
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nadmierne rogowacenie stóp to zagęszczenie wierzchnich warstw naskórka, które stanowią naturalną barierę ochronną organizmu. Mimo właściwiej pielęgnacji proces rogowacenia skóry może wzmagać się samoistnie. Wówczas mamy do czynienia ze zmianami patologicznymi w skórze właściwiej, a często również w tkance łącznej.
Zmiany na stopach związane z nadmiernym rogowaceniem mogą posiadać formę rozległą jak np. modzele lub miejscową (punktową), do których należy odcisk. Nadmierne rogowacenie naskórka (hiperkeratoza) może pojawiać się na przebiegu różnego rodzaju chorób, jednocześnie posiadając postać wrodzoną (rogowiec) lub nabytą, będącą konsekwencją noszenia niewłaściwego obuwia.
W związku z tym w grupie ryzyka osób, u których może pojawić się hiperkeratoza znajdują się diabetycy, osoby chorujące na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), sportowcy, seniorzy, osoby otyłe i niepełnosprawni.
W mechanizmie powstawania nadmiernego rogowacenia skóry należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Jednym z nich jest zaburzona równowaga hydrolipidowa naskórka, która objawia się suchością skóry w obrębie stóp, a w sytuacji niewłaściwej jej pielęgnacji może przekształcić się w nadmierne rogowacenie. Na naturalny płaszcz hydrolipidowy negatywny wpływ mają niedobory witaminowe, proces starzenia się skóry, powikłania chorobowe, alergie oraz niska jakość NMF – naturalny czynnik nawilżający skóry.
Problem nadmiernego rogowacenia może wystąpić zarówno u osób zdrowych jak i na przebiegu chorób takich jak łuszczyca. Ponadto suchość skóry w obrębie stóp często związana jest z zaburzeniami w składzie NMF oraz zbyt niskim nawodnieniem warstwy rogowej naskórka.
Przyczyn powstawania nadmiernego rogowacenia stóp jest wiele. Do najczęściej występujących należy:
Zmiany w obrębie skóry stóp są symetryczne i występują w formie zgrubień, przede wszystkim warstwy rogowej naskórka. Podeszwa stopy staje się twarda i zmienia swoje zabarwienie na żółte. Nadmierne rogowacenie stóp często obserwuje się w miejscach, które są najbardziej podatne na obciążenia. Należy do nich pięta, zewnętrzna krawędź podeszwy stopy, obszar proksymalnych stawów palców, a także czubki palców. Następstwem tych zmiany mogą być odciski, rozpadliny skóry, a nawet stany zapalne.
Leczenie nadmiernego rogowacenia stóp polega przede wszystkim na ostrożnym usunięciu nadmiernie zgromadzonej masy rogowej z podeszwy stóp przy użyciu skalpela lub frezarki. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, który w profesjonalny sposób wykona to w gabinecie podologicznym.
Sukces w terapii przyniesie również stosowanie się do pewnych zaleceń:
Ponadto w terapii hiperkeratozy wykorzystuje się leczenie ogólne w postaci retinoidów. Niesie to za sobą wiele działań niepożądanych, jednak metoda ta wykazuje wysoką skuteczność w złuszczaniu warstwy rogowej naskórka. Jako leczenie miejscowe wykorzystuje się działanie maści na bazie kwasu salicylowego oraz mocznika.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły