Elektryczne szczoteczki do zębów – czy warto kupić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Elektryczne szczoteczki do zębów z każdym rokiem zyskują nowe grono wielbicieli. Coraz więcej z nas rezygnuje z klasycznych, manualnych szczoteczek do zębów i decyduje się na zakup elektrycznej. Dlaczego? Co sprawia, że elektryczne szczoteczki do zębów są lepsze? O tym w poniższym tekście.

Elektryczne szczoteczki do zębów - czy warto kupić?

Higiena jamy ustnej to absolutna podstawa codziennej pielęgnacji. Już od najmłodszych lat rodzice przekazują dzieciom jak istotna i ważna jest kwestia dbania o zęby. Nic dziwnego, bowiem między 5. a 13. rokiem życia wypadają nam zęby mleczne, które zastępują zęby stałe. Te zaś muszą nam wystarczyć do końca naszego życia. By uniknąć chorób i problemów z zębami należy je odpowiednio szczotkować przy użyciu pasty do zębów oraz, przynajmniej raz w roku, kontrolować je u stomatologa. Prawidłowa higiena da nam pewność, że unikniemy chorób jamy ustnej jak np. próchnica. Pomocne w tej kwestii będą elektryczne szczoteczki do zębów, które o kilka długości wyprzedzają manualne szczoteczki. Jak konkretnie?

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Elektryczne szczoteczki do zębów – rys historyczny

Gdy słyszymy, że coś jest „elektryczne”, od razu wydaje nam się, że powstało stosunkowo niedawno, że jest to wytwór „naszych czasów”. Tymczasem pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów została wyprodukowana już w 1939 roku w Szwajcarii. Niestety, na produkcję masową musieliśmy czekać ponad 20 lat. W 1960 roku w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto produkcję elektrycznych szczoteczek do zębów i nieustannie je modyfikowano. Bardziej współczesne szczoteczki elektryczne pojawiły się na rynku w 1987 roku. Wtedy też do sprzedaży wszedł model z obrotową główką.

Elektryczne szczoteczki do zębów – co je wyróżnia?

60 lat udoskonalania szczoteczek elektrycznych i prac nad nimi sprawiło, że dziś możemy wybierać spośród wielu modeli różnych producentów. Najtańsze elektryczne szczoteczki do zębów kupimy już za około 60 złotych, najdroższe zaś potrafią kosztować ponad 1000 złotych. Cena jest oczywiście zależna od wielu czynników. Niezależnie jednak od tego, na jaką szczoteczkę elektryczną się zdecydujemy, będzie ona lepsza od manualnej. Dlaczego? Elektryczne szczoteczki do zębów wykonują do 48 800 ruchów na minutę. Dzieje się to za sprawą akumulatora, który napędza silniczek. Z kolei użycie siły własnych mięśni sprawi, że szczoteczką manualną wykonamy jedynie od 300 do maksymalnie 600 ruchów na minutę.

Przekłada się to na lepsze czyszczenie zębów. Im lepsza jakość szczotkowania zębów, tym więcej płytki nazębnej usuniemy z ich powierzchni. To ważne, bowiem dzięki temu jama ustna pozostaje czysta na dłużej, a nasze dziąsła są mniej narażone na choroby.

Mówiąc o elektrycznych szczoteczkach do zębów nie można nie wspomnieć o jednym micie. Panuje fałszywe przekonanie, że elektryczne szczoteczki mogą uszkodzić szkliwo. Jeżeli będziemy używać szczoteczek elektrycznych zgodnie z zaleceniami, to taka sytuacja jest niemożliwa. Co oznacza „zgodnie z zaleceniami”? Wystarczy szczotkować zęby w standardowy sposób, jak przy użyciu zwykłej szczoteczki. Co więcej, nowoczesne modele są wyposażone w czujniku nacisku, który sygnalizuje używanie urządzenia w nieprawidłowy sposób, przyciskając za mocno do zębów lub dziąseł.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *