Torbiel zęba – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ból zęba nie zawsze oznacza próchnicę. Może świadczyć również o tym, że przy korzeniu zęba rozwinęła się torbiel. Jakie objawy daje ta choroba? Czego możesz spodziewać się w gabinecie dentystycznym? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Torbiel zęba – jak rozpoznać? Jak leczyć?

Torbiel zęba to podstępna choroba, która rozwija się po cichu, nie dając początkowo żadnych objawów. Nieleczona może powodować silny ból oraz prowadzić nawet do usunięcia zęba. Warto wiedzieć, że torbiel zęba to najczęściej spotykana zmiana w obrębie twarzoczaszki. Sprawdź, jakich symptomów nie możesz lekceważyć, jak wygląda leczenie torbieli zęba i jak zapobiegać zmianom chorobowym.

Co to jest torbiel zęba i jakie są jej rodzaje?

Torbiel zębopochodna to kieszonka wypełniona płynem i otoczona nabłonkiem. Najczęściej spotyka się torbiel korzeniową. Rozwija się ona wokół wierzchołka korzenia zęba. Ten typ torbieli często spowodowany jest martwą miazgą.

Torbiel zawiązkowa zazwyczaj tworzy się w żuchwie, kiedy ząb rozwija się w kości lub towarzyszy tzw. zębowi zatrzymanemu, czyli takiemu, który nie może się prawidłowo wyrżnąć.

Zapalna torbiel przyzębia spowodowana jest stanem zapalnym kieszonki przyzębnej. Zazwyczaj nie osiąga dużych rozmiarów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Torbiel dziąsłowa tworzy się – jak sama nazwa wskazuje – w dziąsłach. Może pojawiać się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej spotykana jest u niemowląt – przybiera postać jasnożółtego guzka. Nie stanowi jednak powodu do obaw, zazwyczaj sama zanika.

Dlaczego na zębie robi się torbiel?

Przyczyną powstawania torbieli może być nieleczona próchnica, niewłaściwe lub przerwane leczenie kanałowe zęba. Ponadto torbiele „lubią” powstawać na zębach dotkniętych martwicą miazgi.

Powstawaniu torbieli sprzyjają również przewlekłe zapalenie zatok oraz zapalenie migdałków. Nie należy lekceważyć tych chorób, również ze względu na zdrowie jamy ustnej.

Torbiel zęba – objawy

Choć początkowa faza tworzenia się torbieli przebiega bezobjawowo, rozwinięta zmiana chorobowa może powodować:

  • ból zęba,
  • uczucie ciężkości zęba,
  • nieprzyjemne wrażenia podczas przeżuwania pokarmu,
  • opuchliznę w obrębie zmiany,
  • powstawanie pęcherzyków na dziąśle,
  • gorączkę,
  • wyciek płynu surowiczego lub ropy.

Jeśli podejrzewasz u siebie torbiel zęba, niezwłocznie umów się na wizytę do stomatologa.

Leczenie torbieli zęba w Orto Smile

Dobre gabinety dentystyczne, takie jak Orto-smile.pl, zapewniają swym pacjentom nowoczesną diagnostykę w postaci zdjęć RTG pantomograficznych czy punktowych. Jeśli torbiel nie daje jeszcze objawów, można ją wykryć przy okazji wykonania zdjęć RTG.

Jeśli zmagasz się z torbielą korzeniową najprawdopodobniej czeka Cię leczenie kanałowe zęba dotkniętego zmianą chorobową. Lekarz wykona chirurgiczne wyłuszczenie torbieli oraz resekcję wierzchołka korzenia zęba. Zabieg resekcji polega na nacięciu dziąsła, wykonaniu otworu w kości oraz usunięciu torbieli razem z wierzchołkiem korzenia. Kiedy torbiel jest duża, niekiedy konieczne może okazać się usunięcie zęba.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *