Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *