Zanieczyszczone powietrze i gleba, uprzemysłowiona produkcja żywności, kosmetyki pełne alergizujących substancji. Wszystkie te czynniki mają dramatyczne w skutkach działanie na naszą skórę. Jak ją chronić?
Działaj od zewnątrz – zdrowa pielęgnacja skóry
Skoro zasada złotego środka ustanowiona przez Arystotelesa już przed wieloma wiekami zyskała wielki rozgłos, znana i stosowana jest po dziś dzień, znaczy to tyle, że stosowanie umiaru zawsze wychodzi na zdrowie. Również w przypadku higieny i pielęgnacji. Każde popadanie w skrajności przynosi negatywne skutki. Jak zatem zachować należyty umiar w odniesieniu do ochrony skóry?
Wsłuchaj się w potrzeby swojego ciała:
1. Nie nadużywaj kosmetyków – czy to myjących czy upiększających. Wszystkie mają wpływ na kondycję skóry. Peeling, kąpiele, szczotkowanie, balsamowanie, natłuszczanie itp., itd. Gdyby tak zliczyć ilość proponowanych zabiegów pielęgnacyjnych… Co za dużo, to nie zdrowo. Zastanów się, czego Twoja skóra potrzebuje, tak naprawdę. Bo bezmyślne poddawanie się niektórym praktykom może przynieść odwrotne skutki.
2. Przyglądaj się skórze. Jak reaguje na kosmetyki myjące, które stosujesz? Czy swędzi? A może staje się wysuszona? Występują czerwone podrażnienia? Jeśli odpowiedzi są twierdzące, pora na zmianę.
3. Jeśli musisz się opalać, rób to z umiarem. I obserwuj swoją skórę – jak reaguje na kąpiele słoneczne? Czy występują podrażnienia albo przebarwienia? Stosuj preparaty ochronne – czy to w postaci suplementów diety czy kremów z filtrem (i uwaga na skład! W niektórych filtrach potwierdzono przenikanie i ingerowanie w układ nerwowy, rozrodczy!)
4. Obserwuj swoje włosy. W wielu przypadkach nie trzeba, a nawet nie powinno się myć włosów codziennie. Zbyt częste zabiegi wysuszają i osłabiają je. Czasem mniej znaczy więcej… Stosuj szampony i odżywki, które nie obciążają włosów.
5. Pij dużo wody i innych zdrowych płynów. Skóra potrzebuje odpowiedniego poziomu nawodnienia!
6. Analizuj skład kupowanych kosmetyków. Zdecydowana większość dostępnych na rynku kosmetyków myjących zawiera wiele substancji (również naturalnych, roślinnych!), które wykazują agresywne i alergizujące właściwości. Pod trudnymi nazwami często znajdują się związki, które obciążają włosy, działają komadogennie (zatykają pory) lub ingerują nawet w układ nerwowy.
Na szczęście świadomość konsumencka wzrasta. Pojawiają się miejsca, w których bez obaw możesz sięgnąć po zdrowe kosmetyki. Jednym z nich jest sklep internetowy Zdrowersi.pl, który oferuje starannie wyselekcjonowanie produkty – z czystym, bezpiecznym składem.
Działaj od wewnątrz – niezbędna suplementacja
Jeszcze do niedawna nasze mamy i babcie wciąż namawiały do jedzenia warzyw, owoców, picia mleka. Przecież to samo zdrowie! No cóż, współcześnie już niekoniecznie. Ilość pestycydów, konserwantów, polepszaczy i wszystkich innych substancji, które przyspieszają i „ulepszają” proces produkcji żywności powoduje, że przyjmowane przez nas jedzenie: po pierwsze często pozbawione jest potrzebnych nam witamin i minerałów, a po drugie pompuje w nasz organizm związki, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia:
– skąd tak wielki przyrost alergii i nietolerancji pokarmowych w ostatnich latach (i to również u osób dorosłych)?
– jaka jest przyczyna tak częstych problemów skórnych jak egzemy, AZS (również, a może przede wszystkim u niemowląt?),
– co jest przyczyną mnożących się kłopotów gastrycznych, wzrostu zachorowalności na IBS, refluks?
Jesteś tym, co jesz. Twoja skóra, włosy i paznokcie reagują na to, co spożywasz. Zobacz, co warto suplementować, aby wzmocnić i ochronić swoją skórę przed działaniem wielu szkodliwych czynników:
1. Cały proces wsparcia dla skóry warto rozpocząć od detoksu – procesu oczyszczenia, dzięki któremu organizm oczyści się ze złogów, substancji toksycznych, by potem z łatwością wchłonąć i przyswoić substancje odżywcze. Zerknij tu: https://zdrowersi.pl/suplementy-na-detoks-oczyszczanie-190 i zobacz, jakie preparaty detoksykujące proponuje sklep Zdrowersi, który w swoim asortymencie posiada jedynie suplementy „clean label” – ze zdrową, czystą etykietą
2. Jakie witaminy i minerały warto przyjmować, aby ochronić skórę i wspomóc ją w nierównej walce z czynnikami szkodliwymi?
a) witaminy z grupy B (B kompleks) – przyczyniają się do zachowanie zdrowej skóry i błon śluzowych,
b) magnez – jest potrzebny dla utrzymania dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci. W ogóle magnez to niesamowity pierwiastek. Działa cuda. A jego niedobór powoduje bardzo długą listę przykrych dolegliwości…
c) bor – poprawia stan skóry, niwelując wypryski. Rozprawia się z wieloma rodzajami grzybic wywołanymi m.in. przez candida albicans[1]. Ma właściwości antyseptyczne, grzybobójcze i przeciwpotne – zmniejsza potliwość i niweluje intensywny zapach potu. Co ważne – nie należy przyjmować go długotrwale!
d) kwas hialuronowy – umożliwia powstrzymanie procesów starzenia się komórek. Nawilża i ujędrnia skórę. A do tego chroni stawy!
e) l-glutation – umożliwia komórkom samoleczenie. Jego właściwości docenią zwłaszcza osoby zmagające się ze stanami łuszczycowymi – poprawia stan skóry.
f) beta karoten – wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i ochronne. Pomaga, gdy pojawia się trądzik. Poprawia sprężystość i koloryt skóry, zalecany jest podczas opalania, bo sprawia, że proces ten przebiega bezpieczniej (zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanym przez UVA)[2]
g) at last but not least – MSM siarka organiczna – MUST HAVE dla tych, którzy walczą o zdrową skórę. Rozprawia się z wieloma problemami dermatologicznymi. Szybko regeneruje skórę. Widocznie poprawia kondycję skóry, jest zalecana m.in. przy łuszczycy, grzybicy, łojotoku i trądziku. Powyższe zestawienie nie wyczerpuje tematu. Poza bardzo dobrze znanym koenzymem Q10 i innymi antyoksydantami jest jeszcze wiele innych związków podnoszących kondycję skóry. Zapraszamy do zapoznania się z preparatami, które znajdują się w kategorii Suplementy na włosy, skórę i paznokcie. Każdy z nich ma unikalny opis, który pokaże Ci, jakie cele możesz osiągnąć stosując dany specyfik. Są preparaty witaminowe, zawierające mikroelementy, ale na szczególną uwagę zasługują preparaty złożone z bardzo bogatym składem.
Zdrowia!
Źródła:
[1] Praca zbiorowa, Antifungal mechanisms supporting boric acid therapy of Candida vaginitis, [w:] Journal of Antimicrobial Chemotherapy, Volume 63, Issue 2, 2009, s. 325–336, dostęp online: https://academic.oup.com/jac/article/63/2/325/711176, 6.07.2022
[2] Bojarowicz H., Połowiec A.: Wpływ witaminy A na kondycję skóry, dostęp online: http://www.phie.pl/pdf/phe-2010/phe-2010-3-352.pdf, 5.07.2022r.
Artykuł sponsorowany