Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik to choroba dermatologiczna, która nie powinna być lekceważona. Wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i występowaniem wykwitów na skórze. Może pojawiać się u osób w różnym wieku, a podstawą jej leczenia jest określenie przyczyny i umiejętne połączenie działań medyczno-farmakologicznych z higieniczno-pielęgnacyjnymi przy jednoczesnym uwzględnieniem pilnowania odpowiedniej diety i stylu życia pacjenta. Co należy wiedzieć o trądziku i walce z nim?

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Czym jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik to choroba skórna, którą często kojarzona jest z okresem dojrzewania, jednak może dotyczyć osób w różnym wieku. Można wyróżnić różne rodzaje trądziku, w tym trądzik pospolity, różowaty i wiele innych. Skóra trądzikowa ma charakterystyczny wygląd, chociaż może różnić się nieco w przypadku poszczególnych rodzajów trądziku.

Choroba ta jest związana z zapaleniem gruczołów łojowych, w wyniku czego dochodzi do nadmiernej produkcji łoju i zatykania porów, a w konsekwencji do powstawania na skórze pryszczy bądź tworzenia się zaskórników. Takie warunki są natomiast sprzyjające dla bakterii Propionibacterium acnes, dla których sebum staje się pożywką. Bakterie mogą natomiast zaostrzyć przebieg trądziku i dolegliwości z nim związane, przyczyniając się do rozwoju stanu zapalnego. Zmiany trądzikowe w dominującej części przypadków dotyczą twarzy, chociaż mogą też pojawiać się na plecach, ramionach, szyi czy dekolcie.

Jak skutecznie walczyć z trądzikiem?

Aby poznać skuteczne metody tego, jak walczyć z trądzikiem, należy poznać przyczynę jego pojawienia się u danej osoby, a te mogą być różne, gdyż do jego rozwoju prowadzi wiele czynników. Można do nich zaliczyć przede wszystkim zmiany hormonalne i nieprawidłową dietę, a także niedobory witamin i minerałów, predyspozycje genetyczne czy pewne błędy w codziennej higienie i pielęgnacji skóry.

Nieleczony trądzik może się pogłębiać oraz przyczyniać się nie tylko do bardzo nieestetycznego wyglądu twarzy (i nie tylko), ale również do pojawiania się na skórze potrądzikowych blizn i przebarwień. Leczenie trądziku należy rozpocząć zatem jak najwcześniej, zgłaszając się do dermatologa, a także wspierając je prawidłową higieną i pielęgnacją skóry oraz pilnowaniem właściwej diety i unikaniem stresu.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Właściwa higiena i pielęgnacja skóry przy trądziku to podstawa!

W przypadku walki z trądzikiem należy przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę skóry i jej pielęgnację, chroniąc skórę przed rozwojem chorobotwórczych bakterii i jednocześnie przed pogłębianiem się zmian skórnych. Ważne jest przy tym, aby zadbać o potrzeby skóry trądzikowej, w tym jej odpowiednie nawilżenie.

Podstawę stanowić powinno prawidłowe oczyszczanie skóry trądzikowej, w tym regularne zmywanie namnażających się bakterii, resztek makijażu, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń itd. W tym przypadku sprawdzają się m.in. kosmetyki z kwasem salicylowym bądź nadtlenkiem benzoilu. Nie mniej ważna jest też pielęgnacja skóry, która będzie działać łagodząco na zaczerwienienia, a przy tym będzie odżywcza, nawilżająca, ochronna i jednocześnie pielęgnująca. Najlepsze kremy na trądzik to takie, które mają łagodny skład i jednocześnie dobrze wpisują się w potrzeby skóry trądzikowej. Oczywiście maść na trądzik różowaty może mieć nieco inny skład i działanie niż maść na trądzik pospolity, zatem zawsze dobieramy kosmetyk indywidualnie, biorąc pod uwagę swój problem dermatologiczny i potrzeby skóry. Przy trądziku stosuje się miejscowo np. preparaty z cynkiem bądź witaminą A oraz preparaty z antybiotykami.

Dieta a trądzik – co jeść, a czego unikać przy trądziku?

Bardzo dużą rolę w przypadku trądziku odgrywa jakość codziennej diety oraz pilnowanie, aby pokrywała ona zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze, witaminy i minerały (niedobory witamin i minerałów często odpowiadają za rozwój trądziku). Bardzo ważne jest unikanie produktów o wysokim stopniu przetworzenia oraz produktów bogatych w cukry proste. Nie są polecane produkty o wysokim IG, żywność typu fast food i słodycze, a także słodzone napoje i inne produkty bogate w cukier. Dobrze natomiast w swojej diecie postawić na:

  • warzywa i owoce,
  • białka roślinne,
  • orzechy, nasiona i pestki,
  • odpowiednią ilość wody.

Jednocześnie należy pamiętać, że nie tylko dieta ma znaczenie, gdy chodzi o objawy trądziku. Chorobę nasila również stres oraz hormony, a także wiele innych czynników, w tym źle dobrane kosmetyki.

Jak leczyć trądzik?

Aby skutecznie walczyć z trądzikiem, należy skupić się na higienie i pielęgnacji skóry, odpowiedniej diecie i stylu życia. Niekiedy konieczne będzie również leczenie wskazane przez lekarza. Faktem jest, że różnego rodzaju skuteczne kremy na trądzik można znaleźć w aptece i są one dostępne bez recepty. Mogą okazać się wsparciem w przypadku niezaawansowanej postaci trądziku, hamując jego dalszy rozwój. Jeśli jednak choroba jest zaawansowana i najlepsze kremy na trądzik dostępne bez recepty okazują się niewystarczające, konieczne może być leczenie dobrane indywidualnie przez lekarza.

Specjalista dobierze leczenie dostosowane do wieku pacjenta i stopnia zaawansowania jego choroby, a także do rodzaju trądziku i jego przyczyny. Leczenie miejscowe nie zawsze okazuje się wystarczające – niekiedy niezbędne jest stosowanie leków ogólnoustrojowych dostępnych na receptę, a także odpowiednio dobrana suplementacja.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *