
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Róg skórny to odmiana rogowacenia słonecznego. Mimo to może pojawić się na skórze chronionej przed działaniem promieni UV oraz posiadać inne podłoże. Zwykle posiada charakter łagodny, jednak w jego podstawie może rozwinąć się nowotwór złośliwy.
Róg skórny ze względu na ścisłe powiązanie z rogowaceniem słonecznym częściej występuje u osób rasy białej, posiadających jasny fototyp skóry. Zwykle występuje między 60 a 70 rokiem życia. Należy podkreślić, że 20% przypadków rogów skóry charakteryzuje się utkaniem komórkowym, które świadczy o przemianie w zmiany o podłożu nowotworowym – rak kolczystokomórkowy.
Róg skórny może wystąpić również u dzieci jako podłoże stanu zapalnego lub permanentnego drażnienia, jednak w takiej sytuacji nie jest kwalifikowany jako stan przedrakowy. Może występować jako obfite nawarstwienie masy rogowej tworząc w ten sposób zmiany o stożkowej strukturze. Nie posiadają one dużych rozmiarów.
Ich barwa może się wahać od żółtej do brunatnej. Podstawa rogu skórnego bardzo często wykazuje charakter zapalny.
Wskazówka
Rogi skórne to zmiany bezobjawowe. Jeśli posiadają znaczne rozmiary mogą ulec uszkodzeniu powodując stan zapalny wokół całej zmiany. Dodatkowo może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk oraz dolegliwości bólowe.
Róg skórny lokalizuje się w dolnych częściach ciała. Może jednak być widoczny na:
Dokładna przyczyna powstawania rogu skórnego nie jest znana. Jednak czynnikiem zwiększającym ryzyko jego rozwoju jest nadmierna ekspozycja skóry na słońce lub brodawki wywołane przez brodawczaka ludzkiego.
Okazuje się, że połowa przypadków tego schorzenia pojawia się na skutek raka skóry lub zmian przednowotworowych.
W grupie ryzyka wystąpienia rogu skóry znajdują się osoby:
Diagnoza obejmuje stwierdzenie obecności charakterystycznej zmiany w kształcie tworu rogowego. W przypadku osób starszych zaleca się również wykonanie biopsji. Ponadto w diagnostyce należy uwzględnić również raka kolczystokomórkowego. Jeśli natomiast nie stwierdza się u jego podstawy zmian o charakterze nowotworowym wówczas usuwa się go chirurgicznie lub przy użyciu elektrokoagulacji.
Jeśli biopsja wykryje komórki nowotworowe róg skórny wycina się wówczas z właściwym marginesem tkankowym. Następnie lekarz zaleca odpowiednią terapię przeciwnowotworową (radioterapia, chemioterapia).
Wskazówka
Osoba ze wskazanym nowotworem musi przejść szereg innych badań pod kątem przerzutów. Rak kolczystokomórkowy daje przerzuty do węzłów chłonnych.
Kriochirurgia stanowi najlepszą metodę jeśli w diagnostyce nie wykryto zmian nowotworowych, a jedynie komórki świadczące o brodawce lub rogowaceniu słonecznym.
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły