Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pojawienie się pierwszych upalnych dni to świetna wiadomość dla każdego, kto stęsknił się za słońcem podczas chłodniejszych miesięcy. Musimy jednak pamiętać o tym, że bez odpowiedniej ochrony przed promieniami słońca podczas upałów narażamy się na wiele nieprzyjemności, takich jak oparzenia słoneczne, za które jest odpowiedzialne promieniowanie UVA i UVB. Dzisiaj przyjrzymy się różnym rodzajom promieniowania słonecznego i zastanowimy się, jaki krem do opalania da nam przed nimi odpowiednią ochronę. Zapraszamy do czytania!

Czym jest promieniowanie UVA i jak się przed nim chronić?

Promieniowanie UVA, UVB i UVC – co to jest?

Promienie słoneczne są niezwykle ważne dla naszej planety i dla nas samych. Dzięki nim na Ziemi mogą rozwijać się rośliny, natomiast u nas słoneczne dni mogą wspomóc syntezę witaminy D i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Nie możemy jednak zapominać o tym, że promienie słońca mogą nieść ze sobą także mniej przyjemne skutki i warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu przed konsekwencjami, jakie może przynieść długotrwałe narażenie na promieniowanie UVA i UVB.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czym jest promieniowanie UVA, UVB i UVC? W ten sposób możemy podzielić promieniowanie słoneczne (które jest rodzajem pola elektromagnetycznego) na różne typy względem długości ich fal. Najdłuższe fale ma promieniowanie UVA i w związku z tym może głęboko wniknąć do struktur naszej skóry i powodować uszkodzenia w jej komórkach. Promieniowanie UVB to promieniowanie o falach średniej długości, które jest odpowiedzialne za powstawanie opalenizny. Najbardziej niebezpieczne jest promieniowanie UVC, jednak jest ono niemal w całości zatrzymywane przez warstwę ozonową naszej planety.

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB może przynieść nam wiele niepożądanych skutków. W przypadku promieniowania UVA dotyczy to głównie przyspieszonego starzenia się skóry, która jest degradowana przez promienie wnikające głęboko do jej wnętrza. Promieniowanie UVB natomiast może stać się odpowiedzialne za pojawianie się na naszej skórze rumienia i oparzeń słonecznych. Najlepszą metodą na ochronę przed tymi dwoma rodzajami promieniowania jest wybór odpowiedniego kremu z filtrem. Jaki krem do opalania wybrać, żeby zapewnić sobie maksymalną ochronę?

Jaki krem do opalania wybrać?

Na każdym kremie z filtrem znajdziemy oznaczenie SPF, które informuje nas o stopniu ochrony przed promieniowaniem słonecznym, jaki może zapewnić nam dany kosmetyk. Im wyższa będzie liczba widniejąca obok SPF, tym większa będzie nasza odporność na oparzenia słoneczne po jego użyciu.

Co jest jednak istotne w tym kontekście, to fakt, że SPF informuje nas o ochronie przed promieniowaniem UVB. Jaki krem do opalania powinna więc wybrać osoba, której zależy także na ochronie przed innymi rodzajami promieniowania? Odpowiedź brzmi: ten sam! Chociaż producenci kremów i olejków do opalania nie mają obowiązku umieszczać na nich informacji o ochronie przed promieniowaniem UVA, nie oznacza to, że w ogóle jej tam nie znajdziemy. W przypadku sprawdzonych marek kosmetycznych większość kremów będzie oferowała przynajmniej jedną trzecią ochrony znacznika SPF także przed promieniowaniem UVA.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *