Trądzik pospolity

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik pospolity to problem występujący nie tylko wśród młodzieży. W coraz większym stopniu choroba zaczyna dotyczyć również osób w wieku dojrzałym. W dobie dzisiejszych czasów jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Ogromny wpływ na trądzik ma sposób w jaki odżywiamy się, prowadzony tryb życia oraz w jakim środowisku żyjemy. Wszystkie te czynniki mają odzwierciedlenie w nie tylko w kondycji skóry, ale również całego organizmu.

Trądzik pospolity - rodzaje, objawy, leczenie

Trądzik – definicja

Trądzik to schorzenie skórne, związane z nadczynnością gruczołów łojowych. Cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo – krostkowych oraz torbieli ropnych. Zmiany najczęściej lokalizują się na skórze twarzy, dekolcie i plecach. Trądzik jest chorobą bardzo powszechną, stanowiącą duży problem psychiczny i społeczny.

Przyczyny (etiologia)

Główną przyczyną powstawania trądziku jest skłonność do nadmiernego wydzielania łoju przy jednoczesnym rogowaceniu ujść mieszków włosowych. Skłonność uwarunkowana jest genetycznie i dotyczy struktur anatomicznych związanych z włosem, mieszkiem włosowym i gruczołem łojowym. Zdarzać się może również, że dochodzi do przerostu gruczołów łojowych, które powodują zmiany trądzikowe. Przyczyn, które wywołują trądzik jest wiele. Należą do nich również czynniki genetyczne, długotrwałe stosowanie niektórych leków czy niewłaściwa pielęgnacja. Częstym powodem wywołującym trądzik są również zaburzenia hormonalne (androgeny zwiększają wytwarzanie łoju, pod ich wpływem dochodzi do powiększania gruczołów łojowych).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Objawy

Pierwszym objawem trądziku jest zwykle nadmierne wydzielanie łoju (sebum) w strefie T (czoło, nos, broda). Następnie dochodzi do pojawienia się niezapalnych wykwitów skóry takich jak zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaawansowanych stadiach choroby widoczne są na skórze zmiany zapalne, a więc grudki, krosty, nacieki, guzki i cysty. W wyniku wyciszenia się zmian, widoczne mogą być zmiany pozapalne w postaci blizn zanikowych, keloidów (blizn przerosłych) i przebarwień. Wszystkim tym zmianom może towarzyszyć wrażliwość skóry, a nawet delikatny obrzęk w przypadku zaawansowanego trądziku.

Rodzaje trądziku

  • zaskórnikowy – występują jedynie zmiany w postaci zaskórników;
  • grudkowy – wykwity skórne w postaci zaskórników i krost, słabo nasilone;
  • krostkowy – zmiany w postaci zaskórników i krost;
  • grudkowo – krostkowy – wykwity w postaci zaskórników, grudek i krost, mocno nasilone;
  • ropowiczy – oprócz zmian takich jak zaskórniki, krosty i grudki występują także torbiele ropne, które pozostawiają blizny;
  • skupiony – ciężka postać trądziku, występująca częściej u mężczyzn, na skórze widoczne są szczególnie torbiele i ropnie z wytworzeniem się głębokich blizn;
  • odwrócony – ciężka odmiana trądziku występująca w specyficznych lokalizacjach (okolicach pach, pachwin, wokół odbytu i warg sromowych).

Inne rodzaje

  • zawodowy – u osób mających kontakt np. olejami czy chlorem;
  • polekowy  – występuje u osób stosujących preparaty steroidowe;
  • kosmetyczny – wywołany częstą aplikacją pudrów, podkładów, różów i innych kosmetyków kolorowych;
  • niemowlęcy – związany głównie ze stosowaniem olejów mineralnych do pielęgnacji skóry.

Leczenie trądziku

W początkowych stadiach trądziku warto wspomagać się leczeniem miejscowym, które obejmuje maści na bazie erytromycyny (antybiotyk) czy nadtlenku benzoilu (benzacne). Zaleca się wykonywanie zabiegów kosmetycznych w postaci peelingów chemicznych (kwas salicylowy), który złuszcza zrogowaciałe komórki naskórka, udrożniając ujścia mieszków włosowych, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne. Zalecana jest tu również mikrodermabrazja jako mechaniczne złuszczanie naskórka. Aby zredukować zmiany potrądzikowe w postaci blizn czy nieestetycznych przebarwień, warto skorzystać z zabiegów fototerapii oraz laseroterapii.

Zobacz również: Blizny potrądzikowe.

W zaawansowanych stadiach zaleca się leczenie ogólne. Tego rodzaju terapia obejmuje antybiotyki na trądzik podawane doustnie (tetracykliny). Może być również włączona terapia hormonalna (tabletki antykoncepcyjne), a także dziś bardzo popularne i często zalecane retinoidy (pochodne witaminy A). Leczenie ogólne jest w dużym stopniu skuteczne, jednak nie gwarantuje 100% efektu. Nie wykluczone jest, że terapię tę będzie trzeba powtórzyć ponownie.

Oprócz leczenia farmakologicznego należy pamiętać, aby dbać o siebie zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz. Unikać należy czynników nasilających trądzik, a więc słodyczy w tym szczególnie czekolady, niezdrowego jedzenia typu fastfood, słodkich napojów gazowanych oraz jedzenia wysoko przetworzonego. Zaleca się unikać również stresu i negatywnych emocji, które wytwarzają hormon stresu – kortyzol, ponieważ wpływa negatywnie na organizm. Warto starać się wdrożyć w codzienną dietę dużą ilość warzyw i owoców, a także pić duże ilości wody.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 Responses

  1. Zdecydowanie polecam peelingi kwasowe. Zarówno w gabinecie kosmetycznym, Jak i w domowym zaciszu 🙂
    To powinna być podstawa kuracji

  2. peelingi kwasowe spoko – ja chodzę do mojej znajomej kosmetyczki na takie oczyszczanko :))) już widać efekty! Skóra nie wydziela już tyle sebum… no i dobry krem to podstawa np. sevolium 🙂 nie wiem jak na was ale na mnie leki przepisane przez panią dermatolog nie działały W OGÓLE! mniej stresu tez zagoi waszą buźkę :*

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *